Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


TEKNOANALİZ 1
02/03/2018
GRAHAM BELL ilk telefonun mucidi 1847 yılında İngiltere`nin Edenburg kentinde doğdu. Aslen Amerikalıdır babasının sağırlara işaret lisanı kullanmaksızın konuşmalarını öğretmek üzere çalışmalarına yardımcı oldu, sağırların sessizliğini ortadan kaldırmaya çalıştı ancak başaramadı. Sonra yaptığı çalışmalar sonucunda 7 Mart 1876 yılında telefonu buldu, aynı zamanda 1877 yılında bal mumunun gramofon plaklarında kullanılması ayrı bir buluşu olmuştur. Günümüzde telefonları açtığımız anda kullanılan ALO kelimesinin Graham’ın kız arkadaşının isim ve soy isimlerinin baş harflerinden oluştuğu bilinmektedir (ALESSANDRA LOLİTA OSWALDO).  1922 yılında Kanada’da vefat etmiştir. Bu buluş dünyamıza ayrı bir yön vermiştir. Savaşların, barışların ve her bir şeyin habercisi olmuştur. Telefonun ülkemizde kullanılmaya başlandığı tarihi tam bilmiyorum fakat kurtuluş savaşında telgraf ile birlikte kullanıldığını bazı görsel yayınlarda izledim, daha sonra telefonu yabancı ve yeşilçam filmlerinde görmeye başladık. Ozamanlar yerleşim yerlerinde  aile ve açık hava sinemaları vardı. Köylere bile sinema geliyordu, televizyon ise evlere 1970’den sonra girmeye başladı, Bizler ise dışarıdan kahvenin camından seyrediyorduk. Bizim eve televizyon ilk 1975 yılında girdi tabiki siyah beyaz ve tek kanal. O tarihlerde ise telefon lükse kaçıyordu, varlıklı insanlarda bulunuyordu. Ev telefonu almak isteyen önce sıraya giriyordu, hatırlıyorum 6-7 yıl beklediğimizi. 1983 yılında yüklü bir ücret karşılığında telefon evimize girdi. Telefon yaygınlaşınca alımları kolaylaştı. Her eve bir telefon bağlanmaya başladı, başladı başlamasınada alo diyebiliyormuyduk? Yani konuşma kültürümüz var mıydı? İnsanların argo ve küfürlü konuşmaları, dedikoduları, sözlü tacizler aldı yürüdü. Kesinlikle bu konuda bazı insanları tenzih ediyorum, bu gibi olaylar cehaletin ta kendisi olduğu gibi ahlakın da çöküntüsü oldu. Telefon yaygınlaşınca derslerde okutulan telgrafta kullanılan mors alfabeside geri plana itildi, hatta cep ve araç telefonları çıkınca ev telefonları da demode olmaya başladı, her yıl her ay hatta her hafta değişen modelleri ile gelişen telefon sektörü aldı başını yürüdü. Bu teknoloji hayatımıza olumlu katkılarda bulunduğu gibi, olumsuzlukları da bir hayli fazladır. Teknolojinin gelişmesi hayatımızın her alanında kolaylaşması demektir. Kesinlikle bunun karşısında değilim. Konuya temelinden girecek olursak televizyon, bilgisayar ve cep telefonları çağımızın dahihane buluşlarıdır. Bizim bilgi dağarcığımızdır, bunlar aracılığı ile dünyada ve kainatta yaşanmış ve yaşanacakları bilebiliyoruz. Gel gelelim olumsuz taraflarını da düşünmeliyiz!..
Nasıl bir aile ortamımız oldu? Baba bilgisayarda, anne telefonda, çocuklar ise kendi odalarında ne yapıyorlar bilmiyoruz, ya telefonda yada bilgisayarda, ailelerimiz bu durumda. Git gide yayılan hastalıklı aile modeli aslında çocukların odalarının ayrılmasını onaylamıyorum. Aynı apartmanda komşuluk ilişkilerine gelince gerçekten durum vahim.  Birbirlerini tanımadıkları için komşuluk diyalogları, ziyaret ve yardımlaşmalar azaldığı gibi bazı yerlerde tamamen kalktı. 
Güzel bir evim, arabam, eşyam, telefonum var mı? Bizden keyiflisi yok. Hısıma, akrabaya, eşe, dosta, konuya, komşuya ne olursa olsun durumuna geldik. İnsanoğlu olarak herşeyin en mükemmeline sahip olmak isteriz, buda en doğal hakkımızdır. İtirazım ise sosyal, kültürel ve manevi değerlerimizden ödün vermeyelim. Çağın getirdiği her türlü yeniliklerden yararlanmak bizlerin en doğal hakkıdır, ancak bunları doğru yerde, doğru şekilde, doğru zamanda ve doğru miktarda kullanmamız gerekir, kullanmazsak ileride kötü sonuçlanabilir. Yazımın devamını haftaya sizlere sunacağım.
HAFTAYA GÖRÜŞMEK ÜZERE, HOŞÇAKALIN, SAĞLICAKLA KALIN.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " TEKNOANALİZ 1 " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin