Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


EĞİTİMDE ÇIKMAZLAR
05/01/2018
Öncelikle gazetemizin geleneksel kuruluş  gecesinde aranızda olamadığım için affınıza sığınıyorum. Yılların yerel gazetesi olan Haymana Gazetesi varlığını her koşulda sürdürmüş ve de  sürdürmeye devam edecektir. Biz yazarlar (naçizane) gelip geçiciyiz. Gazetemizin yıllarca varlığını sürdürmesidir  asıl temennimiz. Yeni yılın da kapımızı çalmasına binaen yeni yılımızın hem gazetemize hem de  tüm ülke bireylerine  sağlık, bereket ve huzur getirmesini diliyorum.
Kısıtlanmak her koşulda yaratıcılığı baltalar. Özgürlük  denen  kavram; bağımlılık yapan herhangi birşey gibi  iliklerimize, düşüncelerimize işler ve öyle an gelir ki o olmazsa nefes alamaz hale geliriz. Uzun zamandır yazmaktan imtina ediyorum. Yazı yazarken illaki toplumsal veya siyasal alanlara eleştiride veya övgüde bulunmak zorunluluğu doğuyor. Bir olayı veya yapılanmayı överken  ya da onaylarken sorun yok da; eleştiri yapıldığında  tepki almak, bazı hoş olmayan sözlere maruz kalmak, yazmayı seven insanları yazmaktan uzaklaştırıyor. Bu sebeplerden yazı yazmadığım için beni eleştirenleriniz varsa, ki mutlaka vardır; sizlerden beklentim  karşılıklı sevgi ve SAYGI çerçevesinde  kırmadan, kırılmadan beraber yol almaktır. Bu açıklamayı Haymana halkına karşı bir sorumluluk hissettiğim için yapmak istedim.  
Eğitim Sistemindeki bazı değişiklikler hakkında yazmak istiyorum. Arada bir değişiklik yapmak, tabiri caizse tedbili mekanda değişiklik yapmak her zaman olmasa da birçok zaman  insana huzur verir,  nefes aldırır. Lakin her canımız sıkıldığında mekan değiştirirsek bu var olan sıkıntının üstüne daha büyük sıkıntılar yaratır.  Huzur bulalım derken olan bir parçacık huzurumuzdan da oluruz. Bu sene kızımın ortaokula başlaması ile beraber, aniden  yürürlüğe giren yeni eğitim  sistemine adapte olmaya çalışıyoruz. Artık çocuklar sınava girmeden, sadece 4 yılın ortalaması ile liselere  gidebilecek.  Okullarda eğitim eşitsizliği zaten vardı, okullar isimlerini, başarılarını duyurmak için diğerlerine nazaran biraz daha çalışkan çocukları bir şubeye toplayarak o çocuklara ayrı bir  program uyguluyorlardı.  TEOG sınavlarında derece yapabilmek için okullar da kendi aralarında yarışıyorlardı. Şimdi bu yarış daha da perçinlendi. Çocuklara sınavlarda haketmedikleri notlar verilerek, ders notları şişiriliyor, çocuğun öğrenip öğrenmemesi  ikinci  planda yer alıyor. Böylece  okullar bu sefer de not ortalamalarını yükselterek isim ve başarı sağlamaya çalışıyor. Bir çok öğrenciye eğitim veren biri olarak olayları izliyor ve gözlemliyorum. Bu eşitsizliğe velilerin de çanak tuttuğunu gözlemliyor, çocuklarının kapasitelerini bildikleri ve ortaokulun ilkokula nazaran daha ağır derslerden oluştuğunu bilmelerine rağmen, çocuklarının her sınavdan 100  aldıklarında bunu sorgulamadıklarını görüyorum. 
Yarın bu sistemin de değişmeyeceğini kim bilebilir?  Yarın TEOG vb. bir sınav sistemi tekrar gelebilir,  peki geldiğinde ne olacak diyorum? Aldığım cevap şu: “Gerekirse ek ders aldırırız. Onu da  zamanı gelince düşünürüz.” oluyor. 
Yani, bu sistemi getirirken amaç; Çocukların daha iyi bir eğitim alarak Türkiye’yi muassır medeniyetler seviyesine ulaştırmak olsa da, malaesef  her zaman her yerde olduğu gibi,  işine  gereken önemi vermeyen eğitimciler ve bu eğitimcilere ses çıkarmayan ebeveynler  sayesinde  olan yine çocuklarımıza oluyor. Adaletsizlik heryerde her zaman vardı ve de var olacak.
Değil mi ki bir eğitimci;
-“Artık işimiz vicdanlı eğitimcilere, öğretmenlere kaldı.” demek zorunda kalıyorsa,
veya bir başka eğitimci:  
-“Kompozisyon kısmını yeter ki boş bırakmayın, birşeyler karalayın,  gerisini bana bırakın .” 
diyebiliyorsa çocuklara,  ben daha ne diyebilirim ki! 
Çocuklara balık vermeyip balık tutmasını öğreten güzel insanlara saygı ile!...
*** “Eğitim, yoksullar için bir sermaye, zenginler için de bir faizdir.” ***

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " EĞİTİMDE ÇIKMAZLAR " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin