Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

GENEL KALKINMA (Yerel)
29/06/2018
Kalkınmada Haymanamız maalesef  Sürekli güç gaybeden ilçe konumunu,  yaklaşık  elli yıldır devam ettiren ve sahiplerinin sahip çıkmadığı,  Ankara’nın garip ilçelerinden biri.                                                                                               
İlçenin güç kaybetme nedenlerinden en önemlisi, Haymanalının İlçeye ve de ilçe ekonomisine güvensizliğinden kaynaklanmakta. 1881’li yıllarda İlçe konumuna terfi etmiş bir yerleşim yerinin, 1926’lı yıllarda İlçe konumuna gelmiş, nüfus bakımından çok daha az İlçelerin bu gün Haymana’yı her alanda, defalarca gelişim düzeyini ve nüfusunu katlamış olması, biz Haymanalılar için gerçekten üzücü bir durum.  Haymana insanının ilçesine olan bu güvensizlik olumsuzluğunu aşmak için bence, öncelikle Haymanalının Haymana’ya öz güvenini sağlayacak adımları tespit etmek lazım. Ticaret bir bölgenin kalkınmasının temel taşlarındandır. Çünkü ticarette öz güvenin yanı sıra toplumsal güven de çok önemli.  Toplumun, güvensizliğini kazanmış bir camiada kurumsallaşmaksızın perakende ticaret yapmak,  gelişmek için çok çetin ticari bir savaştır.! Çünkü ticari gelişim kesinlikle güven unsuruna dayalıdır.  Haymana’da bizim, ortak isteğimiz ve genel arzumuz ticari potansiyelin artırılması yönünde olmalı.  Ticari potansiyeli artırmanın temelinde ise üretim yatar!   Perakende üretimle gelişmek istiyorsak tıpkı,  Beypazarlıların yaptığı gibi her alanda, yerel ürünlere önem verilip üretimin artırılması şarttır.  Ancak yerel ürünlerin artırılması konusunda, İlçe insanları olarak kimse kusura bakmasın ama bizler tembel Haymanalılarız.! Haymana’nın geriye dönüp Ticari tarihine baktığımızda, bu günün İlçesinden çok daha yüksek meblağda ticari aktiflik vardı. (40-45 yıl evveli)  Hayvancılıkta tarımda hayli yüklü bir üretim çeşnisi vardı. Haymana’da çevre ilçe ve köylerine hizmet veren bir hayvan pazarı var idi. Polatlı, Kulu, Bala gibi ilçeler Haymana’ya hayvan ve tarım ürünleri pazarlamaya gelirlerdi. Çok çeşitli tarım ve sebze ürünlerinin yetiştirildiği 5 banka şubesinin bulunduğu Haymana bu gün, Buğdaydan başka bir temel üretime sahip değil. Gelişen ve çoğalan gençlik asgari ücretin ve büyük şehirlerin verdiği yardımların peşine takılarak, üretimden kopmuş tembel bir nesil oluşturduk.!   Bu düzen ve anlayış içerisinde olan bir ilçe de, kalkınmadan ve gelişmeden bahsetmek bence tabiri caiz ise, havanda su dövmek gibi bir şey.  Bu gün Haymana nüfusunun takriben %60’dan fazlası İhtiyacı olup olmaksızın umudunu çalışmadan sosyal yadımlara bağlamış bir ilçe konumuna geldi.  Çalışmanın ve üretimin olmadığı bir ilçede kalkınmadan ve gelişmeden bahsetmek ne kadar gerçeği yansıtabilir ki? Haymana’da bizler geçmişten bu güne halen devam eden kendi esnafımıza ve öz üreticimize ısrarla itibar etmemekte direnirken, Haymana’da gelişim ve kalkınma beklemek hayal değil de nedir ki?   Bizlerin bu günkü kalkınmayışımıza ağıtlarımız, geçmişte üretenimizi ve üretimi önemsemeyişimizden ve hazıra yönelişimizden kaynaklanmakta!  Halk olarak kendimizi haklı çıkarmak içinde her zaman idarecileri suçlarız.  
HAYMANANIN GELİŞMEYİŞİNDE HALK VE İŞ ADAMLARININ HİÇ Mİ SUÇU YOK? 
Peki, gelişimi yakalamada geç kaldık mı? Hayır. Hayat devam ettiği sürece geç kalınmaz ama zaman uzar.    Ama önce öz güven ve üretim. 
Hoşçakalın...

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " GENEL KALKINMA (Yerel) " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin