Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

1260 RAKIMLI İLÇEM
27/07/2018
Haymana’mız çok eski tarihlerden bu tarafa, havası suyu dışarıdan gelenler tarafından değer ve kıymet bulmuş sağlık açısından önemli bir yaşam merkezi olmuştur.  
Yaşam açısından su ve iklime sahip bir ilçe olmasına rağmen, halen değer kaybetmesi ve buna paralel olarak nüfus erimesinin devam etmesi, dünyaca ünlü termal suyunda, değerini ve kıymetini zayıflatmakta.                        Aslında Haymana dışından gelenlerin gerek termal, gerekse iklimsel olarak çok değer verip imrendikleri sıcak su ve yaşam açısından aranılan bir rakıma sahibiz.                                            
Dünyadaki yaşam bölgelerinde rakım çok önemlidir. İlçemiz 1260 civarındaki bir rakıma sahip olması, insan sağlığı açısından en değerli iklimsel bir yapı. Dolayısıyla ilçemiz turizm ve yerleşim ikametgâhı bakımından istenilen seviyeleri maalesef yakalayamamış. Bir dönem ilçede dışarıdan termal sağlık amaçlı gelen hasta ve yerli turistlere yatacak yer bulamayıp, Belediye ilan merkezinden halka misafirler dışarıda kalacaklar evlerinizi banyoculara açın anonsları yapılan bir ilçede bu gün termal otellerin de etkisiyle böyle bir durum söz konusu değil. Bu durum tabiatıyla ilçede ticaretini küçük esnaflıkla idame ettiren esnaflara, ekonomik olarak giderek ağır yükler oluşturmakta.                                                                                                             Burada asıl vurgulamak isteğimiz, termal otellerin çokluğundan küçük esnafın sıkıntıya düşmesi değil. İlçemizde yıllardır devam eden üretim alanında başlıca bir üretim eksikliği devam etmekte. Genel olarak İlçenin termal turizmde de turist çekmede yetersizliğimiz ekonomik sıkıntıları beraberinde getirmekte. Haymana’da 1972-1975 Yıllarında ilçemizde lise öğretmenliği yapmış bir Haymana sever öğretmenimizin, özlem duyduğu Haymana için Haydar lakaplı Mehmet Haydar Çınaroğlu, 1975’de yazmış olduğu şiirinde, bakın ilçemizin o günkü durumunu nasıl dile getirmiş.  
                                          “HAYMANA’YA DAVET”  
Haymana boynu bükük bakımsız eski bir kent. Gelen bakıp gitmiş. Adı var tarihidir, suyu var şifalıdır, kadrini bilenler gelsin. Yüksek yaylada kurulur yazları serin gelen eğlenip gitmiş. Dosta dost düşmana düşman insanı var, ona yar olanlar gelsin.
Ah ofları bitmez, işsizdir halkı, gelen onu sömürüp gitmiş.                                                  Reform görmemiş lider yok. Ona ben başkanım diyebilen gelsin.  Türk,Laz,Tatar,Kürt,Boşnak birbirine kenetlenmiş Haymana.                            ızdırap çekmiş bellidir, hepsi dayanışmayı sağlayanlar gelsin.
Neden kalkınmaz bu şirin kent? Yükünü tutup vuran kaçmış.                                        Arayanı soranı yok mu bilmem ona sahip çıkanlar gelsin.                                         Rağbet gittikçe artacaktır. Onun kıymetini bilenler gelsin.                                 Haymana’ya gelen yabancılara misafirperver davrananlar gelsin. 
Çal dağında savaşmış göğsü madalyalı gazileri gururla gezer.                                         Latiftir sözleri onun kurtuluşunu kutlama sorulmamış.                                            Uğrunda kan döken şehitlerine Fatiha okuyanlar gelsin.
(Mehmet Haydar çınar oğlu. Emekli. Fransızca ve İngilizce lise öğretmeni)

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " 1260 RAKIMLI İLÇEM " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin