Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


AKP’NİN SEÇİM MANİFESTOSU
11/05/2018
Değerli dost okurlarımız, geçen haftaki yazı dizimde Hasan Dedemin anılarını anlatmaya devam etmiştim. Özür dileyerek dizi yazımı bu hafta ertelemiş olayım. Erken seçim kararı nedeniyle siyaset arenasındaki gelişmeleri üzerine bu haftaki yazım.
Siyaset çok hızlı bir tempo sergiledi bu hafta. 4 Mayıs Çarşamba günü CHP ana muhalefet partisi olarak cumhurbaşkanı adayını açıklayınca, siyasi ortamda sürpriz bir dalgalanmaya dönüşüverdi. 
Ülkemizde 1946’da başlayan çok partili seçimlerde şimdiye kadar örneğine hiç rastlanmayan bir siyasi olaya tanık oluverdi, biz ve siyaset arenası aktörleri.
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu parti içindeki başkanlık koltuğu seçimlerinde kendisine 2 kez rakip olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce’ye Cumhurbaşkanlığı Adaylığı için yeşil ışık yakıverdi. Sonuç mu?
Muharrem İnce başkan olur olmaz, siyaset arenasına öyle bir dalış sergiledi ki, oluşturduğu dalgalar adeta tsunami dalgaları gibiydi. Bunun etkisi Pazar günü AKP’nin açıkladığı seçim bildirgesi (Adına manifesto denilmesine rağmen) İnce’nin oluşturduğu tsunamiye çarptı ve irdelenmesi ancak iki gün sonrasına sarktı.
Siyaset arenası manifesto tabiriyle 1848 de K. Marx ve F. Engels’in kaleme aldıkları “Komünizm Manifestosu” eseriyle tanınmış oldu. Bu siyaset belgesi eserde, işçi sınıfının iktidara giden yolun tarihi bir açıklamasıydı. 69 yıl sonrasında 1971 yılında Çarlık Rusya’sında ilk komünist İşçi Devrimi yaşandı. Kapitalist emperyalizmin karşıt gücü olarak, işçi iktidarının ilk başarılı hareketidir, 1917 Rusya işçi devrimi. Bu örnekten hareket edersek, manifesto tabiri siyasette bir iktidar değişiminin sembol ismi gibidir.
16 yıllık AKP iktidarının tek adam hâkimiyetine dönüşüp dönüşmeyeceğinin karar günüdür 24 Haziran seçimleri. İki ana fikir oylanacak. 95 yıllık Türkiye Cumhuriyeti, ya tek adam iktidarını seçmen gücüyle kabul edecek, ya da kuvvetler ayrılığı esasındaki parlamenter iradeye dayalı rejime sahip çıkıp, yoluna devam edecek.
Yayımlanan AKP seçim bildirgesi ya da manifestosu 16 yıllık AKP iktidarının seçmen iradesiyle sonlandırılmasının yolunu açacak ve de AKP iktidarı son bulacak. 
Bu durumun nedenlerine gelince; 16 yıllık AKP iktidarında devletin tüm kurumları İktidar Partisi’nin arka bahçesine dönüştürüldü. Devlette ve yönetenlerde liyakat sıfırlandı. Veteriner Hekim (Baytar) unvanlı bir kişi bilim kurumunun başına getirildi. Bu bir örnek.
Eğitim eliyle dindar ve kindar gençlik hedefi uğruna yapılan hamleler geri tepti. Eğitim şaşmış çare bulamıyor. TBMM iktidarın yanlış politika uygulamalarına karşı çıkıp doğru yolu göstermesi gerekirken, tam tersine onay noterliğine dönüşüverdi. Şimdi de bu yetkinin tek adam iradesine dönüştürülme seçimi yapılıyor.
Ekonomi yolunu şaşırdı. Enflasyon doludizgin koşuyor. Dolar ve EURO aldı başını gidiyor. Dış politika Türkiye düşmanlarını çoğaltıyor. İthalat-ihracat cari açığı kapanmıyor. 
Övünme kaynakları sağlık politikası tökezledi ve devleti soyan bir vampire dönüştü. İçten ve dıştan faizle bulunan para kaynakları devletin gelirlerine el koyan bir canavara dönüştü.
16 yıllık AKP iktidarında bozulmadık ne kaldı? Ve açıklanan manifesto, bütün bu saydıklarımın kabulü anlamında ve de yeniden tamirini vaat eden bir söylemde. AKP siyasi müflis oldu, onayı 24 Haziran’a kaldı.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " AKP’NİN SEÇİM MANİFESTOSU " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin