Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


Kesik Kavak Sakarya Savaşı Anıları
01/12/2017
Dedem Hasan Çavuş -6
Dedem çadıra döndüğünde, arkadaşlarının kendilerine verilen ve hepsi de yeni olan Yunan asker elbiselerini giymiş olduklarını görünce, takılmadan edememiş “ Ne çabuk Yunan Askeri oldunuz, İngiliz potinleri de yakışmış” , Selanikli Subayda “ Çavuş seninkiler de hazır giyiniver de ne konuştunuz anlatıver.”
Dedem de kısa sürede giyinip Yunan askeri oluvermişti. 
Çadırdaki ifadesini kısaca özetledikten sonra da “şimdilik misafirleriymişiz. İzmir’e her an gönderebilirlermiş. Komutanım; inandırdık asker kaçağı olduğumuzu. Bu üzerimizdeki elbiseyle firar edebilirsek ellerinden, bizimkilerin ellerine Yunan esiri olarak düşmek var. Bunların ellerinden kurtulurda bizim tarafa geçebilirsek, onlara da ‘Biz Anadolu Rumlarıyız, bizi zorla askere aldılar biz de firar ettik’ dersek inanırlar mı ki? ” Hep birlikte gülüşmüşler. 
Akşam karavanasından karınlarını doyurduktan sonra çıkardıkları eski elbiseleri ve de çarıklarını yastık yapıp uykuya daldılar. 
Sabah ağarmasıyla çadırın etrafındaki gürültüye uyanıvermişlerdi. Kamyon sesi de vardı. Boşnak Hüseyin “Komutanım bu kâfirlerin de sabahı erken oluyor. Bizi götürmeye er davrandılar. “Komutan da işaretle yanına yaklaşmalarını işaret ederek, kısık bir sesle “ Bu işte bir tuhaflık var. Dikkatli olmalıyız. Mecbur kalmayınca aramızda konuşmayacağız. Bana “Komutanım” diye hitap asla etmeyeceksiniz. Onların sorularına sadece Hasan Çavuş cevap verecek. Hele bir durum netleşsin gerisini sonra planlarız, anlaşıldı mı? Kafalarıyla anlaşıldı dediler. 
Güneş doğalı epey oldu. Dışarıda bir telaş olduğu iyice anlaşılır olmaya başladı. Sabah karavanasından da umut yok gibi. Dedem subayın kulağına yaklaşarak oldukça kısık bir sesle “Ben çadırın kapısını, hacet ihtiyacımız var bahanesiyle açıp ortalığa bir göz atayım mı?” Baş işaretiyle onay çıkınca, Dedem çadır kapısını aralayıp, Nöbetçi Askere, Rumca “Komşu hacet ihtiyacımız var bir izin alıversen.” diyince sert bir tepkiyle “çıkarttığınız elbiselere yapıverin, bir daha da izin istemeye çıkmanız yasak. Komutan bekleniyor yola çıkacaksınız” Dedem de “Dışarıya çıkmamız yasaklanmış” deyip subayın kulağına “Bir tuhaflık var. Çadırın etrafında on’a yakın silahlı asker var” diyince, subay da sus işaretiyle konuşulanları dinlediğini ima etmiş.
Bir saat kadar sonra, çadırdan tek tek çıkarılıp, elleri önden kelepçelenmiş. Birer tayın ekmeği elerine tutuşturulmuş. Dedem başlarındaki çavuşa Rumca “Komşu biz kaçacak değiliz. Bizi misafir ettiniz. Kelepçeye ne gerek vardı” deyince Rum subayda “Siz esirsiniz. Bunu da tedbir ve kanun için takıyoruz. Şimdi bin kamyona” demiş. Kamyon kasasının sadece üstünde ufak bir hava deliği bulunuyormuş. Karşılıklı ikişerli oturtulmuşlar. Dedemle subayı yan yanaymış. İlk konuşan subay olmuş ve “Hasan Çavuş, bu durum karışık. Bunların bir şeyden şüphelendikleri apaçık. Sorguda ifadeni iyi düşün. Bir açık vermiş olmayasın” deyince, dedem de öyle bir şeyin olmadığını tekrarlamış.
Bindikleri kamyon yol şartlarına göre onları da hoplatıyordu.  Devamı haftaya…..
Değerli dost okurlarımız; köşe yazıları ailemize katılan meslektaşım Turan Aydın hocamıza, aramıza “Hoş geldin” derken, yazılarını da zevkle okuduğumu vurguluyorum. En kısa zamanda yüz yüze görüşmeyi de umuyorum. (Köyden daha Haymana’ya inemedim.)
Köşe yazarlığının zor bir uğraş olduğunu takdir edersiniz. Bu uğraşta bilgi ve yetenek yeterli olamıyor. Sabırla en az üç saat süren bir zamana da katlanmak gerekiyor. Yarı yolda vazgeçenleri de unutmuyoruz. Hocama sabır ve başarılar dilerim. 
Hafta boyu kalın sağlıcakla. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Kesik Kavak Sakarya Savaşı Anıları " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin