Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


Kesik Kavak Sakarya Savaşı Anıları
09/03/2018

Dedem Hasan Çavuş (2. Bölüm 6)

Önüne koyduğu yazıyı inceleyen Baş Papaz, okuduktan sonra yüzüne bakarak, Boşnak Hasan’sın demek. Burada yazdığına göre Rumcayı oldukça yeterli konuşabiliyormuşsun. Ben de Bosnalı sayılırım. Ailem Üsküp yakınlarındaki bir köydendi. Balkan savaşları biz Makedonları da yerlerinden etti. Senin ailende Kosova tarafına yerleşmiş öyle mi? Ben de bu soruyu dalgınlığımdan olsa gerek Boşnakça cevaplayınca o da “Ben de Boşnakçayı anlar, konuşurum” diye cevapladı. Sonrada konuşmasına Makedon aksanıyla Boşnakça devam etti.
Rusya, Macaristan ve Almanlar, Balkanları çıkarları için ayaklanmalara sürüklediler. Dört yüz yıla yakın bir zamanda Osmanlı buraları adil bir idareyle yönetti. Bu topraklarda ona yakın milliyetleri bir arada barış içinde yönetti. Ne yazık ki İstanbul’da son yüz yıldır tahta çıkan Padişahlar beceriksiz olunca İmparatorluk da yıkıldı. Ne yazık ki en acı olaylar bizim topraklarda ve tüm balkanlarda yaşandı. Osmanlı binlerce Müslüman’ı Anadolu’ya taşıdı da ne oldu. Oralarda Balkanlara benzedi. İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar işgallerini sürdüremeyince işi Yunan işgaline çevirdiler. Bu Yunanlılar nasıl bir belaya itildiklerini göremeyecek kadar beceriksizler. Gelen haberlere göre yenilgiye uğratılmışlar, Kemal Paşa’nın ordusunca. Bende cevaben ve de Boşnakça “Papaz Efendi bizde öyle duyduk, ne kadarı doğrudur bilmem.” Oda duyduklarınız hepten doğru. Allah’ın adaleti bu dünyada da var. Bu Yunanlıların bizim orada ki aynı dinden olan biz Makedonlara ve de oralarda yaşayan Müslümanlara yaptıkları haksızlıkların ve de göçe zorladıkları binlerce masum insanların bedduaları, Allah katında kabul görecektir elbette. Bizim ahımız Anadolu topraklarındaki macera onlara pahalıya patlayacaktır. Göreceksin bir seneye de kalmaz gittikleri gibi büyük bir pişmanlıkla geri döneceklerdir. Çünkü Allah adildir. Zulmedenleri cezalandırır. 
Bende cevaben “ İnşallah öyle olur, biz Müslümanlar da, siz Makedonlar da, Arnavutlar da tüm Balkanların insanları da çok acılar çektik, hala da çekiyoruz.” Deyince de ; “ Haydi şimdi sen işini yapmaya başla. Önce camları sil sonrada içerileri. Gönlün ferah olsun, sen ve arkadaşlarını memleketinize gönderecek planları hazırlıyoruz. Birkaç gün içinde yolcu olursunuz. İki gün sonra ayin yapılacak, tertemiz olsun her taraf.” Bende hemen işe koyuldum. Kurtuluş umudumuz güçlendi. 
Öğlen, oldukça yaşlı bir rahibenin bir sinide getirdiği yemeği yemek için bir araya geldik. Kilise kapısı önünde uygun bir yere çöktük, karın doyurmaya. 
Yemek işi bitince bizim Hüseyin lafa girdi. 
Yahu Çavuş; bu iş bugün bitmez gibi görünüyor. Acaba yarın da gene bizi buraya geri gönderirler mi?
Bende cevaben “Orasını Baş Papaz bilir” dedim. Şimdilik Baş Papaz Efendi ile konuştuklarımızı anlatmayı uygun görmedim. Ve dedim ki “ Haydi kalkalım, biraz hızlanalım, fazla oyalanmaya lüzum yok. Bitirmeye çalışalım. Burada herhalde Pazar günü ayin yapılacakmış.” Deyince konuşmayıp hep dinleyen Tabaklılı söze girdi. “ O dedikleri nasıl bir şeymiş?”
Boşnak Hüseyin’de benden önce cevaplayıverdi. “Oğlum Kürt Ağa; biz Müslümanlar Cuma günü Cami’de ne yapıyorsak, onlar da Pazar günü yapıyorlar.” sonra da “Allah bilir sen babanın koyunlarını güdeceğim diye hiç Cuma günü Cami’ye de gitmemişsindir.”
Akşama dek sıkı çalıştık. İşimizi de bitirdik. 
Hapishaneye dönüş için toplanmaya başladık ki işleri yaptıran Papaz bizi sıraya sokturmadı ve dedi ki; “Siz bu gece Kilise’nin misafirisiniz.” 
Devamı haftaya. 
Hafta boyu kalın sağlıcakla. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Kesik Kavak Sakarya Savaşı Anıları " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin