Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

“Güzel konuştu!”
01/06/2018
    Bir Cumhurbaşkanı adayının konuşmasını dinledikten sonra, “Güzel konuştu!” dedi bir ihtiyar. “He valla!” diye destekledi yanındaki de. Arada bir düşmanlarına küfür ve hakaretler savururken, lafı yine kendi adaylarına getiriyor, “Güzel konuştu ha!” diye tekrarlıyorlardı. Başları göğe ermişti sanki. Tam o esnada Napoleon’un sözünü hatırladım: “Siyaset bizim kaderimizdir.” 
   Napolen’un Goethe’ye söylediği bu söz, yirminci yüzyılın leitmotifi olmuştu. Çünkü insanların kaderi büyük ölçüde siyasi gelişmelere bağlıdır. Yani barış içinde ya da bombalar altında yaşayıp yaşamamak,  özgür olup olmamak ya da müreffeh bir hayat sürüp sürmemek, hepsi de doğrudan doğruya siyasetle alakalıdır. Bu bilgidir ki insanı sorumluluk taşımaya, siyasi sorunlar karşısında tavır almaya iter.  Bunların umursamayanlar ise, maruz kaldıkları siyasi felaketlerin suç ortağı olmuş olurlar (onun bunun otoritesine değil de otoritenin kendisine karşı cephe alan ve sonu olmayan beyhude bir mücadelenin içine girmek istemeyen sinikler de vardır, ama o ayrı bir konu).
    Türkiye’de çoğunluğu oluşturan ortalama insanın değerlendirmesi, “Güzel konuştu”dan öteye geçmiyor. Vaatlerin nasıl, hangi yöntemlerle, hangi plan ve projeyle gerçekleşeceği sorulmuyor; adayların birbirlerine laf sokması, hakaret etmesi ya da şovenist ifadeler kullanması taraftarlarınca ayıplanmıyor, aksine hoş karşılanıyor, neredeyse erdem telakki ediliyor. Dahası, bu vasatlık ve ahlaksızlık sadece sokağa ya da belli bir gruba da münhasır değil; bilakis toplumun her kesiminde gözlemlemek mümkün. Mesela Cumhurbaşkanı programına katılsa, cenazesi yedi gün sokakta kalan Taybet Anayı ya da cenazesi panzerin arkasında sürüklenen Lokman Birlik’i sorma cesaretine sahip olmayan bir gazeteci, muhalif liderleri savcı gibi sorgulayabiliyor. 
   Evet! Adaylar güzel konuşuyor, hep güzel konuştular zaten, ama Türkiye de hep yerinde saydı. Biraz iddialı olacak belki, ama ne doğru dürüst aydınlanmayı, ne de Napoleon’un yukarıdaki sözünü anlayan münevverler yetişti bu ülkede. Gördüğümüz sadece sözün büyüsüne kapılan, her şeyi Allah’tan, devletten ya da liderden bekleyen afyonlanmış kitleler ve güç istenciyle yanıp tutuşan aydınlardan ibaret. Bütün bu olumsuzlukları ve diğer sayamadıklarımı da hesaba katınca, reyimle  bu dejenere sisteme hayat öpücü vermek de hiç içimden gelmiyor doğrusu. 
   Yazıyı, “güzel” duygusu gelişmemiş vasatların pek de anlayacağını zannetmediğim güzel bir sözle noktalayayım: “Müziğin sesini duymayanlar dans edenleri deli sanırlar.”
NOT: Geçtiğimiz günlerde iki büyük âlimi kaybettik. Sanat ve kültür tarihçisi Prof. Semavi Eyice ve İslam tarihi ve Ortadoğu uzmanı Prof. Bernard Lewis. İkisinden de çok şey öğrendik. İkisinin de toprağı gül olsun. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " “Güzel konuştu!” " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Sözlük Yazım

22:05:24

Gönderen:

Enes AKDURU

7/Haziran/2018

Bu yazarın yazılarının yanında ayrıca bir sözlük verilmesini teklif ediyorum. Bu yazar öyle bir yazı yazıyor ki, en bilgili insan bile bu yazıyı sözlüksüz anlayamaz. Mesela leitmotif kelimesini örnek gösterebilirim. Artı bu gazetede terör propagandasına yer verilmesin, sokağa çıkma yasağı olduğu zamanda dışarı çıktığı için vurulmuş birisini masum göstermeye çalışmak ne oluyor ? Hah bir de bu yazar yeni deyim türetti. Işıklar içinde uyusun cümlesine alışamamışken toprağı gül olsun ne demek yaaa ?


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin