Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


İYYAKENA-PiDE
15/12/2017

   Cenazelerde kıymalı pide dağıtılmasından şikayetçiyim. Neden, bir defa ben kıymalı değil, kaşarlı pide seviyorum. Neden sürekli kıymalı pide dağıtılıyor. Bence cenaze musalla taşına konulup namazı kılındıktan sonra imam, haziruna “rahmetliyi nasıl bilirsiniz?” diye soruyorsa, cemaat içinde “pidenizi nasıl seversiniz?” diye sormalı. 

  Hayır bir de neden illa pide? Belki pidenin hiçbir çeşidini sevmeyen var cemaat aramızda. Belki bazıları lahmacun,  acılı Adana veya beyti kebap seviyor. Bence cenaze sahibi, rahmetlinin çenesini tülbentle bağlamadan sosyal medya üzerinden kamuoyu araştırması yaparak katılımcıların siparişlerini almalı ve ona göre cenaze menüsü hazırlamalı. Hatta pidenin yanına tavuk ve et döner taktırmalı ki, cemaat’in gönlü daha bir hoş, hayır duası daha bir etkili olsun. 
Hatta hatta bence iyisi bir “açık büfe” kurulmalı. Gözyaşlarını silen ve sümüklerini mendillere hınkıran  kederli cemaat, eline aldığı tabağına istediği, damak tadına uyan yemekleri alıp bir köşede usul usul acısını yaşamalı. Tek çeşit tatlı olan helva yerine, mevsimine göre meyve salatası, kadayıf dolması, künefe, kabak tatlısı da olmalı. Sırf ayranla da olmaz bu işler, söyleyeyim. Herkese ayrı ayrı hitap etmeli cenaze menüsü. Kimine kola, fanta, şerbet, hoşaf ikram etmeli. Daha da olmadı alakart sisteme geçilmeli. Mevtayı toprağa veren cemaat cenaze çadırına gelince ölenin yakınına “ben önce az işkembe alayım, ardından az pişmiş dana rosto, sonra iç pilavı, mevsim ya da çoban salatası, içecek olarak vişne soda, tatlı daa… bol cevizli baklava olsun. Kahveyi de az şekerli lütfen” deyip sipariş etmeli, mevlid bitene kadar çadırında yemeğinin hazırlanmasını beklemelidir. Rahmetlinin ruhu şad olacaksa, yattığı yer cennetten bir köşe, mekanı direk şehitler yanı olacaksa, hiçbir masraftan kaçınılmamalı.  En sonunda imam sormalı “Rahmetliyi nasıl bilirsiniz? –Valla pilavın kıvamı tutmamıştı ama, ızgara balık nefisti şekerim. Allaahhh yattığı yer nurla dolsun..”
   Bu kadar şamata yeter bence. Peki sayın cenaze sahipleri şu pide işine ne zaman “yeter” diyecekler, merakla ve ısrarla bekliyorum. Belediye Başkanı Özdemir Turgut’un konuya ilişkin sosyal medyadan yazısını ve tepkisini okudum. Israrla üzerine gitmesini de bekliyorum. Çünkü ancak liderlerin çabası neticeye kavuşturacak bu işi. 
   Eyyy.. din görevlileri; siz ne zaman bu işe kıyısından köşesinden değil de, tam manasıyla el atıp bu işe nokta koyduracaksınız? İki Cuma hutbesinde tekrar tekrar üsteleseniz, her bir araya gelen cemaatle dinimizde yeri olmayan ve insanları ezikliğe mahkum eden bu sevimsiz adete iki kelam etseniz, bu iş çözülür. 
   Yaklaşık bir buçuk sene önce yine bu konu ile ilgili yazdım. Bugüne kadar bekledim, belki bir şeyler olur, yapılır diye. Ama mevtadan ses çıktı, konuşması, nasihat, vaaz vermesi gerekenler sustu. Kefenleme, gülsuyu dökme, kırk mevlidi kadar cenaze merasimine yerleşen şu adeti söküp atamadık.
  Bir abimiz anlattı. Adamın kardeşi aniden ölüyor. Cepte 5 kuruş yok. “Bankadan kredi çekip pide yaptırdım” diyor. Müslüman dinimizce haram olan faize girip, cenazeye pide yaptırıyor ki, Müslümanlığına helal gelmesin, sevap bonuslarını beşer beşer toplasın. Cenazedeyim ciddi olayım diyorum, adam anlatınca bir gülme geliyor.
   Aslında ağlanacak halimize gülüyoruz. Cenazeymiş, acıymış hikaye. Asıl ağlamamız gereken dinin nerelere geldiği. Hangi sosyal ve mahalle baskılarıyla hangi geleneklere oturduğudur. Cenaze evine konu komşunun yemek götürdüğü günlerden, “Hayatım bugün öğlene yemek yapmadım, komşunun cenazesi var, orada çatlayana kadar yeriz çoluk çocuk” günlerine geliverdik. Kudüs’ü gündemde tutmak kadar önemli bir olay bence, pide meselesi. Önce memleketi bu lakayt adetten kurtaralım, sonra dünya Müslümanlığı için adım atalım mı? “Rahmetliyi nasıl bilirdiniz? Bence Hasan Efendinin cenazesindeki pide daha yumuşak ve lezzetliydi. Hem de çok boldu maşallah. Kendisi iyiydi ama çocuklarını pinti bildiiikkk…” E gömün gitsin o vakit.                   
HAFTANIN SÖZÜ: İnsanoğlu ağır sözü kaldırmaz. Eşek dersin kızarda, sırtına bin aldırmaz.
HAFTANIN HABERİ: Suriyelilerden dolayı iş bulamayan Gürcü D.K(41) sonunda isyan etti, “Siz var artık memleket dönmek ne zaman?”
SAYGILARIMLA

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " İYYAKENA-PiDE " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

yusuf abi

06:41:56

Gönderen:

kazım ören

28/Aralik/2017

sevgili yusuf abi inan ki bende senin gibi haymana sevdalısı biriyle tanışmayı çok isterim ve en kısa zamanda tanışmak umuduyla saygı ve sevgilerimi sunuyorum Allah`a emanet ol abi


Başlık:

Kazım Kardeş Bir Alemsiniz ve Sempatiksiniz

08:10:09

Gönderen:

Yusuf YILMAZ

24/Aralik/2017

Kazım Ören kardeşimi burada tebrik ediyorum. Yüz yüze tanışma nasip olmadı ama inşaAllah bir gün tanışırız. Korkma kardeşim kimse küfür etmez, zaten küfür acizliğin işareti ve küfür eden kişi kendisine küfür etmiş olur. Çok güldüm. İnanın yorum hem hoşuma gitti, hem de yorumu yazarken sözlerinizin doğruluğundan ve açık sözlü olmanızdan ötürü gülerek yorumu yazıyorum. Rabbim de sizi güldürsün kardeşim. :)


Başlık:

rezillik

00:51:52

Gönderen:

kazım ören

15/Aralik/2017

buradan unutmadan yetkilileri ve sevgili haymanali hemserilerimi göreve davet ediyorum Allah aşkına yemeyin yapmayın bu rezillige son verin zengin olanda yapmasın yahu cenaze var ortada cenaze sahibi pide içiyle uğraşıyor rezilikkkkk


Başlık:

çok doğru

00:43:52

Gönderen:

kazım ören

15/Aralik/2017

sevgili yavuz ben bu konudan nefret ediyorum ve evde eşime çocuklarıma bütün sülaleme vasiyet ettim eğer ben ölürsem sakın pide dagitmayin bırakın küfür etsinler diyorum bu rezillige kim dur diyecek bilmiyorum diyanet ne iş yapar müftü ne işe yarar bilmiyorum


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin