Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


İNSAN VE TEVEKKÜLLİYAT (2. bölüm)
30/03/2018
Çünkü Kur’an Cebrail vasıtasıyla doğrudan Hz. Muhammed’e (as) indirilmiştir. Dolayısıyla Peygamber Efendimizin ayetlere ters düşen bir sözü (hadisi) ve icraatı olamaz. Ancak günümüzde bazı hadislerin Kur’an ayetleri ile çelişmesine rağmen halen bunlara itibar edilmekte. Aslında hadisler dalında, tüm hadislerin din kurulu tarafından mutlak gözden geçirilmesi ve tek çatıda toplanması, var olan bu tür çelişkilerin ortadan kaldırılmasının elzem olduğu İslam’ın geleceği bakımından çok ciddi bir önem taşımakta.  
Çelişki konusunda iki hadisi karşılaştırarak yine bir örnek verelim;                                     “Müslüman veya mümin bir kul, abdest alır ve yüzünü yıkarsa, gözleri ile bakarak işlediği her günah abdest suyu veya suyun son damlası ile yüzünden çıkar. Ayaklarını yıkadığı zaman, ayakları ile yürüyerek işlediği her günah abdest suyu veya suyun son damlası ile ayaklarından çıkar. Neticede o mümin kul günahlarından temizlenmiş olur. (Müslim Taharet 32)  Dikkat edilirse yukarıdaki çarpıtılmış ya da gerçek olmayan her günahın af olacağını açıkça söyleyen bir hadis var. Her günah deyince kul hakkını içeren günahlar ve şirk gibi büyük günahların tamamını içeren bir konumuna bürünür. Oysa bu hadisi çürüten hak konusunda birçok hadis var.  Bu hadislerden bir tanesi, “Peygamber efendimize sahabelerden biri, ya Resulullah, eğer ben kul borcum var iken Allah yolunda öldürülsem (Şehit olursam) günahlarım benden silinir mi diye sordu? Peygamber efendimiz, “kul borcu hariç evet” diye cevap verdi. Aslen Kur’an’ın özü de hak üzerine değil midir? Yukarıda verdiğimiz örneklerde görüldüğü gibi, bazı hurafeler İslam dinini akıl ve mantık dini olarak algılayarak akıl ve mantık üzere yorumlamaktalar. Oysa İslam dini akıl ve mantık dini değildir.! İslam dini aklın ve mantığın kabul ettiği bir dindir. İslam dini kurallarını akıl ve mantık dini çerçevesine oturttuğumuzda, o zaman her mantık ve aklın ortaya koyduğu her düşünce İslam çizgisinde doğrudur anlamına gelir. Bu durumda, Allah’a tevekkülden ziyade akla tevekkülü oluşturur. İslam dininde Allah’tan başkasına tevekkül ise Kur’an’dan sapma anlamına gelir. Çünkü Allah’ın emrinden ziyade, aklının ve mantığının emrine uymuş oluyorsun. İnsan Allahın lütfü ile iradeyi cüziye sahibidir. Yani hür düşünceye sahiptir. Hür düşünce ise insana sınırsız düşünceleri ve sınırsız fikri yaptırımları getirir. Oysa her şeyin bir başlangıcı birde sonu vardır. Aklın ve fikrinde bir başlangıcı ve birde sonu vardır. Tıpkı dünyaya gelip ömrümüzü yaşayıp ömür bitince tekrar bu dünyadan göç ettiğimiz gibi. Bizler aklımızı ve fikrimizi sınırsız biliriz oysa kâinatta sınırsız ve nihayetsiz olan tek Allah’tır.  Şüphesiz o Allah ki, kâinatı kuşatan ezeli ve ebedi varlığın yaratıcısıdır…               Üç ayların ve Regaip Kandilinin tüm İslam dünyasına ve milletimize hayırlara vesile olması dileğiyle başka bir konuda buluşmak üzere, Hoşça kalın…

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " İNSAN VE TEVEKKÜLLİYAT (2. bölüm) " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Değerli hemşehrim CELAL;

07:57:28

Gönderen:

H.Kuş

30/Mayis/2018

Değerli hemşehrim CELAL; "Maalesef Bu ümmet ancak başındaki kötü alimler sebebi`ile helak olmuştur.! Çünkü bu alimler Rahmanın yoluna oturmuşlar,kötü amelleri ile Allah`ın kullarının önlerini kesmişler,onlara kötü örnek olmuşlardır" Bu gün İSLAM dünyasındaki kaosun sebebi net olarak budur... Allah`tan temennimiz odur`ki İslam dünyası bir gün durulur.. Sevgilerimle.


Başlık:

Abi tebrik ederim

04:21:25

Gönderen:

Celal

27/Nisan/2018

Halil Abi tebrik ederim,çok net,Allah razı olsun:1-Kurâan Cebrail vasıtasıyla doğrudan Hz.Muhammede (as) indirilmiştir.Dolayısıyla Peygamber Efendimizin ayetlere ters düşen bir sözü (hadisi)ve icraatı olamaz.Ancak günümüzde bazı hadislerin Kurâan ayetleri ile çelişmesine rağmen halen bunlara itibar edilmekte.Aslında hadisler dalında,tüm hadislerin din kurulu tarafından mutlak gözden geçirilmesi ve tek çatıda toplanması, var olan bu tür çelişkilerin ortadan kaldırılmasının elzem olduğu İslamın geleceği bakımından çok ciddi bir önem taşımakta.2-İslam dininde Allahtan başkasına tevekkül ise Kurandan sapma anlamına gelir.Çünkü Allahın emrinden ziyade,aklının ve mantığının emrine uymuş oluyorsun.3-İslam dini akıl ve mantık dini değildir.İslam dini aklın ve mantığın kabul ettiği bir dindir.


Başlık:

Aynen öyle

05:33:55

Gönderen:

Ahmet

30/Mart/2018

Çok haklısınız abi. Dücane Cündioğlu "Vaizler ittifakla İslam akıl-mantık dini değildir diyorlar.Doğru söylüyorlar, fakat akıldan-mantıktan yoksun bu dindarlığı evrensel değerlerden yoksun bırakmanın ne büyük bir gaflet ve cehalet olduğunu kavrayamıyorlar"diyor.Son günlerin gündemdeki insanı Nurettin Yıldız ise, "Din mantık dini değildir.Din teslimiyet dinidir. Mantıklı insanların yaşadığı, dindir; ama dinde mantık olmaz, Allah olur" diyor. Salih Topçu ise, "Buradan bazıları diyor ya, İslam akıl dinidir. Vallahi billahi değildir. Bir defa İslam vahiy değildir. Dinin akıl, mantıkla izahı yoktur. Din akla mantığa uyar mı? Çoğu uymaz. Aklın mantığın bunu almıyor, bu yetersiz. Rabbim ne diyorsa doğru diyor" söylüyor.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin