Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


ŞEYH SAİD İSYANI VE NEDENLERİ ( 3. Bölüm)
09/03/2018
Bu önemli toplantıda, Şeyh Said şu konuşmayı yapar: "Ülkede Medreseler kapatıldı. Din ve vakıflar nazarlığı kaldırıldı. Din tedrisatı Marife bağlandı, gazetelerde bir takım dinsiz muharrirler Peygamber efendimize dil uzatmaya cürret ediyorlar. Ben bu gün, elimden gelse, bizzat dövüşmeye başlar ve Dinin yükseltilmesine gayret ederim" (Necip Fazıl Kısa kürek anlatımından alıntı) Bu konuşmadan kısa süre sonra, 13 Şubat 1925’de şeyh sait isyanı baş gösterdi. Şeyh Sait silahlı adamları ile silahlı mücadeleyi "Lailahe İllallah Muhammedin Resul Allah" yazılı bayrağı ile İslam adına devlete baş kaldırdı.. Şeyh Sait' Din elden gidiyor. Halifeliğin Türkiye’de kalması ve Abdül Mecid’in yada çocuklarından birinin halife olarak kalmasını ve İslam dünyasının Türkiye’ye bağlılığının devam ettirilmesi amacına yönelik fikirlerini  benimsiyordu.   Ancak o günde Türk Milleti üzerine oyun kuranlar Şeyh Said’in bu fikrini şiddetle destekliyorlardı. Şey Said’in 'Bağımsız Kürdistan' kurma amacıyla isyan ettiği yayılır. Amaç, Türkiye’de Kargaşa yaratmak ve bu Kargaşadan çıkar elde etmekti.  Bu arada  Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kuruluşundan ve İslam ağırlıklı niyetinden rahatsız oldukları, Kazım Karabekir paşanın genel başkanı olduğu TPCHF partisinin kapatılmasını bahane ederek 3 Haziran 1925’de parti kapatılarak parti üyeleri istiklal mahkemelerinde yargılanarak bir kısım üyeler idam edilir.    (Dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk ve  Başbakanı İsmet İnönü)
  3 Mayıs 1925’de yakalanan Şeyh Said  50 gün boyunca mahkeme edilir. İdam sehbasında son sözü sorulduğunda Şeyh Said şöyle der;  "Bu sehbada asılmama asla değer vermem. Yeterki mücadelem ve savaşım Allah ve din uğrunda olsun" Kazım Karabekir Paşa’nın şu sözleri olayın mahiyetini yansıtıyor, "Şeyh Said isyanı bir tasviye ve temizlik harekatı için atlama taşı olarak kullanılmıştı" Nitekim de 1925’de Şeyh Said ve adamları idam edilip isyan bastırıldıktan hemen sonra, İngiltere’nin, o sıralarda görüşülen Musul mevzusunu çıkarları doğrultusunda çözebilmek amaçlı bölge halkını kışkırtması ve ayaklanmaları desteklemesiyle, 1926  Ankara Antlaşmasıyla Musul ve Kerkük’ü  bir oyunla Türkiye’den kopardılar.   Bu oyunda hem yeni kurulan Cumhuriyet darbe alıp yıprandı hemde binlerce  vatan evladı hayatını kaybetti. Kazanan oyun kuranlar oldu. Kaybeden savaştan yeni çıkmış Türk milleti oldu. Bence o dönem Mustafa Kemal’i de bedenen olduğu gibi fikren de zehirlediler. Çünkü 1923’den evvel İslamı öven bir insanın cumhurbaşkanı olduktan sonra "İslamlığın Osmanlıyı batırdığını söylemesi ve yeni Türkiye’nin İslamla kalkınamayacağını savunması bir biriyle bağdaşmayan bir çelişkidir.Türkiye’nin mahvına oyun kuranların, halen aynı kargaşaların bir başka benzerlerini sahneye koyarak, Türkiye’yi çökertme hamleleri kah ırkcılık, kah dincilik yada bu günkü gibi komşuyu komşuya düşman ederek, karanlık değil aşikar  bitmeden devam etmekte değil midir? Allah Devletimizin ve Milletimizin yardımcısı olsun.
Son.. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " ŞEYH SAİD İSYANI VE NEDENLERİ ( 3. Bölüm) " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Elinize Sağlık Hocam

00:47:29

Gönderen:

Yusuf YILMAZ

9/Mart/2018

Aynen hocam.Yani ülkeyi kuranlar ile isyan edenlerin yanlış hareket ve zamanlamaları ile Musul ve Kerkük elimizden gitmiştir. Tarih bunun hesabını elbette soracaktır. Ama yalan söyleyen tarih sormayacağı bir gerçektir. Dışarıya, yani İslam düşmanı emperyalist kafir ülkelere "Şeyh Said isyanı din kalkışması" deyip, içeride de Müslüman Türklerin duygularını sömürerek, "Şeyh Said Kürtçülük adına isyan etti" denilerek, bir taş ile iki kuş vurulmuştur. Elbette Rabbim bu durumların da hesabını soracaktır. Olan ülkemize ve elden giden petrollere insanın içi yanıyor.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin