Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

HAYMANAM
26/01/2018
Haymana’nın tarih içinde neler kaçırdığını hafızamızı yoklarsak, kalkınmasına katkıda bulunacak yaptırım ve yatırımları nasıl kaçırdığımızı görebiliriz. Haymana’nın 1980 öncesi ve sonrası,  gelişim bağlamında analiz edecek olursak, başta 1950 ve 1960 siyasi halk kavgasından ilk olumsuzluk nasibi, Ankara-Eskişehir yolunun Haymana’dan geçmemesi,  o dönem siyasi denksizliğin neticesi, yolun Polatlı’ya aktarılması olmuştur. Aslında Cumhuriyetin ilk yıllarında siyasilerin gözdesi olan Haymana, takriben 1960’tan sonra tarih ilerledikçe, siyasilerin ilgisizliğine kurban olmuştur. Talih Haymana’ya 1974 ve 1977 yılları arasında rahmetli B.Ecevit’in başbakanlığını üstlendiği ve yine rahmetle andığımız, Prof. Necmettin Erbakan, başbakan yardımcılığı döneminde, Türkiye’de başlatılmış olduğu ağır sanayi hamlesiyle, ilçemiz Haymana’ya da 1000 işçi kapasiteli demir döküm fabrikasının temellerini hatırladığım kadarıyla 1976’lı yıllarda bu gün İmam hatip okulundan, sanayi sitesinin sonu ve hastanenin olduğu bölgede inşaat başlatılmıştı. İnşaat hızla ilerlerken koalisyonun dağılmasıyla fabrikanın hayli yükselmiş olan temelleri, yanlış hatırlamıyorsam 43. hükümet döneminde bütçe yetersizliğinden inşaatı durdurma kararı alındı. Ancak o dönem birçok yerde temeli atılan fabrika inşaatları devam ederken ne yazık ki Haymana'daki temeli yarım kalan fabrika, ihtiraslı siyasi kavganın kurbanı oluyordu. Fabrikanın inşat kalıntıları ve makineleri giderken, bir kaç Haymana sevdalısı insanın dönemin İktidar partisinin ilçe başkanına fabrikanın inşaatının gitmemesi için Ankara’ya gidip fabrikanın buradan gitmemesini isteyelim tekliflerine karşı, İktidarın ilçe başkanı şu talihsiz sözleri söylüyordu "Taaa İstanbul’dan kamyonlarla ham madde gelip Haymana’da işlenecek. Olacak şey mi?" Haymana için talih bir kez daha sırtını dönmüştü.
Haymana insanı bu fabrikanın gidişinden sonra iş başa düştü gayesiyle, tahıl ambarı Haymana’da un fabrikası kurmak için, ilk olarak   Çaldağ un fabrikasını kurmak maksadıyla yurt dışında çalışan Haymanalıları da ortak ederek 300 kişiyle, günlük yüz ton un kapasiteli fabrika kurmaya karar verildi ve 1980 tarihinde kurulan fabrika kısa bir çalışmanın ardından ortak yöneticiler arasındaki anlaşmazlık yüzünden, ortakların yönetimindeki faaliyetini durdurmak mecburiyetinde kaldı. Neticede 2012 yılında ortaklar tarafından satıldı.
Diğer Haymana un fabrikası. Ortaklarının fabrikayı faal duruma getirdikten sonra kısa bir üretim faaliyetinden sonra, hazır fabrikayı anlaşmazlık yüzünden, çürütmeleri ve Çaldağ Un fabrikasının da uzun süre sürüncemede kalması, Haymana için birlikte iş yapmanın sonunu getirirken, talih bir kez daha Haymana’ya arkasını dönmüştü. Haymana insanı bu kötü olumsuzluklardan sonra ilçe içinde hiç bir Haymanalı, hiç kimse bir araya gelip ortak iş gücü oluşturmaya teşebbüs etmedi. Edenler de muvaffak olamadı.
Yıl 2004 sonları. O dönem Haymanayla ilgili yazılarımda sık sık ısrarla değindiğim bir konu vardı. Bu konu "İLÇE MECLİSİ" oluşturulması idi. Haymana'da İlçe meclisinin oluşturulmasındaki amaç, bir birleri ile bir araya gelmeyip, küs olan ilçe idarecilerini, ilçe menfaatleri zemininde bir masaya oturtmaktı. İlçe idarecilerini tek tek dolaşarak bu fikrimi anlattım. Geneli bu fikri uygun bulup toplantıya onay verdiler. Ancak toplantılara başkanlık edecek bağımsız ve etkili birisi gerekiyordu. Bunu da ilçe kaymakamı üstlenirse toplantıların daha verimli olacağını düşündüm. Dönemin kaymakamı (kulakları çınlasın) Kazım Tekin’e konuyu açtım. Kazım Tekin, bu tür toplantıların yasal yaptırımı yok. Kaymakam bey evet yasal dayanağı yok, ama birçok yerde bu tür ilçe çalıştayları, bölge yöneticileri ve de kanaat önderlerince bölge sorunlarının masaya yatırılıp çözüm arandığı toplantılar yapılmakta. Biz Haymana’da bu tür toplantıları yapmakla ne kaybederiz?  Kazım Bey bu fikrimi haklı buldu. Olabilir belki  yararlı olacak somut, işe yarar bir şeyler çıkar, tamam, programıma alıyım en kısa zamanda toplantılara başlayalım. Sanırım 2004’ün son aylarında Öğretmen evinde başlayan Kaymakam Kazım Tekin’in başkanlık ettiği sivil toplum idarecilerinin katıldığı seri toplantılar, yaklaşık 8 ayı aşkın rutin devam etti.. Bu toplantılarda önemle dile getirilip takipsizlikten başlanamayan Anadolu Lisesi fikri idi. O dönem gerekçe MEB. Nüfusu 50 binden aşağı olan ilçelere Anadolu Lisesi izni verilmediği, dönemin MEB müdürünce toplantıya sunuldu. O dönem bu konu yüz üstü kaldı. Taki Kaymakam Süleyman Erdoğan’ın gelişine dek.! Ne garipdir ki bu dönemde Nuri Bektaş Anadolu lisesi kuralsız ve engelsiz Haymana’da yapıldı.! Sıcak suyun yatırımcıya açılmasına da bu toplantılar sebep oldu. Termal oteller ve devre mülklerde bu dönemden sonra İlçede boy göstermeye başladı.
Bu toplantılarda Haymana’nın eksikleri dile getirildi. Ancak işin ilginç tarafı toplantıya katılan herkes birçok konuyu ben bunu üstlenirim demeden eleştiri babında dile getirdi. Bu toplantıların sonuncusu eski Koray Aydın Oteli’nde çoğunluğu dışarıdan yaklaşık 80 kişilik işadamı ve Haymanalı bürokratın katıldığı toplantı olmuştu. Son toplantıya katılan Haymanalı bir iş adamının yatırımla ilgili şu sözleri toplantıya damgasını vurdu. "Arkadaşlar, yatırım çağrısı yapıyorsunuz güzel. Yalnız şunu bilmeniz lazım. Sermaye ürkektir. Siyasi kavgaların olduğu yere sermaye gelmez. Teşekkür ederim"! Kaymakam Kazım Tekin'in giderayak söylediği sözler durumu daha da güzel anlatıyor. "Haymana'da farklı şeyler yapalım umudu olmuştu. Ama birlikte hareketi sağlayamadık. Giderayak Şehitlik yapımı konusunda gerçekleşen birlikteliğin sağlanması beni çok memnun etti. Keşke o birlikteliğe bir iki konuda daha kavuşabilseydik. Haymana, imkanları çok geniş potansiyeli olan; İçte ve dışta bürokrat ve iş adamları olan ama hiç birini değerlendiremeyen, olması gereken yerde olmayan bir ilçe. Haymana yetişmiş ve yeterli tek tek iyi insanları olmasına rağmen kolektif olarak takım oyununu oynayamayan bir insanlar gurubu."
Hoşçakalın.
 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " HAYMANAM " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Gerçekleşmiş Bir Olay Dokunaklı Yazı

02:19:52

Gönderen:

Yusuf YILMAZ

28/Ocak/2018

Hocam Allah razı olsun çok güzel konulara değinmişsiniz.Hangi iktidarın bilmiyorum ama "iktidarın ilçe başkanı" dediğiniz şu talihsiz (bedbaht) ilçe başkanını da merak ediyorum. Maalesef Haymana böyle talihsizlikleri geçmişte yaşadığı gibi, halen de yaşamaya devam etmektedir. Ancak yine de, "yine de dünya dönüyor" diyen Galileo Galilei gibi ben de her zaman köşe yazılarımda ve yorumlarımda belirttiğim "karşılıklı saygı sevgi, birlik ve beraberlik ile birbirimizi sevmekten" geçiyor kalkınmamız. Bu sözlerimi ölünceye kadar da söylemeye devam edeceğim. Birbirimizi sevmedikçe, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmedikçe, birbirimize saygı ve sevgi göstermedikçe, bu talihsiz döngü var olacaktır.Kısa kestim acele bir yere gidip geleceğim.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin