Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


HAYMANA, AĞACI VE YEŞİLİ SEVMİYOR MU?
16/02/2018
Bu soruyu soruyorum çünkü deniz seviyesinden 1259 m yüksek. Tertemiz havası, sıcak termalleri ile soğuk su kaynaklarıyla tarıma da elverişli bir konuma sahiptir HAYMANA. Ancak şehir içinde ve dışında orman ağaçları ve diğer ağaç çeşitleri bulunmamakta, bulunsa da yetersizdir. Meyvecilikle ilgili birkaç kişinin çalışma yaptığını duydum. Buna da çok memnun oldum. Fakat yeterli değil, orman ise hiç yok. Ekili alanların ve hayvan meralarının dışındaki boş alanlara Orman Bölge Müdürlüğü ile iş birliğine gidilerek bu sorun giderilebilir. Yapılacak çalışmalar bizim gelecek nesillerimize bırakabileceğimiz en değerli mirastır.
Haymana’nın civar köy ve mahallelerini görme imkânım olmadı. Polatlı-Haymana arasında hobi bahçelerinin yapıldığını, Gölbaşı tarafında daha çok olduğunu gördüm, buna sevindim sevinmesine de, yapılan bu çalışmaların plansız ve düzensiz yapıldığını düşünüyorum. Çünkü en başta yol sorunu yaşanacağını tahmin ediyorum. Ayrıca her hobi bahçesi için açılacak su kuyuları yer altı sularının hoyratça kullanımı nedeni ile azalacağı için, yer altındaki boşlukların çökme endişesi taşımaktayım. Ayrıca yeraltı sularının tamamen tükenmesine neden olabilir, bu nedenle planlamaların mükemmel bir şekilde yapılması gerekir.
Şehir içindeki ağaçların bakımları bilinçli yapılmamakta. Budama, sulama ve diplerinin temizliği hiç yapılmıyor, yabani otlar gelişi güzel çapalanıyor. Şehir merkezine uzak olan yerlerin ise bu hizmetlerden hiç yararlanmadığı görülüyor. Bu tür işler yetkililer tarafından yapılmıyorsa hiç değilse herkes kapısının önündeki yeşili canlandırsın dersem çok şey mi istemiş olurum? İnsanların TOKİ’ye yerleşmeleri 5 yılı geçti. Yeşil alan düzenlemesi geçen sene yapıldı. Daha öncede ağaçlar dikilmişti, tekrar dikildi. Buna rağmen ağaç sulamalarının düzenli yapılmaması nedeni ile çoğu kurudu. Çimlerin sulanması ve biçimi zamansız yapıldı, yabani otlar çimleri geçti, park ve bahçe istenilen düzeyde değil. Bu konuda boş zamanlarımda yardımda bulunmak istedim, duyarsız kalındı. 
Tekrar ediyorum, Haymana’nın etrafında ekilmeyen ve mera olmayan yerlerin yeşillendirilmesi için gerekli çalışmaların ivedi bir şekilde başlatılması gereklidir. Ağaç demek teneffüs, hava, yağmur, kar, ihtiyacımız olan su ve sağlık demektir. Ayrıca ağaçların meyvesinden, gölgesinden, odunundan ve evimizde kullanılan eşyaların yapımında kullanırız. Gerçi şimdi odun ve eşyalarından o kadar çok yararlanmasak da ağaçlar geleceğe bırakacağımız en kıymetli hazinedir. Ayrıca ağaçlar erozyonu önler, ormanlar akciğerimizdir. 
Dünyamızda yaşanan olumsuz etmenler nedeni ile iklimler değişti, gökyüzü delindi. Artık nur topu gibi delik bir ozon tabakamız var. Nükleer denemeler, santraller, savaşlar, sürekli artan araç trafiği, hunharca kullanılan teknoloji vb. güneşin zararlı ışınları atmosferimize girmeyi başardı. Küresel ısınma nedeni ile eriyen buz kütleleri dünyamızın sahil kenarlarındaki bütün yerleşim yerlerini suların altında bırakacağı bilimsel bir gerçektir.
Dünyamızın gündeminde olan Akdeniz kenarındaki kurak alanların ağaçlandırılması uygulamaya geçilseydi bu tehdit daha az olurdu. Ayrıca tarımda kullanılan fenni gübre ve ilaçlar toprağa zarar verdiği gibi bizlerinde hastalanmasına ve ölmesine sebep oluyor. Bu arada yabani hayvanlar da telef oluyor. Ülkemizde ekilmeyen toprak miktarı Trakya Bölgesine eşittir, bu da tarım ve hayvancılığa büyük darbe vurmaktadır.
Satırlarımı bir sözümle tanamlamak istiyorum. “Ağaçlar mirasım, kitaplar hazinem, eşyam yol arkadaşım, çocuklar ise sermayemdir. Bunların kıymetini bilmeyen mutluluğu tadamaz.”
HAFTAYA GÖRÜŞMEK ÜZERE, HOŞÇAKALIN, SAĞLICAKLA KALIN.
 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " HAYMANA, AĞACI VE YEŞİLİ SEVMİYOR MU? " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Haymana mız daha önce meyvalıklarla doluydu,gerçek yerliler terk ettiler.

20:03:26

Gönderen:

Hasan Bülent Şener

21/Subat/2018

Rahmetli Şükrü DALDAL ve amcam Çolak Remzi`nin komşu oldukları meyvalıkları şehrimizin hemen doğu kenarında buğday silolarının kuzey doğusundaydı.Ben 4-5 yaşımda iken onların meyvalık sınırında buluşup aşılayıp ürettikleri kulağa doğru sallayınca çekirdekleri ses çıkaran ,o zamanın tabiri ile (şıngırdaklı elmaları)birbirlerine gösterdiklerine defalarca şahit oldum.Bu elmalık ve bostanların ne olduğunu merak edip 1989 yılında görmeye gittiğimde gözlerim yaşararak buralarının artık ay yüzeyine benzer bir hal aldığını görünce çok üzüldüm.Tek bir bakımsız elma ağacı buldum .Tesellimiz oğlumla birlikte bu elma ağacında bulunan sanki bize armağan edilmiş gibi tek bir elmayı gördük.Bu sahipsiz ve bakımsız ağaç sanki bizlere bir şeyleri şikayet ediyordu. Esas yeşilik karşı tepelerdeki MEŞELİKLER di .Bunlardan hiç bir eser kalmamış.Ben sığıra geç kalmış hayvanlarımızı koş


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin