Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


ÇİÇEKLER SOLMASIN
13/04/2018
Anne-baba adayı olduğumuzu duyduğumuzda coşkumuzu kelimelerle anlatmak elbette çok zor.
Açlık dürtüsünüde bastıran annelik dürtüsü herşeyin üstünde gelir. Yaşanan bu tatlı anlar sevinçle karışık bazen tatlı bir heyecan, bazen de anlaşılmaz bir korkuya sebebiyet verir, karışık duygularla strese hasıl olur. Fakat, biliniyor ki bunlar geçicidir, bu nedenledir ki büyükler ve etrafındakiler bu duruma daha fazla anlayış içerisindedir. Birde bakmışız ki ufaklık kucağımızda o kadar masum okadar körpe ki; onu gördükten sonra tüm dertler, sıkıntılar unutulur, dünyanın en mutlu insanı oluruz. İstikbalimiz olan çocuklarımıza anne, baba olmak dünyanın en zor ve meşakatli mesleği olsa da en tatlı mesleğidir, bu meslekten emekliliğe ayrılmak mümkün değildir.
Aklıma hep şu sorular takılır; Tüm çocuklar şanslı ve mutlu mudur? Bu soruları cevaplarken önce dünya ülkelerinin eğitim ve ekonomik harita çizelgelerine bakmak gerekir diye düşünüyorum. Eğitim denince sadece diplomalı eğitim ordusu kafi gelmiyor. Sosyal, siyasal, kültürel faliyetlerde gerçek başarıyı yakalamak, bunun içinde; çocuklarımız ve gençlerimizin hür düşünmelerini, duygu ve düşüncelerini ifade edebilmeleri, özgürce araştırmacı, deneyimci iradelerini ortaya koyabilmeleri gerekir. Tabiki ülkemizin menfaat ve çıkarları doğrultusunda. Sevsekte sevmesekte batı ülkelerinin bazıları bu konuda başarılı olmuş,  öncelikle kendi insanını düşünmüştür. Osmanlı’nın yükselme döneminde; bilim adamlarımız, filozoflarımız, mimarlarımız, araştırmacılarımız branşlarında o kadar ileridelerdi ki dünyada eşleri benzerleri yoktu. Daha sonra yönetim zaafiyetleri ve batının da entrikaları sayesinde kabul etmek zorunda kaldığımız kapitülasyonlar Osmanlı’nın kan kaybetmesine sebep olmuştur. Bunlardan sonra değerli devlet adamları olsada sonuç hep kötüye gitmiştir. Daha sonra Mustafa Kemal Paşa`nın da önderliğinde Türk ordusu birleşmiş, Türkiye  Cumhuriyeti  sayesinde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. 
Daha fazla gelişmek için ne yapmalıyız? sorusuna gelince; Ülkemizdeki çocuk ve gençlerimizin ülke ekonomisine katkıda bulunabilmesi için eğitimlerine çok büyük değerler vererek çalışkan ve üretici nesil yetiştirmek bizlerin vatani borcudur. Okullarımızda tüm derslerin kalitelerini arttırarak bilgi ve becerilerine paralel olarak uygulamalı eğitime önem verilmelidir. Ayrıca eğitimcilerinde kalite standartlarının üstünde olması gerekir. Ülkemizde Akasya ile Erik ağacını ayırt edemeyen Ziraat Mühendisine tanık oldum.
Dünyadaki tüm çocuklar şanslı ve mutlu mudur? Batının bu konuda biraz ileride olduğunu söylemiştim, batı hayranı değilim ancak bazı ülkeler eğitim ve ekonomiyi o kadar düzene koymuşlar ki, buna bağlı tüm çarklar düzenli çalışmaktadır. Çocuk  ve insan hakları ön plana çıkmıştır. 
Gelelim az gelişmiş ve gelişmemiş ülkelere; Savaşın ve terörün olduğu bu ülkelerde başta çocuklar olmak üzere tüm insanlık acı çekmektedir. Cehalet, açlık, sefalet, uyuşturucu, kadın ve çocuk istismarı, esaret, taciz, hırsızlık ve insan ticareti gibi insanlık dışı kötü koşullarda yaşıyor, sakat kalıyor veya hayatlarını kaybediyorlar. Batı ülkeleri ise kendi çıkarlarından başka hiçkimseyi düşünmedikleri için sadece seyirci olmakla kalmayıp silah, esrar ticaretinde öncülük yaparak ülkeleri karıştırma rolünü başarıyorlar, bu nedenle kimseye güvenmeden kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz. En büyük özelliğimiz Türk olmamız ve çoğunluğu genç olan bir nüfusa sahip olmamızdır.  Biz güçlü olmalıyız ki etrafımızdaki dost, komşu ülkelere yardımcı olabilelim. Ülkemize yaşanan göç olayları, göç eden insanların uyum sağlayamamaları nedeni ile ülkemizde huzur ve güveni olumsuz yönde etkilediği gibi, ekonomik yöndende sıkıntılar yaşanmaktadır. Ülkemize gelen göçmenler için insanlık adına yaşlı, çocuk ve yaralılara yardım etmek doğru bir davranıştır. Dünyadaki bütün çocuklar çiçektir, çiçeklere su verelim, solmasınlar!. 
Haftaya görüşmek üzere, hoşçakalın, sağlıcakla kalın.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " ÇİÇEKLER SOLMASIN " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin