Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Haymana Gazetesi


Kesik Kavak Sakarya Savaşı Anıları
25/05/2018
Dedem Hasan Çavuş (2. Bölüm-16)
Kırcali’den sabah erkenden yola koyuldular. Önlerinde takriben 3-4 günlük bir yolculukları varmış. Aslında Kırcali-Hasköy arası fazla uzak sayılmazmış. Dağ köylerinden yolculuk yapacaklarından yolları bir gün uzayabilirmiş.
Bana Dedemin anılarını anlatan babamın amcaoğlu rahmetlik Nazım Amca’ya sormuştum. Balkanlar coğrafyasında 93 Harbinden sonrası huzur kalmamıştı. Neredeyse kendi aralarında ki savaşlar 1. Dünya Savaşı sonuna kadarda devam etmişti. O yıllarda nasıl oluyordu Atina’dan başlayan bir yolculukta ne Yunanistan’da ne de Bulgaristan’da can tehlikesi yaratacak bir olayla karşılaşmamışlar. Kırcali’ye kadar. Benim aklıma gelen bu soru amcamın da aklına gelmiş ve de sormuş dedem Hasan Çavuş’a.
Dedem de anlatmış. Balkan savaşları sırasında bölgeler arası o kadar çok göçler yaşanmış ki; oralar da kim yerli, kim göçmen diye bir ayrım yapacak durum kalmamış. Yunanlılar nerdeyse on sekiz yaşın altında ve kırk yaşın üstünde bir nüfusla yaşar olmuşlar. 18-40 yaşa arası nüfusun tamamı, Anadolu’nun işgali için askere alınmış. Devletin içte düzen sağlamak için insan ayırması onun için mümkün olamıyormuş. Bir de hem Yunanistan’da, hem de Bulgaristan’da o kadar çok göçmenlerden oluşan bir nüfus oluşmuş ki kimsenin kimseyi yadırgayıp da sorgulayacak durumu yokmuş. Hudutların da bile nerdeyse asker kalmamış. Birde seçtikleri yol güzergâhları çoğunlukla Müslümanların yerleşim bölgeleri olduğundan, fazla bir sıkıntı olmuyormuş. Yerel halk yerleşimlerde kendi güvenliklerini kendileri sağlar duruma gelmişlerdi. Kısacası tam bir devlet otoritesi daha tesis edilmediği anlaşılıyor.
Ülkemizdeki; bu yıllardaki Suriye, Irak, Afganistan ve bazı Afrika ülkelerinden gelen ve çoğunlukla savaşlardan kaçan bir nüfus hareketi artık olağan bir duruma gelmişse, oralarda o yıllarda, aynı durumu yaşıyormuş insanlar, demek oluyor.
Hasköy’e ulaşmaları umduklarından çok kolay ve de üç günlük zamanlarını almış.
Hasköy çoğunlukla Müslüman Türk nüfusuna sahip olsa da Çingenler, Pomaklar azda olsa Makedon, Ermeni-Rum, Kırım Tatarları, gibi yerleşik duruma, göçler sonu yerleşmiş, göçmenlerle de doluymuş.
Mihmandarları Osman Bey, bizi bir kahveye yerleştirip, buradaki teşkilatı Mahsusa’nın adamı, yarık kulak Osman’ı bulmaya gitmiş. Devamı haftaya.
Siyaset Arenası
Bu hafta siyaset arenasının en önemli olayı seçime girecek partilerin, Milletvekili listelerini yapmış olmalarıydı.
Her seçimde olduğu gibi, şüphesiz ki sürprizler yaşandı. CHP’de hemşerimiz Levent Gök, beklendiği gibi 1.bölgede; 2. Sıra adayı oldu. Kendisine başarılar diliyorum. Geçen dönem ön seçimle listelere girenlerden bölgemizde, şimdiki listelerde yer bulamayanlar çok gibi. Beni şaşırtan durum ise, gazeteci kökenli ve de sol grup oluşturanların listelerde bulunamaması. Nedenini de anlamış değilim. Diğer bir şaşkınlığımda, Sayın Baykal’ın yeniden aday olmayı kabul etmesiydi. Umarım haklı bir gerekçeye dayandırılmıştır.
Ak Parti’de sürprizlerin yaşanması doğal bir durum.
H.D.P’de ise sürprizlerin olması da bekleniyordu.
Ülkemizin geleceğinde ve de güney ve doğu komşularımızdaki durumların düzeltilmesin de, önemli bir rolü olacağını umduğum Selahattin Demirtaş’ın hapiste tutulması, Cumhurbaşkanı adayı olduğu halde bırakılmaması, bu seçimlerin olumsuzlukları tablosunda başköşeyi işgal edecektir. Düzeltilecektir diye umut ediyorum.
1957 seçimlerin de DP’nin; Millet Partisi Genel Başkanı Osman Bölükbaşı’nı Hapiste tuttuğunu, seçim meydanlarından böylece uzaklaştırdığını da hatırladım. Bu durumlar seçimlerde yüz karasıdır.  Kalın sağlıcakla.          

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Kesik Kavak Sakarya Savaşı Anıları " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin