Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


Kesik Kavak Sakarya Savaşı Anıları
13/04/2018

Dedem Hasan Çavuş (2. Bölüm-11)

Kürt Şiho; Cami İmamına başlarına geleni kısa bir özetle anlatmış olacak ki, İmam Efendi Cami Cemaatine, “ Bu üç arkadaş Anadolu’da M. Kemal Paşanın askerleridir. Burada bulunmaları bir gizli görev icabıdır. Hiç kimse sakın ola dışarıda bunlardan bahsetmesin. Evinizde dahi konuşmayın. Gördüklerinizde, duyduklarınızda burada kalacak. Haydi, yavaş yavaş evlerinize dağılın” diye tembihte bulundu, diye anlatmış Hasan Dedem. 
Cami cemaati dağılınca, imam ve yanında kalan iki kişiyle birlikte camiye girip Papaz elbiselerini çıkarıyorlar. Kıyafetleri o bölge halkının kıyafetleri olduğundan bu konuda sıkıntıları yoktu. 
İmam Efendi onları yeniden sorgulamaya başlamıştı. Dedem de olan biteni kısaca anlattıktan sonrada Anadolu’ya göçmeden önce bir müddet Selanik’te kaldıklarını ve buradan da gemi ile İzmir’e, sonrasında da Anadolu’da Ankara’ya iskân edildiklerini de kısaca anlatmış. Anadolu’ya geri dönmelerinin icap ettiğini ilave edivermiş. 
İmam da onlara; Trakya’nın, İstanbul’un, Batı Anadolu’nun Yunan işgalinde olduğunu, bu yollardan dönüşün imkânsız gibi olduğunu anlattı. Birkaç gün sabırlı olmalarını, elbet bir yolun bulunacağını söyleyerek ve yanındaki iki kişiyi tanıtarak “ Şimdilik bu arkadaşlar sizlerle ilgilenecek, hele bir yerleşin, karnınızı doyurun Allah büyüktür, yolcuya yardım etmek dinimizin emridir bizde size yardım edeceğiz” deyip bizi bu iki kişiyle uğurladı.
Dedem anlatmaya devam etmiş.
Bizi Müslümanların oturduğu bir semtte iki katlı altında oldukça büyük lokantası ve üst katıda otel odalarından oluşan bir eve ya da hana getirdiler. Bizi bir masaya oturttular ve sabah çorbasını söylediler. Sonrada lokantanın sahibi ya da aşçısı olduğu anlaşılan ve kendisine Hacı usta diye hitap ettikleri biriyle konuştular. Hacı usta ile birlikte yanımıza gelip hoş geldin faslından sonra “ sizinle Hacı ustamız ilgilenecek şimdilik yukarıda bir odada kalacaksınız. Burada yemeğinizde verilecek. Biz gene geleceğiz” dedikten sonra gittiler.
İki gün sonra bizi buraya getiren iki arkadaş yanlarında bir üçüncü şahısla akşam namazı sonrası odamıza geldiler.
Bu üçüncü şahıs bizi iyice bir sorgudan geçirdi. Ona başımızdan geçen her şeyi noksansız anlattılar.
Oda bizi dinledikten sonra, şehit edilen Selanikli komutanı tanıdığını, ailesinin Selanik’te yakın bir köyde yaşadığını anımsamış ve çok üzüldüğünü söyledi. Birkaç gün içinde bizleri yola çıkarabileceklerini de sözüne ekledi.
Hacı ustanın anlattığına göre; başta imam ve bizde ilgilenen iki arkadaşı ve bizi sorgulayan kişi, İstanbul da ki Teşkilatı Mahsusa’nın Selanik’te ki kollarıymış. Bu kolun başında Cami imamıymış. Kendiside onlara yardımcıymış.
Buraya gelişimizin sekizinci günü haber geldi. Yarın akşam yola çıkacakmışız. Hacı Usta haberi verdi.
Devamı haftaya
Siyaset Arenası
Siyaset arenasında AKP lideri R.T Erdoğan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için bir teşhiste bulunmuş ve de kamuoyunu da açıklamış oldu. Bu söz siyaset tarihinde bir yer bulacaktır diye düşünüyorum.
R.T.Erdoğan; Kemal Kılıçdaroğlu’nu beceriksiz ve de yeteneksiz göstermek ve tenkit etmek babında dedi ki “Devletten aldığı maaş+ Milletvekilliği + Emekli maaşı dışında tek kuruş kazanamamış adama Ana Muhalefet Partisini emanet ederseniz olacağı bu” 
Bu tenkite göre Kılıçdaroğlu’nu beceriksiz sayarken de, CHP’yi de Parti lideri yaptıkları için suçluyor.
Bu durumda Kılıçdaroğlu’na kısasa kısas hakkı doğdu…
R.T.Erdoğan hakkında kendisine hakaretten 1 milyon, CHP’de kendisine hakaretten Kurum olarak 2 milyon manevi tazminat davası açabilir. Diye düşünüyorum… Sizce açar mı?

 

Hafta boyu kalın sağlıcakla

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Kesik Kavak Sakarya Savaşı Anıları " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin