Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

HOŞGÖRÜLÜ SEÇİMLER
08/06/2018
Türkiye, seçim hazırlıklarına hızlı bir şekilde girdi, ama ne giriş oldu. Seçim insanların yönetiminde ve yönetilmelerinde en demokratik araçtır, bunda hepimiz mutabıkız. Ülkelerin gelişmelerinde en önemli faktörlerden biriside demokrasinin tam anlamıyla işlevselleşmesidir. Hukuk ve adalet mekanizmasının düzenli çalışmasından geçer. Seçim öncesi dönemi siyasetin hareketlenmesi bence normaldir. Tabi ki şiddet ve hoşgörüsüzlüklere meydan vermeden. İnanın şiddet ve kargaşalık çıkarılması siyasetin menfaatlerine değil aleyhine sebebiyet verir. Sandığa da ne şekilde yansır? Bunu anlamak zor değil, akıllı ve pozitif olmakta siyasette nasıl yansır bunu anlamakta çok zor değil. Görüşler ne olursa olsun siyasetin en önemli kurallarından biride; yıkıcılık değil yapıcılıktır, yalan yanlış değil doğruluktur, zorbalık değil hoşgörü ve sevecenliktir.
Şuanda ülkemizin her köşesinde flama, afiş ve pankartlar asılmış olup; ülkemizde bayram yeri havasında gözükse de, ben bunu pek hoş bulamıyorum. Bunun belirgin olarak birkaç sebebi var. En başta ekonomimizin çokta rahat olmadığı şu dönemde bu harcamalar bana lüzumsuz ve komik geliyor. Tüm partilerin her birine sormak gerekir; Bütün giderlerin maliyetleri ne kadar merak ediyorum.
Seçim propagandaları esnasında; küçük büyük yerleşim yerlerinde her gün aşağı yukarı tur atan araçların ve çalışanların giderlerini merak ediyorum. Ayrıca bu araçların trafik kargaşalığını, çıkarmış oldukları ses kirliliğini düşünmeden edemiyorum. Normal bir günde dışarıda gelen korna sesine veya satıcıların sesine dayanamazken bunlara nasıl katlanıyoruz? Tüm siyasi partiler elbette bu seçim propagandalarını yapacaklar ve yapmaları da gerekir, lakin bunlara bir sınırlama getirmeleri icap etmez mi? Çünkü küçük çocukları, yaşlıları, hastaları ve istirahat edenleri rahatsız etmek doğru bir davranış olmasa gerek. İnşallah bu sayılı günler çabuk geçer ve sonuçları da hayırlı olur.
Siyasiler meydana çıkar, vaatlerini sıralar; şunu yapacağım, bunu yapacağım. Bizlerde isteriz ki vaatlerin içi dolu olsun. Gerçekleştirebilecekleri vaatleri versinler. Hitaplarında kesinlikle rakiplerini küçük düşürücü konuşmalardan kaçınsınlar, öfke ve şiddete meydan vermesinler. Ülkemiz ve tüm insanlarına faydalarına ne varsa o vaatlerde bulunsunlar.
Gerek liderler olsun, gerekse partinin ileri gelenleri olsun, görsel basında bir araya gelmekten kaçınmasınlar ki; halk daha da aydınlanabilsin.
Bazı konular vardır ki; 81 milyonda bu konularda hemfikirdir. Bu konuların tartışılması, hatta gündeme dahi getirilmesi söz konusu olamaz, hele ki siyasi malzeme haline getirilemez. Dış ülkelerde bile bu konuların tartışılmasına müsaade edilemez. Bunlar vatanın bütünlüğü, bayrağımız, İstiklal Marşımız ve Atatürk’ün en büyük armağanı Cumhuriyetimizdir.
Başa geçeceklerin, her ne olursa olsun, gayeden dönmemesi, memlekette barınabilecekleri son noktada, son nefeslerini verinceye kadar, gaye uğrunda fedakârlığa devam edeceklerine işin başında karar vermeleri gerekir. Kalplerinde bu kuvveti duymayanların işe girişmemeleri elbette daha iyidir. Çünkü bu takdirde hem kendilerini, hem de milleti aldatmış olurlar.
Mustafa Kemal Atatürk (1919)
HAFTAYA GÖRÜŞMEK ÜZERE, HOŞÇAKALIN, SAĞLICAKLA KALIN

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " HOŞGÖRÜLÜ SEÇİMLER " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin