Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

İTİRAF EDİYORUZ.. SUÇLUYUZ!..
02/02/2018
   Haymana Gazetesi olarak dönemsel olarak haber bulmakta zorlandığımız doğrudur. Özellikle kış aylarında, yaprak kımıldamayan bir döneme hep beraber girdiğimiz devlet sırrı değil. Gazetemizi  hazırlarken, okuyucunun da gözünden göremeye çalışır, gerçekten dolu dolu bir gazete hazırlamaya özen gösteririz. Ancak bazen öyle anlar olur ki, her şey tıkanır. Son haftalar da o tıkanmaları bizzat yaşıyoruz. Haymanayı dört dönüp, deyim yerindeyse her taşın altına bakıyoruz. Ama hareketin olmadığı yerde bereket aramak ta beyhude bir çabadan ileri gitmiyor. Böylece biz de bazen bereketsiz(!) haberlerle siz okurlarımızın karşısına çıktığımızın farkındayız. 
  “Bir şey yok bu hafta gazetede” eleştirilerine kulak tıkamamız mümkün değil. Ama şu soruyu hep beraber kendimize de sormamız gerekmez mi? “Haymana da çok büyük devinimler var da bir tek Haymana Gazetesi mi bunlara kör, sağır?”
    Geçtiğimiz haftalarda utana sıkıla yaptığımız haberlerden birisi “Haymana sokakları bomboş” haberiydi. Peki bunun sorumlusu Haymana Gazetesi mi? Bu insanları evlerinde hapseden, ya da yerlerinden yurtlarından edip göç kervanına dahil eden, köylerin boşalmasına sebep olan, köylüyü Haymana pazarı dışında arayışlara iten biz miydik?
Kaliteli eğitim için adım atmayan, sağlıkta başka yerlere muhtaç eden, bir lokma ekmek için tası tarağı toplayıp gidenlerin, kalanların da gelecek umutlarına kurşun sıkan acaba yine Haymana Gazetesi midir?
   Bundan yıllar öncesini hatırlıyorum, sivil toplum örgütleri seçimlere gittiği zaman, sanki Türkiye genelinde seçim olmuş gibi yer yerinden oynar, adaylar neredeyse sıraya girerdi. Şimdi Esnaf kefalet Kooperatifi haricinde nerdeyse hiçbir oda için başkan olma talebi yok. Bu arz talep dengesini bozan yine biz değiliz herhalde? Şimdilerde “oda başkanı olup ta, esnafın, tüccarın, çiftçinin hangi derdiyle uğraşayım” diyen diyene. Peki bu kadar dertli bir güruhu ortaya çıkaran ve oda başkanlığını “dertsiz başa dert” yapan iradenin sahipleri kimler?      
   Haymana’ya üniversite geldiğinde “bir rüya gerçek oldu” diye düşünürken, önce bölümler kapanmasına sebep, bir yurdu açtıramayan ve Haymana’yı öğrenci barınamayacak kadar küçülten, şimdi de bir avuç öğrenciyi içinde eritemeyen ve o güzel rüyayı kabusa çevirenlerin suçu ne olacak? Yerini yadırgayanlara, “kalk kendi yerine yat” demeyecek miyiz?
   Ölü toprağı bu yıl erken serildi buralara. Bir zamanlar Cuma günleri sabah ezanında açılan işyerleri, güneşi üzerine doğdurmakla kalmayıp, tepeye çıkmasını neden bekler? Cevabı herkes çok iyi biliyor aslında. Esnaf kapısında kilit döndüğü dakikadan itibaren, elektrik, ısıtma, dilenci kabusu’nun başına çörekleneceğini bilir. Yaptığı birkaç alışverişinde “yaz tahtaya, al kim bilir ne zamana” olduğunu sezer. Sezer de o nedenle sıcak yatağından çıkmak istemez. A101’lere BİM’lere sıra olan vatandaşların artanını kapmayı gururuna yediremez. Esnafın şevkini kıranların adını siz olsanız ne koyarsınız? 
   Yılan hikayesine dönen Ankara Yolunu, her türlü ulaşım sorunlarını, sıcak ve soğuk su sıkıntılarını, köylerdeki garabeti sürekli sayfalara taşımaktan biz haz mı duyuyoruz? Sevindirici bir haberin gerçekleşmesinden ziyade adını duyduğumuzda coşuyor, sırf o haberin gerçekleşe ihtimalini bile seviyoruz.  Ama gel gör ki, düşlerle gerçekler ayrı ayrı yaşıyor, hem de aralarında aşılmaz dağlarla birlikte. 
  Ondan sonra Haymana Gazetesi’nde haber arayanlara, hatta güzel haber bulmayı umanlara biz mahçup oluyoruz. Felaket tellallığı değil amacımız, bilakis müjdeci posta güvercini olmak isteriz. İsteriz ama isteyenin bir yüzü kara, vermeyene siyahın tüm tonları. Şimdi söyleyin karanlığa mum yakmayanlar mı suçlu, yoksa bunu dile getiren mi?   
HAFTANIN HABERİ: Haymana’ya sefer yapmak için deneme turu yapan EGO otobüsleri Akıllı Kavşak’ta zincirleme kaza yapınca, gelmekten vazgeçti.
HAFTANIN SÖZÜ: Cenaze başka evde olunca helva daha tatlı gelirmiş.
SAYGILARIMLA

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " İTİRAF EDİYORUZ.. SUÇLUYUZ!.. " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Medeni İnsan Haklı Eleştiriye ve Habere Anlayış Gösterir

20:55:02

Gönderen:

Yusuf YILMAZ

4/Subat/2018

Yavuz Bey,siz ve Hüseyin Yıldırım Bey gerçekleri ve doğruları yazıyorsunuz.Bugün benim ile ilgili doğru ve güzel bir haber yazdınız.Sizi yere göğe sığdırmam,"gazete dedin mi böyle olur"keyfini yaşarım.Bir gün sonra yine benim ile ilgili gerçek ve kötü haberi de yazdığınız zaman, "Bu gazete taraf tutuyor(kimin tarafını kast ediyorlar anlamış değilim),ayrımcılık yapıyor beni eleştiriyor"sözleri ile gazete tukaka haline getiriliyor.Bu iyi bir anlayış,ahlak,medeni insan,okuyucu ile bağdaşmayan bir tutumdur.Haymanalılar medeni bir şekilde gerçek olan eleştiri ve haberlere anlayış göstermelidir.Tabi anlayışlı ve gerçekleri kavrayan insanlar istisna.Burada sitem ve üzüntülerinizde yerden göğe kadar haklısınız.Ama gelin görün ki bu haklılığa evet diyecek insan sayısı azdır.


Başlık:

Teşekkür ederim sayın abim

10:19:20

Gönderen:

Fahri Usta

3/Subat/2018

Değerli yavuz abim tüm acı gerçeklerimizi dile getirdiğin için sana teşekkür ediyorum.Bu gerçeklere karşı da üç maymunu oynamak bize ne kazandıracak buda ayrı bir tartışma konusu.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin