Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


DOĞDUM, YAŞADIM, YAŞIYORUM-2
05/01/2018
Sekiz yaşımdayken doğduğum köy Nasreddin Hoca (Hortu)`dan Eskişehir`e taşındık. Çocukluk yıllarımın bir kısmı ile gençlik yıllarım Eskişehir`de geçti. Eskişehir bir kültür ve sanat merkezi, aynı zamanda eğitim yuvasıdır.
İnsanların yaşamlarını sürdürebilecekleri sakin, huzurlu medeniyetin beşiği olan Anadolumuzun nadide şehirlerinden biridir. İşte böyle güzel bir şehirde 5 yıl görev yaptıktan sonra tayin durumum nedeni ile iki yer teklif edildi; Eskişehir ili Sarıcakaya ilçesi ve Mihallıççık ilçesi Yunus Emre köyü. Yunus Emre ismi beni kendisine çektiği için Yunus`un diyarını seçtim. Aslında Sarıcakaya ilçesi tropikal Akdeniz iklimine benzerlik göstermesi nedeni ile meyve sebze üretimi Eskişehir ve çevresinin ihtiyaçlarını karşılayabilen hamamları ve akarsuları ile ünlü şirin bir ilçemizdir. Yunus Emre köyü (Sarıköy) sevgi ve aşk çağlayanı Yunus Emre`nin yaşamış olduğu köydür. Bu köy 1992 yılında belde oldu. En son halk oylamalarında Mıhalıççık`ın mahallesi oldu. Mihalıççık isminin nasıl olduğunu kısaca anlatmak istiyorum; Bizans komutanının çocuğu çamura saplanmış annesi ismi ile bağırmış mihal çık... Bu şekilde ilçenin adı Mihalıççık kalmış. Kayıtlara göre Yunus Emre’nin 1240 yılında doğduğu ve Horasan`lı olduğu belirtilmektedir. Türklerin İslam birliğini ve Türk dilini sadelik ve güzellik ile ortaya koyan Yunus Emre, sevgiyi felsefe haline getirmiş örnek bir insandır. Mısraları ise Türk kültürü ve medeniyetinin oluşmasına katkılar sunmuş bir gönül adamıdır. 1273 yılında Konya`da vefat eden gönüller sultanı Mevlana Celaleddin-i Rumi ile karşılaştığı kaynaklardan anlaşılmaktadır. Yaşadığı devir Anadolu Selçuklu Devleti`nin sonları ile Osman gazi devrine rastlamaktadır. Döneminde yaşanan açlık ve kıtlık nedeni ile ailesi ve köylüleri için sorumluluk hissederek Hacı Bektaşi Veli`ye gitmiş ve hediye olarak alıç meyvesi götürmüştür. Hacı Bektaşi Veli üç defa “buğday mı himmet mi istersin?” diye sormuş üçünde de buğday istediğini belirtmiş, bunun üzerine buğdayı alan Yunus Emre yarı yolda buğdayı aldığına pişman olup “ben ne yaptım” diyerek geri döner. Bunun üzerine Hacı Bektaşi Veli, Yunus Emre kilidinin Tapduk Emre`ye verildiğini söyler. Yunus Emre, Tapduk Emre`nin yanına gider ve 40 yıl bu dergaha hizmet eder. Taşıdığı odunlar düzgün düzgündür. Bunu soranlara “bu dergaha odunda dahi olsa eğri bir şey girmemeli” der. Tapduk`un anlamı kötü varlıkları yok etmek için gökten yere inen efsanevi bir kahraman demektir. Tapduk Emre`nin adının buradan geliyor olması muhtemeldir. Tapduk Emre, Nallıhan ilçesinin Emrem Sultan köyünde yaşadığı bilinmektedir  ve Hacı Bektaşi Veli’nin halefisidir. 
Tapduk`un tapusunda,
Kul olduk kapusunda,
Yunus miskin çiğ idi, 
Pişdük Elhamdülillah.
Diyen Yunus Emre 1240 yılında doğmuş 1320 yılında vefat etmiştir. Yunus Emre`nin birçok yerde mezarı olduğu söylenir,  ancak kaynaklara göre en belirgin mezarının olduğu yer Eskişehir ili Mihalıççık ilçesi Yunus Emre (Sarıköy)dir.. Yunus Emre`nin 3000 manzumesi olduğu rivayet edilmektedir. Molla Kasım bu şiirleri`nin çoğunu yakıp yırtıyor. Şiirlerinin medrese inancına ters düştüğüne inanıyor, taaki adına yazılmış bir şiiri görünceye kadar. Daha sonra pişmanlık duygusuna kapılarak yırtıp yakmaktan vazgeçer. Çeyrek asırdan fazla yaşamış olduğum bu güzel yer, halk ve halk dostu Yunus Emre `nin yaşamış olduğu bu güzel yerdir. 
Bir kez gönül yıktın ise,
Kıldığın namaz değil. 
Yetmiş iki millet dahi,
Elin yüzün yumaz değil. 
diyen Yunus Emre başka bir dörtlüğündede 
Ben gelmedim dava için,
Benim işim sevi için,
Dostun evi gönüllerdir,
Gönüller yapmaya geldim.
diyerek hoşgörünün, sevginin, dostluğun, kardeşliğin önemini vurgulayarak sorunların, kıtlık ve yoksulluğun sürdüğü bu dönemde birlik ve beraberliğin önem ve değerini anlatmaktadır.
Haftaya görüşmek üzere hoşçakalın, sağlıcakla kalın. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " DOĞDUM, YAŞADIM, YAŞIYORUM-2 " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

yunus emre

22:44:07

Gönderen:

rasim özdere

16/Ocak/2018

Sayın yazar Nasretttin hoca köyünü çok iyi bilirim Polatlıdan Sivrihisara giderken sol tarafta kendim Haymanalıyım Sivrihisarda 1 sene sanat okulunda okudum ve bıraktım 70li yıllarda daha sonra babamla kamyonculuk yaparken her tarafı gezdik Rahmetlik YUNUS EMRENİN köyünede hayvan yüklemek için gitmiştik SİVRİHİSARDA dayımda ulu caminn yanında terzilik yapardı oraları bilirim saygılarla


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin