Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

İNSAN DENEN YARATIK
25/05/2018
İNSAN; gerek dinli, gerek dinsiz veya şu ırktan veya bu milletten olması İNSAN olma özelliğinde hiç bir şey fark etmiyor. İNSAN, her yerde İNSAN’dır. İNSAN olmak yaratılan diğer canlılar içerisinde bir üst kimliktir.! Çünkü Allah İNSANI tanıdığımız diğer canlılardan farklı olarak iki bedende yaratmıştır. Birinci beden: İNSANI düşündüren, konuşturan yürüten, hayat varlığını sürdürdüğünü dünya gözüyle izlettiren ve en önemlisi eti kemiği ve kanı kurumadan hayat varlığının kaynağı olan ruhani bedendir. Ruhani bedenin ilk atası, Hz. Muhammet (as) dır.                İlk yaratılan ruh onun ruhudur. İkincisi ise cismani bedendir. Cismani bedenin ilk atası ise Hz. Adem’dir. Allah(cc) Ruhani bedeni ebedi hayat için yaratmıştır. Cismani bedeni ise, yaşadığımız dünya için yaratmıştır. Dolayısıyla insanoğlunun iki dünyası vardır. Birincisi ebedi dünyaya geçiş merdiveni olan yaşadığımız şu dünya yüzeyidir. İkincisi ise ahret mahkemesinden sonra, ebedi varlığımız olan ruhani bedenimizin yaşayacağı ahret hayatıdır.
Yüce yaratıcının dünya yaratıkları içerisinde, yaratmış olduğu, fikren ve zikren en güçlü ve vahşi yaratık İnsandır..! İnsan olmaksa, içindeki vahşet duygusunu yada nefsi yenmek veya Dinin şartlarınca terbiye etmekten geçer. İçindeki vahşi nefsi yenemeyen insan, bütün vahşi hayvanlardan daha vahşidir. Çünkü yaradılış gereği Nefis vahşidir. O insanı tutsak etmeden insan onu tutsak etmeli. Eğer insan vahşi yaratılmamış olsaydı, imtihan için dünyaya gönderilmenin bir manası olmayacaktı. Yüce yaratıcı, İnsanları melekler misali nefis yokluğuyla tek tip yaratmış olsaydı, o zaman cennet ve cehennemin vede dünya imtihanının manası ortadan kalkmış olacaktı. Allah (cc), Adem (as)mı yarattığında ona can olarak, kendi ruhundan üflemesi, insan oğlunun dünyada gördüğümüz tüm yaratıklardan üst kimlik sahibi olduğunu göstermekte. İnsan meleklerden, Cinlerden ve insanın gördüğü tüm hayvanattan üstün yaratık olmasına sebep, akıl ve mantık donanımlı yaratılmasıdır. Dolayısıyla insanoğlunun ruhani ve cismani beden olmak üzere iki bedende yaratılması yeniden dirilişi cennet ve cehennemin yaradılışına işarettir. Allah şüphesiz her şeyi bir düzen içerisinde en güzel yaratan ve yönetendir.. 
Sevgili Peygamberimiz bir hadis-i şerifinde "Ben güzel ahlakı tamamlamak için geldim" buyurmakta. Dolayısıyla Müslüman olmanın temelinde her şeyden önce güzel ahlak vardır. Din gününün sahibi Allah şüphesiz takdir kıldığı dininde koruyucusudur. Ahlak ise dünyevi imtihan özelliğinden dolayı, insanlığın koruması yetkisine bahşedilmiştir. Ahlak sahibi olmaksızın yetişen insan olgunlaşmamış ham meyve gibidir. Ham meyveyi insanlar nasıl yemekten hoşlanmaz ve sevmez ise, ahlaken olgunlaşmamış ham insanda, bir diğer olgun İnsan için kabul gören değil, ret edilen ham meyve gibidir. Bu gün fıkıh ilmine sahip birçok kişinin dini konular üzeride vaizlerine baktığımızda İslam’ın özellikle 5 şartından biri olarak görülen namazı birinci ve en önemli şart olarak yıllar boyu anlattılar ve halen birinci şart olarak anlatılmakta. Oysaki İslam’ın 5 şartından namaz, oruç ve hac Allah ile kul arasında senetli sözleşmedir. Üç şart Allah ile, 3 şartı yerine getirmeyen kul arasında muhakeme edilecek. Zekat ile Ahlak konusunda Allah mahkemeleşen kullar arasında hakem olacak.! Dolayısıyla, İslam’da güzel ahlaktan sonra İslam’ın unutulan temel taşlarından denebilecek şartlardan bir tanesi de, İslam topluluk veya devletlerinde sosyal dengede İslam’a bağlı kalmada ve İslam’ın algılanmasında birinci derece rol oynayan zekât ve ahlak şartıdır. Ahlak bir kişinin kendi yaşantısından tutunda çevresi ve Devlet düzeninin teşekkülüne dek ilgilendiren bir alışkanlık tabiiyetidir. Zekât ve ahlak, insan olma özelliğinde kul hakkını içerir. Yani ahret mahkemesinden sonra, ebedi varlığımız olan ruhani bedenimizin yaşayacağı, cennet veya cehennem mekânlarının İnsanoğluna verilmesinde en önemli rolü oynayacak şartlardan ikisidir. İslam’ın birinci şartı, kelimeyi şahadet den sonra, namazdan önce ahlaktır. Çünkü ahlak edinmek insan olmanın ilk şartıdır. Müslüman KUR-AN çizgisinde ahlak sahibi olmalıdır. Ahlak, İnsanın davranış biçimini, konuşma adabını hatta giyim ve fiziki yapısını, etkileyen edinilmiş bir alışkanlıktır. Dolayısıyla insan olmada Ahlak, İnsanın icrati hayatında rutin bir rol oynar. Dinden önce İnsan olmak. Çünkü İnsan olmayan (İnsanlıktan nasibini almayan) inandığı dinide yaşayamaz.! İnsan olmak maddeye değil manaya koşmaktır.
11 Ayın sultanı Ramazan ayının devletimize ve milletimize hayırlara vesile olmasını dilerim. 
Dilini terbiye etmeden önce yüreğini terbiye et. Yürekten ne gelirse dil onu söylermiş.
 

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " İNSAN DENEN YARATIK " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Dünya oyunda olsa yaşam savaşı devam ediyor.

08:24:10

Gönderen:

H.Kuş

27/Mayis/2018

Mehmet: Müslüman Dünyası Kur-an`nı güzel okuma yarışmaları yerine,Kur-an nı doğru anlama yarışmaları yapılarak, ol ilahi kelamı doğru anlayıp uygulayanlar çoğalmış olaydı,bu gün İslam dünyası,Allah adıyla bir birlerini öldürmeyecekler`idi. Teknolojinin gerisinde değil önünde olacaklardı. Ahlaksızlığın,arkasında değil karşısında olacaklardı. İslam dünyası maddeyi teknolojide manayı Kur-an`da aramadık tan sonra,haçlıların zalimliğinden kurtulmaz. Sevgilerimle.


Başlık:

Dünya hayatı oyun ve eğlencedir

12:24:40

Gönderen:

Mehmet

26/Mayis/2018

Müslümanların dini ve imanı para olunca,ticarette,siyasette ve bürokraside ahlak diye bir şey kalmamış oluyor.Mehmet Akif Ersoy`un deyimi ile,biz Avrupa`lıların dinini,Avrupalılar da bizim dinimizin ahlakını yaşıyorlar.Halbuki Yüce Allah,dünya bir oyun ve eğlenceden ibarettir diyor.Şeytanın kölesi olmuş insanlar anlasalardı,yukarıda saydığım meslekler bu kadar ayaklara kadar düşmezdi.Osmanlının son dönemi gibi;rüşvet,iltimas,yolsuzluk başını almış gidiyor.Allah Enam 32.Ayetinde"Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir.Muttaki olanlar için ahiret yurdu daha hayırlıdır. akıl erdiremiyor musunuz?"Yine Ankebut 64.Ayette"Bu dünya hayatı bir eğlence ve oyundan başka bir şey değildir.Ahiret yurdu ise işte asıl hayat odur.Keşke bilselerdi."diyor.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin