Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


Kesikkavak- Sakarya Savaşı Anıları
16/03/2018
Dedem Hasan Çavuş (2. Bölüm 7)
Baş Papaz yardımcısı, bizi hapishaneden getiren iki asker ve başlarındaki çavuşlarına; biz üç kişinin daha yapacak işlerinin olduğunu anlatıp, yarın bunlar için bir daha hapishaneden getir-götür durumu doğmasın ve de siz askerlere yük olup bir daha angarya doğmasın diye de izahat de bulundu. Daha sonra Komutanlarına bu konuda Baş Papaz Efendi’nin yazdığı mektubu da ellerine vererek, yarın işleri biter bitmez ben kendim bu üç zatı hapishaneye getirip teslim etmekle de görevlendirildim, dedi. Askerlerden bir itirazda olmadı, diğer on iki kişiyi alıp gittiler.
Onlar gidince bizi kilisenin avlusunda bulunan, kendisinin ve yaşlı rahibenin kaldıkları binaya götürüp bir odaya girdik. Buradan hiçbir şekilde dışarıya çıkmamamızı tembihleyip gitti. 
Odada üç yatak hazırlanmış, bizde yorgunduk uzandık ki kapı çalındı. Yaşlı rahibe akşam ziyafetimizi getirmişti. Karnımızı doyurduk. Kapları oda kapısının önüne koydum, kapıyı sürgüleyip erkenden tertemiz yataklarımızda iyi bir uyku çekmek için yatacakken kapı tekrar çalındı. Gelen Yardımcı Papaz Efendi idi. 
“Yorgun olduğunuzu görüyorum. İşinizi temiz ve güzel yapmış olduğunuzdan Baş Papaz Efendi’nin takdirlerini söylemiş olayım. Birde yarın uygun bir zamanda sizi ziyarete gelecek ve bazı konuları görüşlerinize anlatacakmış. Anladığım kadarıyla bir plan var gibi. Kendisinden dinlemiş olacaksınız. Odanızdan çıkmak yok. Sabırla bekleyeceksiniz.” deyip çıktı. Bizde aramızda hiç konuşmadan yataklara uzandık. Arkadaşlar hemen uykuya daldılar. Ben ise düşüncelerin peşinde epey koştururken geçte olsa uykuya dalmışım.
Ertesi gün Baş Papaz gelmişti. Bana Rumca konuşarak, arkadaşlarımın da anlayıp anlamadıklarını sordu. Anlamadıklarını söyledim. “ İyi öyleyse ben sana anlatayım, giderken de sen onlara anlatırsın” dedi. Anlatmaya başladı kaçış planımızı. 
“Seni ve hemşerini Papaz kılığına sokacağız. Diğer arkadaşınız sizlerin yardımcısı gibi davranacak. Yalnız kıyafetler için bir iki gün daha bekleyeceksiniz. Hazır olduğunuzda yardımcım sizleri bekleyen bir yük gemisine bindirecek. Gemiyle Selanik’e ulaşacaksınız. Hazırlayacağım mektubu Selanik’teki Makedon Cemaati Kilisesinin Baş Papazına vereceksiniz. Oda sizi uygun gördüğü bir şekilde memleketinize yolcu edecek. En az riskli yol bu. Karayoluyla gitmenizi düşündük de oralar çok karışık. Yolda başınıza ne gelir bilemeyiz. Gemi yolculuğu en güvenilir olanı. Yeter ki siz Papaz rolünüzü iyi yapın.” dedi ve ekledi.
“Burada güvenliğinizden endişe edecek bir şey yok. Tüm tedbirler alındı. Sabırlı olmalısınız.” deyip gitti. Bakalım bizimkiler ne diyecek ben onlara anlatınca…
Devamı haftaya ve kaçış yolculuğu…
14 Mart Tıp Bayramı ya da günü tüm sağlıkçılara hayırlı olsun, kutlu olsun derken aklıma saldırıya uğrayan sağlıkçılar geliverdi. 
AKP iktidarının en övündüğü reform diye sundukları sağlık hizmetleri de tökezlemeye başladı. Doktorlar, hemşireler ve diğer sağlıkçı personeller huzursuzluk girdabında gibi. 
Bu sektörün en tepesindeki temsilci kuruluş T.T.B “Türk Tabipler Birliği” suçlanan kuruluş durumunda. Hafta boyu kalın sağlıcakla.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Kesikkavak- Sakarya Savaşı Anıları " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin