Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


TEKNOANALİZ 2
16/03/2018
Geçen hafta köşemde yazımı kaleme alamadım, bu hafta teknoanaliz adlı yazımın devamını sizlerle paylaşıyorum. 
Televizyon, bilgisayar, telefon derken çağımızın fenomeni olan internet; hani ilk zamanlarda çocuklarımızın ders çalışsın diyerek kitap ve ansiklopedilerimizi çöpe atmamıza neden olan internet, hiç araştırma yapmadan bir tıkla ödev çıkartılan internet, çocukluktan başlayarak gençler ve hatta yetişkinlerde tembellik, sorumsuzluk, umursamazlık, kişisel bozukluklar ve ailelerin dağılmalarına sebep olan internet. Bunlar öcü olan yanları.
Birde öcü olmayan yanları vardır ki.. İnternet dünyayı ayağımıza getiren, özel yaşantılarımızın da içinde olduğu, onsuz hiçbir şey yapamayacağımız olmazsa olmazlardandır, bunu inkâr etmek doğru değildir. Ben yinede zararlarından bahsetmek istiyorum. 
Gün geçtikçe artan ve yaş sınırı tanımayan internet kafeleri, özendirici reklamlar sayesinde çağımızın hastalığı olan internet her gün daha da yaygınlaşmaktadır. Ayrıca gerek internetten, gerek internet bankacılığından ve gerekse banka kartları üzerinden yapılan hırsızlık ve dolandırıcılıkların da arttığını görmekteyiz, alınan önlemlerin yetersiz kaldığını, ayrıca internet alışverişlerinden küçük esnafın olumsuz etkilendiğini bilmekteyiz. Yakın bir zamanda haberlerde izledim, B.W adlı oyunu oynayan iki genç oynadıktan sonra birisi halı sahanın demirlerine kendini asıyor ve hayatını kaybediyor diğeri bir taşıta çarparak yaralanıyor. Dünyada bu oyun yüzünden 200 kişi hayatını kaybetmiş. 
İnternet ortamı çocukları gerçek dünyadan sanal âleme taşıdıkları için dışarıyla irtibatı kapanıyor. Aileden ve çevreden uzak olumsuz birey topluluğu oluşuyor, çocuk ve gençler okuldan ve toplumdan uzaklaşıyor, ruhen ve bedenen bunalımlara giriyor, sağlıksız bir toplum haline geliyoruz. Sağlıksız bir toplum demek yaşamda başarısız olmak demektir.
Bilgisayar ve bilişim teknolojisi ile uğraşan, bunları meslek haline getiren kişileri bu kategorinin içinde görmüyorum. Bu kişiler mesleklerini en güzel şekilde yapıyorlar. Biz küçük yaşta çocuklarımıza verdiğimiz teknolojik cihazların sağlıklarını nasıl tehdit ettiklerini, onların geleceğini nasıl kararttığımızı biliyor muyuz? İşte bu günler ileride “KEŞKE” kelimesini çok kullanacağımız günlerdir. Vermeyelim diyorum ama okullarda çocuklara tabletler dağıtıldı, şimdide bilgisayar dağıtılacakmış. Okul kütüphaneleri ise rafları tozlu kapıları kilitli hazinelerimiz kitaplara hiç kimse elini sürmüyor. Yazık, gerçekten çok yazık. Tüm eğitimciler ve aileler bu duruma hiçbir tepki göstermiyor, verilen tabletlerden ders için hiç bir şekilde yararlanılmıyor bile. Kitap diyorum ben illaki de kitap!. Sanal bilgilerden çok kitap okumaya yönelmek için kütüphaneleri faaliyete geçirelim. İşin içinden çıkılamayacak bir haldeyiz, çocuklarımızın hatta bebeklerin aman ağlamasın sussun diye ellerine verdiğimiz tablet ve telefonlar sayesinde ruhsal sağlıklarının bozulduğunu, bedensel hastalıkların da küçük yaşlara indirgendiği ileride telafisi mümkün olmayan izler bırakabilir. Bu nedenle kitap okuma, spor yapma, kültürel faaliyetlerde bulunma ve sosyalleşme alanlarında yaşadığımız her türlü çalışmaların çok azaldığı bir dönemden geçmekteyiz. 
Sadece çocuklar ve gençler mi? Biz yetişkinler de kirli bilgi teknolojisinin ağlarına düşmüş durumdayız. İyinin, kötünün, doğrunun, yanlışın ayırt edilemediği şu dönemde dünyamızda hüküm süren kapital sermayenin teslimiyetine girdik, ileride neler olur bilinmez. Elbette şöyle de düşünebiliriz; teknolojinin gerisinden gelmekte bizim ve ülkemizin gelişmesi açısından uygun olmaz. Piyasalara ilk kez sunulan bazı ürünleri sabit geliri olan insanların alması ve takip etmesi çok zor, diyelim ki alındı maddi yönden bunun sıkıntılarını yaşıyoruz, bunların faturasını ağır ödeme ihtimali kuvvetlidir, bu tür örneklere çok sık rastlanıyor. Piyasalara sürülen ilk ürünü zaten varlıklı kişiler almaktadır, o ürün demode olur, yenisi çıkar sonra piyasalara sürülür, düzen böyle gelmiş böyle gider desem de bellimi olur? Belki de böyle gelip böyle gitmeyebilir.
 Ülkemizin televizyon, bilgisayar, telefon ve diğer teknolojik hurdalıklar haline geldiğini biliyor muyuz?
HAFTAYA GÖRÜŞMEK ÜZERE, HOŞÇAKALIN, SAĞLICAKLA KALIN

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " TEKNOANALİZ 2 " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin