Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


ŞEYH SAİD İSYANI VE NEDENLERİ ( 2. Bölüm)
02/03/2018
Bu bölümde, önemli bir konuya dikkat çekmek istiyorum. K.K. Bekir Paşa’nın anılarında yer alan şu cümlelere baktığımızda Şeyh Said’in Türkiye düşmanları tarafından kullanıldığı açıklıkla gözükmekte. "Kimileri her ne kadar Şeyh Said isyanının arkasında 'Bağımsız Kürdistan amaçları arasalar da bu doğru değildir. Şeyh Said’in açtığı bayrak  'Hilafet ve şeriat bayrağı idi' Bağımsız Kürdistan değil. Ama Şeyh Said’in ayaklanma amacını hedefinden şaşırtmak isteyenler "Bağımsız Kürdistan" gibi bir gerekçe ortaya atarak onu  ve arkadaşlarını, Türkiye'yi bölmeye çalışıyor imiş gibi göstermeye gayret ettiler. Devrimler halka rağmen yapılırken birden bire doğudan böyle bir isyanın baş göstermesi hükümeti ve Mustafa Kemali  telaşlandırmıştı. (İzmir suikastı. Eseri sayfa 31)
Dönemin Türkiye Büyük Millet meclisinde konuya ilişkin bir tartışmada şöyle denmekte: 1924 Anayasa tartışmalarından :  Hepsi de partinin önde gelenlerindendi. Yeni anayasa yapacaklardı, “çok nazik bir konu” tartışıyorlardı. Merhum Kazım Karabekir, hem tarih, hem Allah indinde “tezkiye”sini yapmıştı. Ya, diğerleri? “- Tevfik Rüştü Aras: Ben kanaatimi millet kürsüsünden de haykırırım. Kimseden korkmam. Teşkilât-ı Esâsiyemizde dinimiz apaçık yazılmalıdır.-Kazım Karabekir: Teşkilât-ı Esâsiye’de dinimizin İslâm olduğu yazılıdır. Tevfik Rüştü Bey, hangi kanaati haykıracak, hangi dini yazdıracaksın? Hristiyanlığı mı? - Mahmut Esat Bozkurt: Evet Hristiyanlığı… Çünkü İslâmlık terakkiye (kalkınmaya) manidir. Bu dinle yürünmez, mahvoluruz ve bize de kimse ehemmiyet vermez. Bu gibi tartışmaların sık sık mecliste yaşanması ülkedeki Müslümanları rahatsız etmekte idi. Bu konuda rahatsız olanlardan biri de Tarikat şeyhi olan arkasında yüzlerce müridi ve destekçisi olan Şeyh SAİD’dir.
1923 Anayasasının 2. Maddesi T.C devletinin dini İslamdır ibaresi yazılı idi. Bu madde 1924 anayasasında da şiddetli tartışmalar neticesi sükûnetin korunması adına şu şekilde yer aldı. MADDE 2.- Türkiye Devletinin dîni, Dîn-i İslâmdır; resmî dili Türkçe’dir, makarrı Ankara şehridir. Ancak Devletin dini "İSLAM" dır  ibaresinin yeni anayasada yer almasını istemeyenler her fırsatta bu ibarenin anayasadan çıkartılması gerekli olduğunun, “Devletin dini olmaz” savunmasıyla dile getiriyorlardı. Özellikle de Terakkiperver Cumhuriyet Partisi’nin katı muhalefeti, laiklik karşıtı görüşleri, bu tartışmalar Ankara’da sürerken, Şeyh Sait Arkasında 300-400 civarında tepeden tırnağa silahlı atlı adamıyla Piran köyünde piran ağası Şeyh Said kardeşi Aptülrahim’in evinde 100 kadar ileri gelen köy insanlarıyla sofrada bir araya geldiklerinde Şeyh Said burada bir  konuşmayı yapar;...
Devamı haftaya

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " ŞEYH SAİD İSYANI VE NEDENLERİ ( 2. Bölüm) " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

`KURTULUŞ SAVAŞI`

04:11:03

Gönderen:

Vural YAŞAR

3/Mart/2018

Yıllarca bize uydurma bir kurtuluş savaşı masalı anlatıldı. Çanakkale savaşını ,`kurtuluş` savaşının bir parçası sanan tarihçiler bile vardır. 1920 lerle birlikte , Sömürgecilik GÖMLEK değiştirmeye başlamıştır. Emperyalistler kendi askeri ve kendi sömürge valileri yerine, Politikalarına uygun yerel yöneticileri iktidara getirmeye başlamışlardır.Kendileri için en uygun yöneticiyi iktidar yapmak için her türlü yardımda bulunmuşlardır. (o dönemde kimin en uygun olduğunu MİNBER gazetesi baş yazarı M.KEMAL Kasım 1918 köşe yazısında belirtmiştir). Bu uğurda iç muhalefet her ne pahasına olursa olsun yok edilmeliydi. Hilafet yanlıları, yeşil sosyalistler, komunistler,Çerkez Ethemler, Enver paşalar vs vs. (devamı haftaya)


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin