Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


Kesikkavak- Sakarya Savaşı Anıları
23/02/2018
Dedem Hasan Çavuş (2. Bölüm 4)
Dedem hapishane subayına, kısaca esir olma hikayelerini anlatınca, duruma inanan Makedon Subay onları koruyacağına, ceza evinden çıkarıp memleketlerine dönmelerine yardımcı olacağını vaat ederek, sabırlı olmalarını öğütleyip, odasını temizletme görüntüsü vererek, sıkıntılarını doğrudan kendisine iletmelerini tembihleyip, ağızlarını sıkı tutmayı da öğütleyip odasından çıkarıyor. 
Aradan 10 gün gibi bir zaman geçince Makedon Subay, oda temizliği için çağırtıyor. Temizlik yapılırken de kaçırma planlarını kısaca anlatıyor. Onları Makedon Cemaati Kilisesine temizlik için veya bağ bahçe için göndereceğini, orada ki papazın sizleri kaçırma planı hazırlayacağını, o ne derse itirazsız uymalarını söylemiş. Dedem de onlarla esir yakalanan Tabaklı’lı hemşerilerini de yanlarına alarak kurtarmalarını rica etmiş. Subay’da kabullenmiş. 
Odayı da temizleyip yerlerine dönünce, Tabaklı’lı hemşerilerine de durumu anlatıp, kurtulma umutlarının doğduğunu anlatan Dedem, yalnız tehlikeli bir kaçış olabileceğini, onun içinde tercihi onun gönlüne bıraktıklarını anlatınca, oda demiş ki : “Hasan Çavuş biz burada her gün ölüp diriliyoruz. Ölümümüz buralarda mukadderse ha hapiste ölürüz, ha yolda. Siz neye karar verirseniz bende varım” . Dedem de “Ula Kürt her zaman ki gibi doğru düşünüp, doğruyu söylersin. Şimdiye kadar öldürmeyen Allah, sonrasını da bilir. Selanikli subayımız gözümüzün önünde şehit edildi. Bizi de buraya gönderdiler. Şu Makedon Subayı bizim için kurtuluş yoludur. Canımız, Vatanımız için her zaman fedaya hazır. Kader ve nasip ne ise o bizi bulur. Bu yaşadıklarımızda da bir hikmet vardır. Umudumuzu koruyalım.” Deyince Boşnak Hüseyin de takılmadan edememiş. “Çavuş senin bu kadar hoca olduğunu bilmiyordum.”
Dedem anılarını anlatmaya devam etmiş. 
Makedon Subayın yardım vaadi üçünde bir moral yaratmıştı. Sanki kurtulmuş, memleketlerine dönmüşler gibi bir moral beklentisiydi bu duyguları. Her günün sabahı bir haber beklentisini de doğuruyordu. Her günün akşamı da yarının daha iyi bir gün müjdecisi oluyordu. 
Dedem demiş ki; aradan bir hafta gibi zaman sonrası, Makedon Subay beni yine odasına çağırtmıştı. O anda içimde bir umut duygusu da doğmuştu. Yanına vardığımda baktım onun da yüzü adeta gülüyordu. Elime Yunan harfleriyle yazılmış bir kağıt uzattı ve şöyle dedi. 
“Makedon Kilisesi Papazına durumunuzu anlattım. Sizlere yardım edeceğini vaat etti. Her an bir haber bekliyorum. Hazırlıklı olun. Temizlik için istenecek kafileye siz üçünüzü de katacağım. Oraya varınca bu pusulayı gizlice Baş Papaz Efendiye vereceksin. Onun dediğine aynen uyacaksınız. Nasıl bir planla sizi buradan gönderecekler ben de bilmiyorum. Ben onlara, onlar da bana çok güvenirler. Bu verdiğim kâğıdı çok iyi sakla, düşürür kaybedersen ve de gardiyanların eline geçerse, sizin de, benim de sonum olur. Bu kâğıdı arkadaşlarına bile gösterme, sadece Kilisenin Baş Papazına kimseye göstermeden vermelisin. Şimdi git ve arkadaşlarına uygun bir dille anlatasın niye çağırdığımı.
Ben de kendisine kalbimdeki tüm muhabbet duygularımla teşekkür ettim. Odadan çıkıp arkadaşlarımla buluşmayı adeta istemeyerek yanlarına vardım. Hep bir birimize güveniyor ve de hiç yalan konuşmuyorduk şimdiye dek. Bu görüşmeyle ilgili onların da haklı olarak merakla soracakları soruya, nasıl bir atlatma anlatmalıyım kestiremiyorum. Aklım durmuştu. Hele bir buluşalım diye yürüdüm.
Devamı Haftaya…
Hafta boyu kalın sağlıcakla…   

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Kesikkavak- Sakarya Savaşı Anıları " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin