Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


2017 ve SİYASET İZLERİ-2
12/01/2018
Değerli Dost Okurlarımız, hani bir söz vardır; gelen gideni aratır diye. Dilerim 2018 yılı bu söze hak verdirmez. Muhalefet partileri 2018’de baskın bir erken seçim beklentisi içinde, gerekçeleri de ekonominin gidişatı. Ben bu görüşe pek katılıyorum diyemem. Niye mi? 
Erken Seçim Beklentisi
Türkiye; 16 yılını iktidarda geçiren AKP’nin yönetiminde; Dünya kapitalist sistemine entegre olmuş durumda. Dünyada işçi emeğinin en ucuza alındığı bir kaç ülkeden birisi. Kapitalist sistem işçinin ucuzunu çok sever. Bizde ise iktidar partisi AKP devletin işlerinde bile sözleşmeli personel çalıştırmakta tavan yapmış durumda. Devletin her kurumunda sözleşmeliler kadroluları çoktan solladı. Görünürde hedef Devleti hep sözleşmeli emekçilerle doldurmak görünüyor. Şimdilik 3 Kasım 2019’da yapılması gerekli olan Bahçeli’nin adını koyduğu “Cumhurbaşkanlığı Hükümeti” kotarılsın da gerisini yaşayarak görmüş oluruz, ömür müsaade ederse. 
Kısacası ülke ekonomisinin yön bulması, kapitalist sistemden ayrılamayacağına göre ipin ucu da bu konu da  iktidarda olmadığına göre seçimlerde sandığa giren iktidar bağımlısı ya da yanlısı oylar da vatandaşın geçim sıkıntısı tepesine çöktü mü, seçmen mantığı AKP sayesinde bedavadan bol bol geçindik diyecek; şimdi de vermedi ya da veremedi ama bize nankörlük yakışmaz oyumuzu gene de AKP’ye verelim demeyeceğini de, AKP seçim kurmayları çok iyi bilir. Bu durumda da 2019’a kadar iktidarda kalmak varken ne diye erken seçime yönelsin… Her seçim öncesi yaptığı gibi 2019’da stokladığı Devlet olanaklarını ulufe bahşişleri gibi dağıtarak seçimi kazanma yöntemi önünde dururken, 2018’in sıkıntılı bütçesiyle seçime girmeyeceğini düşünenlerdenim. 
AKP’de Metal Yıpranması
MHP Lideri Bahçeli’nin kalaylı bakır sinide sunduğu Tek Adam sistemini 16 Nisan 2017’de referandumla kıl payı ile kabul ettirebilen AKP lideri, bu sistem için gerekli hukuki alt yapı değişikliğini beklemeden uyum yasalarını çıkarmadan icra etmeye başladığını geçen hafta ki yazımda belirtmiştim. Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Başbakanlığı da bünyede tutarak icraata başladı. Adalet mekanizmasında Tek Adam yönetimine uyumlu icraatlarda da pek sorun yok gibi işler yürüyor, eğitim sisteminde tökezlemeler yaşansa da yeni denemelerde yola devam. YÖK vede üniversiteler bu yöntemin çoktan içinde, epey yol aldılar. Devlet bürokrasisi yandaşlarla yenilendi gibi. Ordu da, emir komuta mekanizmasında başarısız füze kalkışmasının sayesinde geniş çaplı bir operasyonla uyuma eklendi. Geriye nemi kaldı derseniz; bence AKP’nin içindeki uyumsuzluklar. Buna da kongrelerle çözüm aranıyor gibi. Teşkilat yenileniyor, metal yorgunları değiştiriliyor, onarılması mümkün görünmeyenler taktiklerle istifaya yönlendiriliyor. Bütün bu çabalar, kotarılan tek adamla yönetim rejimi 2019’da hüsrana uğratmamak, hesaplaşmayı sonra yapmak.
MAN Adası Kamburu
Kemal Kılıçdaroğlu’nun büyük ümitlerle patlattığı; toplamda 15 milyon doları bulan ve de AKP liderinin yakınlarından ve aile fertlerinden oluşan temeli ülkeden vergi kaçırma işlemi niteliğindeki işlemler; yalandır, sahtedir, iftiradır gibi savunmaların yanında iftira tazminat davaları ile yapılan savunmalar, AKP’de pek iz bırakacak görünmüyor şimdilik. Bal tutan elin parmağı yalanır mantığı devrede gibi görünüyor. 
OHAL ve Kanun Hükmünde Kararname Bağımlılığı AKP iktidarı 2019’a da bu can simitleriyle seçimlere girmeyi düşünüyor gibi emareler beliriyor. Yanılmış oluruz inşallah…
HADEP Çıkmazı
2019 için AKP’nin en önemli projesi HDP’yi seçim dışı bırakmak ya da baraj sularında boğmak olduğu apaçıkta. Hapse tıkatılan Lider ve Önderler görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanları hep bu proje içindir de, sonuç alınamayacağının da işaretleri görünüyor. CHP içinde bazı projelerin sözleri ortalıkta konuşuluyor. Bunların da dedikodu olduğunu varsayalım…
Değerli Dostlar 2017’de yaşanan bu siyaset arenasının izlerini 2019 sonuna kadar hafızada tutma faydalı olur diyerek noktalayalım. 
Hafta boyu kalın sağlıcakla.  

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " 2017 ve SİYASET İZLERİ-2 " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin