Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

SIRADAN BİR GÜN...
10/08/2018
   Sıradan bir gün memleketimde. Saat sabah 8.45. Bakkalların çoğu açmış müşteri bekliyor. Ama kimseler yok. Ama BİM’in önünde insanlar kuyruk olmuş, saat 9’da açılmasını bekliyorlar. Bekleyenlerin çoğunluğu köylüler. Açılır açılmaz televizyonlarda kampanya yapan marketler gibi itiş kakış içeri giriyorlar. Bizim mahalle bakkalı hala müşteri bekliyor. BİM’e bakıyor göz ucuyla. Gözündeki yaşı yanındaki yine müşteri bekleyen komşusu siliyor, “Toz kaçtı herhalde” diyor. İkisi de anlıyor birbirini ama, susarak anlaşıyorlar besbelli. 
    Yarım saat sonra BİM’den çıkanlara bakıyoruz bu defa. Demiştik ya “kuyrukta bekleyenler daha çok köylüler” diye. İşte o köylülerin poşetlerinde tavuk, bazlama, peynir, ayran ve kurutulmuş sebze konserveleri. Adı köylü ruhu şehirli olan hemşerilerimiz üreteceklerini, sabahın köründe kuyrukta bekleyerek marketten alıyor. Oysa o saatlerde kalkıp köyünde işine gücüne baksa alayını kendi yetiştirecek. Köylünün ruhuna el Fatiha okuyor, Merkez cami köşesinde güneşlenen cemaat. 
    Bir çocuk ekmek almaya gidiyor fırına. Ayağına takıştırdığı terliklerle çıkmış sokağa. Ama gözü sokak köpeklerinde. Sağında solunda çöplüğün başında, yol ortasında, ana caddede irili ufaklı, analı, danalı, enikli köpekler. Korku gözlerinden okunuyor. Hangi sokağa sapsa, ne yöne dönse manzara aynı. Çocukların olması gereken sokaklar köpeklere kalmış. Köpekler yerinden yurdundan edilmiş çaresiz. Onlara bir çözüm bulunamayışından çocuklar evlere mahpus. “Gül gibi geçinip gidemiyorlar” maalesef. Çocuk, çocuk olduğu için köpeklerden korkuyor, köpekler adı çocukta olsa insan olduğu için tedirgin. Bir yaman çelişki içinde farklı ekmek kavgası var.
   Bir misafir banyocu gelmiş, methini duyduğu hamamlara. Arabasını koyacak yer arıyor. Nereye çekse “Tükanın önünü kapama kardeşim” ile karşılanıyor. “O zaman bir otopark gösterin” diyor. Herkes şaşkın, “yok ki” diyorlar. Ana cadde üzerine park etmek zorunda kalıyor. Onun peşi sıra diğer araçlar ard arda diziliyor. Ortalık felç. Değil araç, nefes geçemiyor ana yoldan. Ortalıkta bir trafik polisi bile yok. Araçları yönlendirecek, geçişi sağlayacak, dangur dungur park edilenleri uyaracak. Turizm şehri değil bir dağlı kasabasını andıran görüntü var ortada. Ortada olması gerekenler piyasada yok. O nedenle piyasa “ilk yeri ben kaptımlara” kalmış.
   Vakit öğlen. Devremülklerden, otellerden insanlar çıkmış sokağa. Haymana’yı gezecekler belli. Bir aşağı, bir yukarı turluyorlar, şehir bitiyor. Otellerinde, devremülklerinde kapalı kalmaktan sıkılıp patlayanlar, bu defa şehirde boğuluyorlar. “Aracımız var nereye gidelim?” diye soruyorlar. Ne soran biliyor cevabı, nede sorulan. Karşılıklı bakışıp susuşuyorlar. Konuşmadan anlaşılamak ne acı. Acıyı bal eyleyememek gibi bir hünersizliğimiz oluyor nur topu gibi. Tıpkı bize benziyor. 
  İkindi vakti, bakkal hala müşteri bekliyor, büyük marketler daha bir kalabalıklaşıyor. Bakkal toptancıya vereceği parayı denkleştirmek için sağa sola koşturuyor. Kimsede yok ki. Büyük marketin müdürü parayı tomarlamış, bankaya gidiyor. Kim bilir hangi genel müdürlüğe havale edecek. Parasızlıktan havale geçiren esnaf umurunda değil. Yaprak döküyor bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe. Bu ne yaman çelişkiye ağıt yakacak takat ta yok, mecal de.  
  Akşam olmuş alışkın olunmayan bir yaz yağmuru yağıyor memlekete. Karanlıkla birlikte hüzün çöküyor. Erken saatte boşalıyor sokaklar. Bir tek kahvehaneler doluyor. İşsizlerden iş üreten tek kurum kahvehaneler olması da bir başka  ironi.
  “Her iki günü aynı olan zarardadır” denmiş. Biz bir önceki günü daha çok arıyorsak, askıda ekmekle birlikte biraz da huzur ve mutluluk lazım.  Uzaktan çok güzel bir şehre benziyoruz bence. Ama baya bir uzaktan...
HAFTANIN HABERİ: Doğada zor şartlarda hayatta kalan Bear Grylls, Türkiye’ye gelip asgari ücretle bir ay hayatta kalmaya çalışacak. 
HAFTANIN SÖZÜ: Bir papaz doları 5 TL’ye çıkardı, binlerce imam geri düşüremedi.
SAYGILARIMLA 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " SIRADAN BİR GÜN... " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

YALANMI

16:23:50

Gönderen:

NE FARKEDER

14/Agustos/2018

Değerli kardeşim haymana bu yazdıklarının daha fazlasını yaşıyor AMA bunlarıda fazlasıyla hak ediyor. Ankarada HAYMANANANIN en büyük yaptırımı iyi alkışlıyorlar ama karşılıksız başka ilçeler 10 alıp bir alkışlar haymana vermeselerde alkışlarlar. haymana içine bakarsan hangi siyasetçi üretken hangi ilçe teşkilatı üretken veya hangi oda bir şeyler yapıyor dışarıdan baktığımızda hagiad derneği haymana için çabalıyor realist olalım ama ne hikmetse haymana halkı halen alkışlıyor mevcut belediye başkanını eleştirmeye kimsenin hakkı yok siz seçtiniz memnun degilseniz hacıya yol verdiğiniz gibi buna da yol verirsiniz ama adam seçildiğinden beri eleştiri seçmeseydiniz kardeşim haymanayı haymanalılar bitirdi rezil ettiler haymanayı demem o ki daha iyi günleri haymananın haftanın sözü şu olmalıydı en tehlikeli insan ŞEREFSİZ İNSANLARA ŞEREFLİ MUAMELESİ YAPAN ŞEREFSİZLERDİR.........


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin