Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Siyasi vaatler ve diğer yalanlar
22/06/2018
   MaxWeber’in Şark dünyasına ilişkin tezleri hiç de yabana atılacak cinsten değildir. Üstat neredeyse Şark hakkındaki tüm mehazları taramış, karşılaştırmalı analizler yaparak çok önemli sonuçlara ulaşmıştır. Özetle: Şark irrasyonel, miskin, üretmeyen, kaderci, despot, çocuksu, geri kalmış sabit bir dünyayı temsil eder. Buna mukabil Garp, bireyi ortaya çıkaran rasyonel kurumlara istinat eder; çalışkan, üretken, bağımsız, inkişaf ve tekâmüle açık ve dinamiktir. 
Ortaya çıkan tablo Şark adına esef vericidir. Ama ülkemizde bu iddialar hiç kâle alınmamış, nasyonalist reflekslerle “oryantalist” damgasını yiyerek ret ve inkâr edilmiştir (mesela Weber’in yanında emosyonel varoş çocuğu gibi kalan Cemil Meriç bu söylemi sıkça dillendirmiştir. Milliyetçi-mukaddesatçı kesimin ve bazı sol gurupların da önemli bir silahıdır oryantalizm). Söylenen değil de söyleyen (gâvur, kâfir vs.) nazarı itibara alınmış ve neticede bu görüşler çoğu zaman olduğu gibi ad hominem’e kurban gitmiştir. 
  Bunları yazmamın sebebi şu: Türkiye’de government ve tebaası, yıllarca kendilerini yukarıdaki tenkitlerin tam aksine inandırdılar; dışardan gelen eleştiriler emperyalizme ya da oryantalizme mal edilip püskürtülürken, içeriden gelen eleştiriler “emperyalizm maşalığı” ve “vatan hainliği” olarak damgalandı. Oysa siyasetten ekonomiye, sanattan spora, hatta gündelik hayata kadar ortaya konan her şey Weber’in tezlerini doğrular niteliktedir.  
  Bu bağlamda, önümüzdeki seçimlere bel bağlayan ve memleket için büyük hayaller kuranların yine sükûtu hayale uğrayacağını söylemek hiç de abartı sayılmamalıdır. Siyasiler Tv’de her gün tefessüh etmiş bir düzeni restore etmeye matuf vaatlerde bulunuyorlar. Sormak lazım: Nasyonal parklar, nasyonal kekler, paralı askerlik ya da kuantum fizik midir toplumun temel sorunu? Ya da sarayı kütüphaneye çevirmek midir? Neden otoriter devleti ideolojiden arındırıp demokratikleştirecek, toplumu ve üniversiteleri özgürleştirecek, insan haklarını tavizsiz biçimde uygulayacak vaatlerden eser yok? Neden YÖK gibi sıkıntılı, keza Diyanet gibi problemli kurumların düzene konulmasını vaat eden hiçbir bir aday yok? Neden Kürt sorununa barbarlık ya da kardeşlik masalı dışında çözüm öneren bir aday yok? Neden LGTB’leri insan yerine koyan ve onlara hak vaadinde bulunan bir aday yok? Yok! Çünkü bunlar demokratik ve medeni bir devletin olmazsa olmazlarıdır ve bu da kimsenin işine gelmez. Çoğunluğun böyle talepleri olmadığı sürece, siyasilerin vaatlerinin de sanal ihtiyaçlara matuf olacağı aşikârdır. Dolayısıyla da herkes kendini ve birbirini kandırmaya devam edecektir.
   Hâsılı kelam: Weber ve benzeri düşünürlerin Şark hakkındaki tenkitleri göz ardı edildikçe, ülkemizin yirmi birinci asrı da ıskalayacağından hiç şüpheniz olmasın. Türkiye’nin süper bir güç olduğuna, Avrupa’nın bizi kıskandığı fabulasına vs. inananlar, ya da Erdoğan’ı devirince motorları maviliklere sürme hayali kuranlar, kendi fantastik dünyalarında yaşamaya devam edeceklerdir. Üzgünüm ama manzara-i umumiye bu. 
  Seçim propagandası adına bolca cacophony yaratıp halkı taciz eden arkaikliği şiddetle kınıyorum. Bu bile tek başına Weber’i haklı çıkartan bir örnektir.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Siyasi vaatler ve diğer yalanlar " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Yazının Özü yorumda

07:17:11

Gönderen:

Celal

7/Temmuz/2018

Şark irrasyonel,miskin,üretmeyen,kaderci,despot,çocuksu,geri kalmış sabit bir dünyayı temsil eder.BUNUN NETİCESİNİNDE DE:government ve tebaası,yıllarca kendilerini yukarıdaki tenkitlerin tam aksine inandırdılar;dışardan gelen eleştiriler emperyalizme ya da oryantalizme mal edilip püskürtülürken,içeriden gelen eleştirilere emperyalizm maşalığı ve vatan hainliğiolarak damgalandı.Oysa siyasetten ekonomiye, sanattan spora, hatta gündelik hayata kadar ortaya konan her şey Weberin tezlerini doğrular niteliktedir.ülkemizin yirmi birinci asrı da ıskalayacağından hiç şüpheniz olmasın.Türkiyenin süper bir güç olduğuna,Avrupanın bizi kıskandığı fabulasına vs. inananlar ya da Erdoğanı devirince motorları maviliklere sürme hayali kuranlar,kendi fantastik dünyalarında yaşamaya devam edeceklerdir


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin