Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

GÖLET DEĞİL SU BİRİKİNTİSİ
20/07/2018
   Dönemin belediye başkanının en büyük projelerinden birisiydi.  Bu proje o zaman hepimizi öyle sarıp sarmalamış, o kadar inanmıştık ki, Gölbaşına çalım satar hale geldik. 
   Neydi bu proje? Elbette göletten bahsediyoruz. Hasan Ağa deresine pranga vuran bu gölet hepimizi başka hayaller kurmaya zorlamış, her köşe başında “daha başka neler yapılabilir”i konuşmaya başlamıştık.
  Ama bir şey yapılmadı. Gölet, su birikintisi olarak kaldı. Abartmıyor, ya da küçümsemiyorum. Benim gözümde tam adı budur, “Su birikintisi”
    Yapılış amacı neydi, şimdi ne oldu veya neye yaradı? Oturun sabahlara kadar tartışın.
    Oysa neler yapılmazdı. 
   Göleti şöyle bir gözünüzün önüne getirin diyeceğim ama eminim birçoğunuz daha gitmemişsinizdir bile. Çünkü gidecek, merak edilecek bir şeyi yok. Ya da gitmeye kalksanız yolu yok. Ya da, var da yok. 
   Neyse.. Oturun bir hayal kurun. Etrafı yemyeşil ağaçlar, çimler, makiliklerle çevrilmiş olsun.  Arabalar için girişe yakın bir yerde geniş ve güvenlikli bir otopark. Aracınızı park ettikten sonra renkli taşlarla veya Arnavut kaldırımı ile döşenmiş bir yürüyüş yolu ile gölete çıkılıyor. Yolun kenarları her renkten çiçeklerle kaplı, börtü böceğin içinden yürürken kuş sesleri size eşlik ediyor.
   Göletin yanına gittiğinizde yeşilin her tonunun olduğu mini bir orman. Masmavi bir çölün ortasındaki bir vaha gibi serinliği ile sizi gölet karşılıyor.  Suyun üzerinde su bisikletleri veya küçük tekneler. Bastırıp parayı çoluk çocuk kürek çekiyor veya pedal çeviriyorsunuz. Hatta sadece olta ile balık tutuyorsunuz. Biraz oyalandıktan sonra, kıyıda ki parkta mis gibi semaver çayı bekliyor. İsteyene nargile keyfi. Birkaç kadın kenarda gözleme, içli veya başka bir şeyler yapıyor. İçecek olarak koruk, organik meyve sularını koyun. Mis gibi kokusu her tarafa yayılmış. Acıkmasanız da o koku içinizi kıyıyor, acıktırıyor. 
   Göletin üzerine uzanmış iskelede ayrıca restaurantlar var. Kebapçı, pideci veya yöresel ev yemekleri yapan birkaç küçük butik lokantalar. Göletin karşı yakasında ise içkili restaurantlar, birahaneler. Şimdi birileri “orayı meyhaneye çevirdin, içki olan yerde huzur olmaz” falan diyecek. Haymana’da yıllar önce birçok içkili restaurant, lokanta varmış. Büyüklerinizden bir dinleyin kaç tane olay olmuş ta huzur bozulmuş. Siz yeter ki o kültürü sağlayın ve içene de içmeyene de saygı duymayı öğrenin gerisi teferruattır. Ayrıca “turizm bölgesiyiz” diye hava atacaksanız, içkili mekan olayını da benimseyeceksiniz. Yoksa kimsenin Müslüman mahallesinde salyangoz sattığı falan yok. 
  Sonra göletin daha dik yerlerine yürüyüş parkurları, kondisyon aletleri olan parklar, küçük piknik ve mangal bölgeleri oluşturun. İsteyen para ile yesin yemeğini, isteyen pikniğini yapsın, çoluk çocuk yata yuvarlana sıra dışı bir gün geçirsin. Çocuklar için ayrıca küçük oyun alanları inşa edin. Yani 7’den 70’e herkese hitap eden bir konsept yapın.    Bakın Ankara’dan insanlar, otellerde sıkıntıdan patlayanlar nasıl akıyor. 
    Gerekirse girişte cüzzi bir para alın. Restaurant ve diğer mekanları liyakatli bir şekilde işin ehillerine kiralayın. Bir de huzuru ve güvenliği adam gibi sağlayıp, akşamları mis gibi temizleyin yeter. Gerisi kendiliğinden gelir zaten.    
  “Ne gereği var kardeşim”, ya da “para pul yok bir de onu çıkarma başımıza” derseniz, siz bilirsiniz. O zaman orası da hayaller kurulan bir gölet değil benim ve herkesin gözünde su birikintisinden bir adım ileri gitmez. 
HAFTANIN HABERİ:Televizyondan zayıflama çayı sipariş eden F.T(47) bu çaya 6 haftada tam 1500 TL vererek enayiliğine doymadı. 
HAFTANIN SÖZÜ: Benimle ilgili problemin varsa, o sizin probleminiz.
SAYGILARIMLA

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " GÖLET DEĞİL SU BİRİKİNTİSİ " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

GÖLET

21:21:26

Gönderen:

RASİM ÖZDERE

23/Temmuz/2018

Kıymetli kardeşim Yavuz senin yazını okurken kendimi rüyada hissettim 100 yıl sonra olabilecek şeylerden bahsetmişsin . hepsi olmayacak bir şey değil etrafı çam ağaçlarıyla kaplansa yemyeşil oturulacak ve piknik yapılacak yerler olsa tertemiz bir dünya yaratılır . içkili yer eskiden urfalının yeri vardı şimdiki cimcime türbesini biraz yukarısında içenler orda içer efendice evlerine giderlerdi.Büyük küçük birbirini sever sayardı . 350 adet fıstık çamı getirdim teslim ettim ne oldu bilmiyorum Ersen koç şahidimdir 1000 adet daha getirecektim kahvedeki proflar sanki paramı veripte aldı ki demiişler ben bedava almışsam oraya kadar kendi aracım su yakmadı.şimdiki Haymanın dırum enedir biliyormusun halk bilinçlenmesin etrafı görmesin gözü açılmasın daha yazacak çok şeyler var da boş ver . Hani derlerye sarhoşu bırak yıkıldığı yere kadar gitsin aha o. saygılarıml


Başlık:

hayallerden öte yol gitmez

21:39:19

Gönderen:

Eski haymanalı

21/Temmuz/2018

Çoook eskiden bir Haymana varmış bağları bahçeleri suyu ile meşhurmuş. Yazın bağlara gider oradaki evlerde kalınırmış. meşelik te pelit toplayıp ateşte kızartılıp yenilirmiş (meşe 0 yıl sonra pelit verir) Bayramlarda haymanın en yaşlısı HÜSEYİN BAОCI üstadın evinde bayramlaşılırmış. Bir dönem sonra seçim kaygısı ile geçim kaygısı başlamış İnsanlar yozlaşmış Birbirlerinde selamı sabahı keser olmuşlar 30 yıl iki kişi yönetmiş. Vee Haymana hep küçücük kalmaya devam etmiş Beğenilmeyen bir vatandaş Duble yolu Üniversşteyi getirip Birşeyler yapmaya çalışmış. Olmamış hemen bir başkası birçok vaadlerle gelmiş olmuşmu ?!!!! hayır olamaz Misyon ve vizyon meselesidir bir başkana etrafını rekreasyon alanı yapılması gelen misafirlerin gezecek dinlenecek yer aradığını söylediğimizde AYYAŞLARLA SARHOŞLARLAMI UОRAŞACAОIZ cevabı alınmıştı O sular böyle akar bizlerde onlara böyle bakarız Misa


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin