Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


Kesik Kavak Sakarya Savaşı Anıları
15/12/2017
Dedem Hasan Çavuş -8
İçeri giren Yunan eri ilk yakalandıklarında tutuldukları çadırda nöbet tutan askerin ta kendisi. Yunan Komutan ona bizleri göstererek “Bunları tanıyor musun?” oda cevaben ve de Rumca “ Evet onları tanıyorum. Asker kaçağı olduklarını ve kaldıkları çadırda nöbet tutmuştum.” Bana da “Bu askeri tanıyor musun?”  diye sorunca ben de “Tanımıyorum yeni görüyorum” diye cevapladım.
Durum anlaşılmıştı. Tanık asker konuştuğu Rum şivesince Anadolu Rumlarından olduğu apaçık. Biz içeride ilk tutulduğumuz çadırda aramızda biraz da dikkatsizce Türkçe konuşuyorduk. Bizi dinlemiş ki konuşmalarımızı komutanlarına anlatmış olacak. 
Yunan Komutan ona hangimizin komutan olduğunu ve göstermesini isteyince o da cevaben “Onlar çadırda konuşurken Komutanım diye hitapları vardı. Ancak hangisine hitap ettiklerini onları görmediğimden bilemiyorum” diye cevaplayınca Komutan buna ne diyeceğimi sordu. Ben de cevaben “Aramızda rütbeli komutan yok. Bu firarı ben tezgâhladım. Onlar da bana uydular. Firarı yönetmiş olduğumdan dolayı yakıştırma yaparak bana komutanım diye sesleniyorlar.” O da bakın aranızda konuşurken, onlara demişsin ki “Şimdilik firari olduğumuza inandırdık” diye söylemişsin. Şahitte karşınızda. Anadolu Rum’una da “Böyle mi söylemişti” diye sorunca, o da cevaben bunu duyduğunu söyledi. Komutan bana dönerek “Durumunuzu şüpheli bırakıyorsunuz. Doğru konuşursanız biz de size yardımcı oluruz. Eğer casus olduğunuzu anlarsak sizi kurşuna dizeriz. Bize gerçeği anlatın ki bizde size yardımcı olalım.” Ben de kendisine hitaben “Adil bir komutan olduğunuzu görüyorum. Dilinizi de konuşuyorum. Biz savaşı bilecek askerlerden değiliz. Onun içinde firar ettik.” deyince o da masadaki haritaya parmağını basarak “Bak burası Ankara. Orayı alacağız. Biz buraya Padişahınızın fermanıyla gidiyoruz. Padişahınıza ayaklanan Kemalci çeteleri yok edeceğiz. Çetelerin başı Kemal’i tutsak edip Ankara’da  “köpeğin tasmasından tutarak” bu tasmayla gezdirip Padişahınıza, İstanbul’a köpek gibi götürüp önüne bağlayacağız. O da cezasını verecek. Herkesin önünde ipe çekilecek. Onun için de ya Padişahtan yana olmalısınız ya da Kemalci iseniz kurşuna dizileceksiniz deyince benden önce Selanikli Subayımız ve de Rumca ona sert bir üslupla cevaben “Komutan Ankara sizin için ancak ölüm kapısıdır. Kemal Paşa çok büyük bir komutan, ordunuzu yenecek. Sizleri esir alırsa, o tasma sizin boynunuza da geçebilir” deyince; Soruşturma Subayı diğer üç Subaya Selanikliyi göstererek “İşte asıl Subayları bu. Küstah ve de ukala, dilimizi de biliyor. Demek ki baş casus o. Bunlar da erleri... Cezasını kurşunla ödeyecek, öbürleri esir edilecek.” İnfaz için dışarıya çıkarın.
Devamı Haftaya…
Kudüs Bombası
Değerli Dostlar ABD iki yüz yılı aşan bir zamanda bu coğrafyayı karıştıran baş el. Umudunu Irak ve Suriye’den kesmiş olacak ki, baş müttefiki İsrail’e bombanın fitilini veriverdi. 
Amerika bu bölgede; zayıf, küçük Arap devletleri yanında kendi İsrail müttefikleri olarak Kürdistan ve Ermenistan devletlerini de katmayı hep hayal ediyor. Bu plandan da vazgeçmeyeceğini açıkça ortaya koyuyor. Kudüs’ü İsrail’in Başkenti yapmak demek yeni bir haçlı ordusu kurmak gibidir. 
Bu da bu coğrafyada yeni savaşlar demektir. Oralar da patlayan savaş bombasının, Türkiye’ye de sıçraması kaçınılmaz bir sonuç olur. Türkiye Dış Politikasını çok dikkatli yapmak, zorunlu bir çıkış yoludur. Bu AKP iktidarı ise dış politikada hep sorunlar yaratmıştır. Akıl yolu şart görünüyor. 
Hafta boyu kalın sağlıcakla.    

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Kesik Kavak Sakarya Savaşı Anıları " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin