Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


ŞEYH SAİD İSYANI VE EDENLERİ ( 1. Bölüm)
23/02/2018
Cumhuriyetin kuruluş döneminde, rejim tartışmaları yaşanır. Saltanat kaldırılınca Şeri düzen harici, hangi sistem üzere bir düzen kurulacak? Bu tartışmalar Mustafa Kemal ve arkadaşlarınca günlük tartışmalar haline dönüşür. Kimileri Rusya gibi bir düzeni ortaya atarken, kimileri İngiliz mandası altına girmeyi öne sürer. Kimileri Saltanatın devamı ve Abdülmecit Han’ın Müslümanların Halifesi olarak kalması gibi fikirler, zaman zaman hararetli tartışmalara dönüşür. Neticede Cumhuriyet olarak bir yönetim şekli benimsendi ve 1923’de Cumhuriyet ilan edildi.
Hilafet idaresine son verildi. Payitahtı İstanbul fes edilmişti. Ancak yeni bir tartışma başladı. Halifeliğin Türkiye’de kalması ya da kalmaması meselesi.  Bir kısım söz sahibi insanlar Halifeliğin, Abdülmecit Han’a verilip Türkiye’nin yine eskisi gibi İslam liderliğini devam ettirmesinden yana idiler. Fakat bu meseleye özellikle Mustafa Kemal "Türkiye İslamlıkla kalkınamaz" sözleri ve fikriyatıyla halifeliğin devamından yana değildi. Bu konuda Kazım Karabekir Paşa Halifeliğin Abdülmecit Han'a  verilip Türkiye’de kalmasını her fırsatta dile getirip, İslam dünyasının Türkiye’ye bağlı kalmasının önemine dikkat çekiyordu. Özellikle M. Kemal, İslamlığın Türkiye’ye bugüne dek bir yararı olmadığını ve Osmanlıyı batıranın İslamlık olduğunu söylüyordu. K. Karabekir, Mustafa Kemal ile özellikle din konusunda fikir ayrılığına düşmüşlerdi. Bunun sonucunda K. Karabekir 20 Ekim 1924 de ordu komutanlığından istifa ederek 17 Kasım 1924 günü Başkanlığını üstlendiği "Terakkiperver Cumhuriyet fırkası" adı altında İslami kimliği öne çıkartan ve bunu her dem dile getiren bir parti olduklarını,  İslami ön plana çıkartan TPCHF Partisinin kuruluşundan sonra tartışmalar daha da gergin boyutlara yükselmişti. M. Kemal gizli bir toplantı yapar. M. Kemal’e göre bu parti altında toplanan gericiler bir karşı devrim tehlikesi taşıyorlardı. Bu toplantıda M. Kemal "Benim burnuma barut ve kan kokusu geliyor, dilerim ben yanılırım" der. M. Kemal yine bir konuşmasında Şeyh Said ile Kazım Karabekir’in Partisinin aynı fikir ve düşünceleri paylaştığını şu cümlelerle ifade eder, “Efendiler, yeni fırka(parti) unvan ittihaz ettiği ‘terraki’ ve Cumhuriyet namlarının zıdd-ı tamlarıyla inkişaf etmiştir. (Cumhuriyet değerlerinin zıddı kurulmuştur) buna misal olarak arz edeyim. Ergani'de Usat'ın valiliğini kabul eden maslup (kişi) Kadri Şeyhi Said’e yazdığı bir mektupta, Millet Meclisinde Kazım Karabekir Paşa’nın fırkası ahkam'ı şer'iyeye riayetkar ve dindardır. Bize muzaheret edeceklerine şüphe etmem. Şeyh Eyyüp de, dini kurtaracak yegane fırkanında Kazım Karabekir Paşa’nın teşkil ettiği fırka olduğunu söylemişlerdir" M. Kemal, bu sözlerle Kazım Karabekir Paşa’nın kurmuş olduğu parti ile doğrudan Şeyh Said’i kurulmuş olan ve içinde İslam değeri olmayan Cumhuriyet değerlerine Mecliste karşı olanları ve Şeyh Said'i veTPCH Fırkasını bertaraf etmenin alt yapısı oluşturulmuştu. Bu konuda Şeyh Sait’in görüş ve isteği neydi? “Şeyh Said ayaklanmasının kökeninde şeriat düzenine sahip çıkmak vardı. Amaç, hilafeti ve saltanatı yeniden tesis etmekti. K. Karabekir ve partisinin niyetinde hilafeti yeniden getirmek yoktu. Ancak halifeliğin Türkiye’de kalması ve Anayasada TC’nin dini islamdır ibaresinin yer alması dini ahlaka önem verilmesi esastı. Çünkü Halifeliğin lav edilmesi Müslüman dünyasının Türkiye’den koparılması anlamına geliyordu.
Konunun devamı haftaya bu köşede.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " ŞEYH SAİD İSYANI VE EDENLERİ ( 1. Bölüm) " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Hocam Tebrik Ederim

05:17:16

Gönderen:

Yusuf Yılmaz

23/Subat/2018

Yazınızı okuyan aklı başında bir insan,İslam düşmanlığının zirveye ulaştığı bir zaman dilimi olduğunu idrak eder.Halen ayak sürtüp öyle değil,Zagrog Paşa Camiinin hutbesinden dem vuranlar;"Yalan Söyleyen Tarih Utansın"bir kere olsun irdelemeden bu köşe yazısında belirtilenlerin zıddına konuşmaları hak mıdır? Değil.Okumadıkları gerçek tarih yerine yalan tarih ile Müslümanı kafir,kafiri de Müslüman gösteren bir zihniyeti kabul etmem mümkün değildir.Rabbim bizleri affetsin.Çünkü ne Müslüman olduğumuz belli,ne de gavur olduğumuz belli.Orta hal bir yolda yürüyoruz gece gündüz.Kazım Karabekir(r.a)Müslüman Türk Milletinin önder olmasını istemiştir.Burada anlaşılmayacak bir durum yoktur.İslam bizi geri bıraktı diyenler,İslamı tam olarak uygulamadığı halde.600 sene dünya adalet götüren devleti inkar ederler.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin