Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

AYRIK OTU
03/08/2018
Nasıl bir ot olduğunu bilen de vardır bilmeyen de. Kırsal kesimde yaşayanlar, tarla ve bahçe işleriyle uğraşanlar ve tarım tahsili görmüş kişiler nasıl bir ot olduğunu iyi bilirler. Bana bu ot nasıl bir ot diye sorarsanız şöyle izah etmeye çalışırım: Ekmediğin yerden biten ot derim. Ayrıkotu da şöyle demiş: "bana birazcık su ve toprak verin ben çoğalmasını iyi bilirim". Kaldırım taşlarının arasından hatta yollardaki kilit taşlarının arasından dahi çıkarlar. Çabuk boy atar, toprağa her değdiği yerden kök salar. Bu yüzden tarladaki mahsulün baş belasıdır desek yeridir. Peki, bu otun hiç mi bir faydası yoktur? Elbette bazı faydaları vardır. Mesela bazı hayvanların yediği bir besindir. Belki bazı hastalıkların da şifasıdır. Ama hangi hastalıklara şifa (sakın denemeyin) bilmiyorum. Yaratan, hiçbir şeyi anlamsız ve boş yaratmamıştır. Muhakkak bir yaratılış sebebi vardır.
Dedik ya tarım tahsili yapmış insanlar bilirler. Acaba ayrık otunu temizleyenler tarım işlerinde ne kadar bilgi ve tecrübe sahibidirler.
Beldemize Ziraat Fakültesini bitirmiş ve ziraat mühendisi unvanıyla bir arkadaş geldi. Çalıştığım okulda yaşıt öğretmen arkadaşları vardı. Bir gün mesai bitimi kahve bahanesiyle hep beraber çıktık. Önden bir grup arkadaş arkalarından biz ikimiz yürüyoruz. Bir ara kulağıma eğilip "Turan abi şu ağaç erik ağacı mı?" dedi. Biliyordum ki buralarda hiç erik ağacı yoktu. Yürüdüğümüz bölgeye şöyle bir daha baktım. "Sakın bunu kimseye söyleme. Köylü vatandaş seni madara eder. Sen ziraat mühendisisin ama erik ağacıyla akasya ağacını ayıramıyorsun" dedim. Cevaben bana "Abi biz hiç araziye çıkmadık, kitaptan ne gördüysek o" dedi. Peki dedim "köyden bir vatandaş sana tarlaya şu mahsulü ekelim mi uygun mu derse ne yapacaksın! Veya şu ağaçları budayalım derse ne yapacaksın! Veyahut toprak analizi isterse ne yapacaksın dedim ve kendisini yetiştirmesini istedim.
Bu arada esas konumuz ayrık otuydu ama bu anımı anlatmadan geçmek istemedim.
Bir zamanlar dünyanın hiçbir yerinde devlet işlerinde çalıştırılmayan hatta hiçbir devlet tarafından toprak dahi verilmeyen Yahudiler ancak eski hurda toplayarak sefil şartlarda çalışıp hayatlarını kazanıyorlardı. Eskicilik, hurdacılık derken işler büyüdü hazine, define ve tarihi eser işine girdiler. Hatta dünyanın en zenginleri oldular. Şu anda Amerika'da lobiler oluşturup dünyayı parmaklarında oynatıyorlar. Hele hele Filistin'e yaptıklarından sonra tam bir işgalci durumuna düştüler. Vaat edilmiş topraklar diyerek yapmadıkları zulüm ve işkence kalmadı. Hatta çoluk çocuk demeden katliamlar yapıyorlar. Ortadoğu bölgesine gönderilen bütün peygamberler İsrail oğullarından çıkmıştır. Sadece son Peygamber Hz. Muhammed Mustafa (sav) Araplardan çıkmıştır. Yahudiler de bunu hazmedemeyip hem Peygamberimize hem de Müslümanlara her türlü eziyeti yapmışlardır hatta yapmaya devam ediyorlar. Aslında Peygamberimize inanmayıp eziyet etmelerinin asıl sebebi onun Arap olması değildir kanaatimce. Nitekim Yahudiler kendi ırklarından gelen peygamberlerimize bile sadece zorda ve darda kaldıklarında inandılar. Biraz rahata ve huzura kavuştuklarında imanlarını kaybettiler. Bu sebeple Allah Teâla tarafından cezalandırıldıkları olmuştur. Şimdi ise Ortadoğu’da tam bir yayılma ve yok etme politikası içerisindeler. Batı bunlara çanak tutuyor da Müslümanlar ne yapıyor. Seyrediyor. Hatta Batının tarafında olan ülkeler var. Birleşmiş Milletler kınıyor, İslam ülkeleri kınıyor ama sadece kınıyorlar. Yaptırım yok müeyyide uygulamak yok. İsrail bu işten çok memnun. Ya biz ne yapıyoruz? Aynısını. Fakat ne yapabiliriz ki. Türkiye'deki şirketlerin büyük bir bölümü onların elinde. Biz de dünyanın yaptığı gibi sadece lafla peynir gemisi yürütüyoruz. Onlar çölü yaşanacak hâle getirdiler, her alanda her şeye hâkimler. İşte nerden nereye.    
HAFTAYA GÖRÜŞMEK ÜZERE, HOŞÇAKALIN, SAĞLICAKLA KALIN

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " AYRIK OTU " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin