Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


GELMİŞİNİZİ, GEÇMİŞİNİZİ..
20/10/2017
   Dilimize pelesenk olmuş bir atasözüdür; “Gelen, gideni aratır” Birçok manada ve yerde kullanılır. İsviçre çakısı, İnigiliz anahtarı kadar kullanışlı, bir o kadar da elimizin altındadır. Söyleyecek bir şey bulamayan Haymana kurtarıcıları söz siyasete devşirildiğinde hemen kullanırlar. 
   Ancak Haymana’da bir tek belediye başkanlığı değişiminde kullanılır. Ne zaman eskisi koltuktan kalkıp yenisi otursa ve beklentileri karşılamasa cepteki atasözü masaya konur; “ahhh.. ne demiş atalarımız, gelen gideni aratır”
   Oysa bu sözü söylediğimiz anda biz kaybetmişizdir. Atasözünde geçen geçmişe bir damla özlem bile, hala bizim geleceğimizi şekillendirmekteki aczimizi ortaya koyar.
  Geçmişe takılıp kalmadan bir türlü yapamıyoruz. Oysa bizim geçmişi silip, geleceğe bakmamız gerekmiyor mu?
  O geçmiş takıntımız yüzünden kaybetmedik mi onca şeyi. 
  O geçmiş sevdamız vesilesiyle bir arpa boyu yol gidemememiz.
  O geçmişe olan aşkımız değil mi, bir türlü önümüze ve akabinde ileriye bakamamamız.
    Oysa biz yeni söylemleri dinlemek, yeni yüzleri ortaya çıkarmak, yeni sloganların peşine takılmak, yeni jenerasyonun bayraktarlığını yapmamız gerekirken,  hala temcit pilavıyla avunmamız ne acı.
Gelen gideni aratırdan hemen sonra sırasıyla; “Ahh eski Haymana ne güzeldi, nerede o eski yiğit güzel insanlar, keşke hep çocuk kalsaydım” ile geyik devam eder. “Eski camlar bardak oldu ve eskiye rağbet olsa, bit pazarına nur yağardı” gibi atasözlerimiz de var bizim, hatırlatayım istedim.
   Eski Haymana güzel olabilir, neden daha güzelini inşaa etmek için çaba harcamıyoruz? Eski yiğit güzel insanlar öldü, toprakları bol olsun, neden yeni nesile bu kadar ön yargılı ve vebalı muamelesi yaklaşımımız?  Çocukluğundaki kısa pantolonlu dönem geride kaldı, geçmiş olsun. Artık büyüdük, eşek kadar olduk, hala eşeklik edip çocukluğa ağıt yakmak değilde, neden geleceğimizin çocuklarına güzel bir Haymana ve dünya bırakmayı denemiyoruz?
  Mehter Marşı gibi bir hayata dem vura vura, hatta o hayatı özleyerek ve geri döndürmeye çalışarak yitti gitti, aylar, yıllar asırlar. Mehter Marşı çılgınlığında bir özleyişle iki ileri bir geri savrulup durmalarımız. Mehter Marşı çalgı çengisiyle devrini ve misyonunu tamamlamış Osmanlı’yı hala diriltme çabalarımız. Oysa Osmanlı tarihin karanlığına gömüldü artık. Tıp diliyle “ex” oldu. Geleceğin Türkiye Cumhuriyetini bir adım daha ileri sıçratarak, musaasır medeniyetler seviyesine çıkarmak gibi bir ulvi gaye güdememektir hem geçmişin, hem de geleceğin katilleri. Parmak izleri ve delilleri de hala taze, “Hey dostum, konuşmama hakkına sahipsin” diyerek daha fazla konuşturmamak gerekirken, geçmişin köpürtülmüş efsanesine bir son vermek gerek.
   Yarından tezi yok, hadi zamanı biraz daha geniş tutalım, ilk seçimden itibaren geçmişi bir kenara bırakmak lazım. Geçmiş siyasetçiler yeniden adaysa, yeni şeyler söyleyebiliyorlar mı, yoksa hala “ben şunları, bunları yaptım. Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır” gibi ucuzluğun ve tribüne oynamanın peşindeler mi, bakmak lazım. Yok eğer geçmişi silip, geleceğe dair planlar kurabiliyor ve bu sihirli dünyaya sizi dahil edebiliyorlarsa ne ala. Onlar da geçmişin dehlizlerine inmişlerse, atın çöpe gitsin. Yok “geçmiş geçmişte kaldı, bundan sonra tertemiz ve yepyeni sayfa açıyorum, hep tepenin ardını göreceğim” deme cesaret ve kararlığındaysalar, bir nebze anlarım.
  O nedenle gün “geçmişe mazi, güle güle Niyazi” diyeceklerin peşine düşme vaktidir. Gelenin gideni arattığı devirleri mum yakıp arama gafletimiz devam edecekse, gelecek nesillerimizin de bizim gelmişimize geçmişimize sinkaflı bir sövme hakkı var mıdır? Bence vardır. 
HAFTANIN SÖZÜ: Halkın kör olduğu memlekette, kral çıplak olsa kimin umrunda. 
HAFTANIN HABERİ: Yıllardır göç veren Haymana, bu hafta sonu tekrar Haymana’ya taşınan bir aileyi akıllı kavşak’ta davul zurna ile karşıladı.
 SAYGILARIMLA

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " GELMİŞİNİZİ, GEÇMİŞİNİZİ.. " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin