Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Seçim meydanlarının renkleri partiler 1
08/06/2018
Değerli Dost Okurlarımız; bu haftaki konuma başlamadan, geçen haftaki yazımla ilgili bir “düzeltme” yapma mecburiyetinde kaldım. İzninizle yazmış olayım. 
Köşe yazımın geçen haftaki metni, matbaa baskısı için, bilgisayara yüklenirken kelime hatalarına uğramış gibi. 
İlk paragrafın 4. satırında “Müslüman türlerdenmiş” yazısının doğrusu “Müslüman Türklerdenmiş” olacak.
Siyaset arenası başlığımın ilk paragrafının 4. Satırındaki “ önerilerini reddetmeleri” yazısının doğrusu da “önerilerini addetmeleri” olacaktır.
Siyaset arenası başlığının 2. Paragrafındaki bölümün son cümlesinde ki “ne AKP lideri, ne de BDP Eş Başkanı Unvanı’nı vermişlerdi” cümlesi “Ve AKP liderine de BOP Eş Başkanı unvanını vermişlerdi.” Olacak düzeltir özür dileriz.
Değerli dost okurlarımız; geçen haftaki yazımda AKP’nin, kuruluş amacında ki hedefi yazmıştım. Öz olarak kısaca değineyim, ABD, İslam coğrafyasında yaşayan milyarları aşan bir nüfusu, dünya kapitalist sisteminin sistemle barışık tüketicilerine katabilmek, umut ve düşüncesiyle “ Ilımlı İslam Projesi” ismiyle siyaset arenasında bir çalışma yapıyordu.
Bu çalışmada Feto denilen paralel yapının da yer aldığını ve Ilımlı İslam Projesinin çok önemli bir aktörü olarak Fettullah Gülen dahil edilmişti. 
Bu hedefe göre İslam coğrafyasındaki devletlerden Orta Doğudaki İran, Türkiye, Suriye, Mısır, Libya, Tunus gibi Kuzey Afrika’daki ülkeler belirlenmişti. İlk adım çalışmaları olarak.
Buradaki önemli ayrıma da dikkat edelim.
Çoğunluğu krallık ve ya başka unvanlarla yönetilen ve de şeriata dayalı bir yönetim temelinde ki ülkeler yer almıyor.
Uygula hedefine alınan ülkeler de; demokrasi rejiminin seçimleri esas olan bir sandık rejim görüntüsü vardı.
Örnek uygulama olarak Türkiye’nin seçilmesi ise kuvvetler ayrılığına dayalı parlamenter demokrasisinin çok partili ve de laikliği benimsemiş bir yapıda oldukça önemli bir pozisyondaki görüntüsüydü.
90’lı yıllarda dinsel merkezli siyasetinin Erbakan Hoca’sının, sabırlı bir çalışmasıyla Anayasal engelleri de aşarak demokrasinin önemli ayağı sandık demokrasisinde de başarı göstererek, koalisyonlar da olsa ülke parlamentosunda, Başbakan koltuğuna oturacak durumun gelmesiydi. Buradaki, ABD ve de AB’nin rahatsızlığı, laikliğin tehlikeye girmesi olarak empoze edilmesi dillendirilmiş olsa da aslında onları rahatsız eden pozisyon rahmetli Hocanın millici ve yerlici olmasıydı. Hem de katıksız olarak ve de Rahmetli Ecevit gibi. 
Diğer ülkelere de baktığımızda, liderlere odaklı bir sandık demokrasisi uygulanıyordu. Ortak noktaları ise liderlerin millici ve yerlici olmalarıydı.
Bu tablo ise uluslararası kapitalizmin (Vahşi kapitalist sistem) işine hiç gelmezdi. Onlara; kendi sistemlerine hizmet eden ve de ülkelerini kapitalist sistemin merkezine göbekten bağlayacak, siyasi İslam görüntüsündeki; Ilımlı İslamcı liderlere ihtiyaçları vardı. Her çeşit milliciliği ve de yerliciliği ayakları altına alabilecek cesur siyasi liderleri iş başına getirmeliydiler. 
Bu sistem de İslam’ın görevi; sadece laf ebeliğine dayalı, hurafe gücüne oturtulmuş, ibadet meşguliyetini esas alan, ancak islamın  özünü oluşturan insani değerleri dejenere etmek uygulamasında çimento rolüydü. Ve sonuçta?
AKP bu tablonun neresinde bilemiyoruz!..
Bunu yazmamdaki amacım; oy kullanma gibi demokrasinin önemli bir hizmetini yapan her partili seçmeninin oyunu verdiği partilerini, çok iyi tanımalarının dikkatine değinmekti.
Hafta boyu kalın sağlıcakla.     

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Seçim meydanlarının renkleri partiler 1 " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin