Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

CHP 36. OLAĞAN KURULTAY VE BAŞKAN
09/02/2018
Değerli Dost Okurlarımız; siyaset arenasının muhalefet kanadının amiral gemisi CHP 36. Olağan Kurultayını 3-4 Şubat 2018 tarihlerinde Ankara’da yaptığını biliyoruz. CHP denince akla gelen ilk çağrışım Kurultaylar Partisidir. CHP’nin zaman zaman sık kurultay yapması muhaliflerince; tenkit konusunda yapıldığını hatırlayalım. Hâlbuki partiler için kurultaylar en önemli karar organlarıdır. Partide nükseden sorunların çözümü ve de olması gerekenin karara bağlandığı en üst karar toplantılarıdır. Özellikle sol partilerin olmazsa olmaz eylemleridir.
Partilerin kurultay yapma kararları, partili üyelerce ve de partiye oy veren seçmenlerce hep heyecanla karşılanır. Kurultayla ilgili yorumların, öngörülerin tartışmaları tavan yapar. CHP’nin 36. Kurultayı da bu geleneği fazlasıyla karşıladı. Neden mi? 
Parti içindeki sorunların kısaca özeti.
Başta müzmin bir muhalefet geleneği. Dört kez kurultaylar da seçilen liderin, tüm çaba ve olağan üstü çalışma temposuna karşın partiyi Ana muhalefet kulvarından, iktidar kulvarına taşıyamaması.
Partinin seçilmiş Milletvekillerinden oluşan T.B.M. Meclisi organlarınca meclis çalışmalarında ses getiren dalgalanmalara rağmen seçimlerde partinin oy artışındaki yetersizlik ve umulanın altında kalması. 
Kurultay öncesi yapılan ilçe ve il seçimlerinde özellikle gençleşmeye dönük rüzgârın yarattığı sürpriz seçimlerin sonuçları. Özellikle İstanbul İl Başkanlığına seçilen bir hanımefendinin hem parti içinde mutlu bir şaşkınlık yaratması ve iktidar partisinin seçilmiş Bayan il Başkanına karşı karalama, tenkit kampanyasının da ayyuka çıkması. 
Her kurultayda olduğu gibi yeni bir lider özleminin parti tabanında olduğu gibi seçmenlerde de oluşan özlem beklentisi.
2016 yılı; FETÖ odaklı ve T. S. Kuvvetleri bünyesindeki darbe kalkışmasının bastırılma ve sonuçsuz kalmasının akabinde, olağanüstü bir rejim yönetiminin olması, darbe girişiminin muhaliflere yıkma çabasının gösterildiği, yapay olduğu kadar gerçeğe de aykırı davranışının toplumsal travması. 
İktidara karşı, Ana muhalefetin ortaya koyduğu direnme gücünün oluşturduğu umut ışığının, Anayasa değişikliği referandumuyla, tek adam odaklı rejime karşı birleşen muhalif güçlerin başarı oranının tablosu çerçevesindeki arayış ve çözüm yolunun CHP’nin 36. Kurultayda da << Eski tas, eski hamam>>
Beklentiler boşuna ve şimdiden umut başka kurultaylarda.
Kurultaydan kalan izlere gelince…
Mükerrer imza tartışması böyle bir kurultaya yakışmadı, sebep olan delegelere ise hiç yakışmadı.
Muhalif liderliği üstlenen Muharrem İnce’nin yüksek ajitasyonlu çıkışları, seçmenlerin tribündeki ilgisi, oy verecek olan delegede etkisinin sınırlı kalması sonucu liderin değişmemesi. 
Muharrem İnce’ye verilen oyun, partide gelecekte de liderin değiştirilmesinin uygun görüldüğünün işaret fişeğinin yakıldığının görüntüsünü sergilemesi yanında. 
Kılıçdaroğlu’na 16 Nisan referandumunda gösterdiği birleştirici lider görüntüsü ve adalet yürüyüşü ile verdiği Dünya çapındaki formasyonunun sonuç almaya yakın görünen tabloya; kurultay delegelerince verilmesi uygun görülen son şansın oylarında görülmesi. 
36. CHP Kurultayının beklenen tablosunu tamamlamış oldu. 
CHP’ye nice, nice kurultaylar dileğimle…
Hafta boyu kalın sağlıcakla.   

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " CHP 36. OLAĞAN KURULTAY VE BAŞKAN " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin