Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

BİR GEZİ ÖZETİ
10/08/2018
Değerli dost okurlarımız; üç haftalık bir aradan sonra gazetemiz aracılığı ile sizlerle buluşmak güzel bir duygu. 6 Temmuz’da İstanbul çıkışlı saat 23.00’te başlayan bir 17 günlük Avrupa turuna çıkacağımı yazmıştım, hatırlarsanız. Bu turun tamamı otobüs ile yapılmıştır. 13 ülke, 11 başkent ve 27 şehirden oluşan bir turdu.
Ülkeler Yunanistan, itayla, İsviçre, Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, Çek ve Slovakya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan.
Gezilen şehirler, Kavala, Selanik, Adriyatik Kıyısında İgomnetisa Liman Şehrinden gemi yolculuğu ile Adriyatik kıyısındaki Bari Liman Şehri üzerinden İtalya gezisi. İtalya’nın Başkenti roma-Floransa-Pisa-Venedik gezileri. Bu gezinin en önemlisi Pissa Şehri ve dünyaca bilinen en önemli ve şehir ismiyle anılan eğik kuledir. Bu kule inşaat mühendisliğinin ve inşaat teknolojisinin harika yapısı olarak yüzyıllardan beri ayakta durmaktadır. Venedik ise su kanalları ile akla gelen ve de hala evlerin arası Gondol denilen kayıklarla ulaşımı sağlanan tarihi en eski İtalyan şehirlerinden birisidir. Tarihi yapıları şehir kadar görülmeye değer, korunabilmiş binalarla dopdolu bir yerleşim. İtalya gezisinde son konakladığımız şehir Milano. Sanayi ve moda şehri ve bu şehrin koruna gelmiş tarihi yapılarının bulunduğu ünlü Dumo Meydanı ve bu isimle anılan İtalya’nın en önemli katedrali, muhteşem bir eser. Milano yolu üzerindeki Verona şehri mermerleriyle ünlü bir şehir. Tarihi bir şak efsanesinin yaşandığı, tarihi binalarıyla göz dolduran, Romeo ve Juliet’in aşk destanıyla ünlü ve yaşadıkları ev ziyaretçi çeken bir şehir.
İşviçre Leman Gölü kıyısındaki Lozan şehrinde ülkemiz için tarihi önemi olan bu şehirde, Uşi ve Lozan Antlaşmalarının imzalandığı mekanlar ziyaret edildi. BM’nin Avrupa merkezinin bulunduğu Cenevre şehir turu yapılarak Fransa’nın Lyon şehrinden geceledikten sonra, sabah şehir gezisi yapılarak, Paris yolculuğuna çıkıldı. Lyon bizdeki Bursa gibi, dünyanın ipek üretiminde en önemli bir şehri. Rönesans mimarisinin eserleriyle dolu tarihi bir şehir. 
Paris’te 2 gün konaklama yapıldı. Senn Nehri’nin ikiye böldüğü Fransa’ın başkenti Paris Avrupa’nın moda kenti sayılır. Tarihi binalarla dolu, müzeler şehri. Paris 1-2 günde gezilecek bir şehir değil. Eyfel Kulesi ve çevresinin gezisi bir günde bitmedi. İki günlük Paris gecelemesinden sonra bir günde Belçika ve Hollanda başkentlerinin turundan sonra Almanya’nın sanayi şehri Hannover’de geceledik. 
Belçika’nın başkenti Brüksel aynı zamanda AB’nin de başşehri. Yol üzerinde ziyaret ettiğimiz, günümüze kadar gelen Ortaçağ şehir Brugge. Görülmeden anlatılamayacak kadar muhteşem bir tarih şehri. Brüksel’de tarihi eski binaların muhteşemliğinin yanında günümüz mimarisini oluşturan binalar da hayranlıkla izleniyor.
Hollanda’nın başkenti Amsterdam, aynen Venedik gibi su şehri. Bu şehir Amster Irmağının denizle buluştuğu delta bataklığının kurutularak ve de denizden toprak doldurularak kazanılan arazide kurulmuş, bir tarih şehri. Anlatılarak değilde ancak görülerek, gezilerek, kanallarında tekne turu yapılarak görebilme şansına ve tadına varılan görkemli bir şehir Amsterdam. 
Belçika ve Hollanda dar bir alanda tarımın nasıl yapılabileceğini  de gösteren sanayi ve tarım ülkeleri. Ülkemiz için bir çok tarımsal örneği alınabilecek iki ülke. 
Gezimin diğer kalan bölümlerini haftaya bırakmak durumundayım. Hafta boyu kalın sağlıcakla.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " BİR GEZİ ÖZETİ " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin