Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Kesikkavak-Sakarya Savaşı Anıları
14/09/2018
Dedem Hasan Çavuş 3. Bölüm-2
Dedem bu yük gemisini şöyle anlatmış; Genişliği 10-12 adım. Kaptan köşkü dedikleri yer, en üst güverteden iki bina katında, 5-6 metre, buranın altında yatakhaneler var. En alt katta ise geminin motor kısımları ile kömür depoları var. (Kömürle çalışan bir gemi olduğu anlaşılıyor) Geminin uzunluğu 50-60 adım. Yük alan kısmı, üste açık depo ve onun altında kapalı bir depo. Hatta onun altında da kullanılmaya müsait bir orta boy depo. Gemi personelinin ifadesine göre, iki kaptan, 6 tayfa ve makine dairesinde görevli iki personelle toplam 10 kişilermiş. Tamamıyla Romanya’ya yerleşmiş Tatarlarmış. Bu gemi düzenli olarak Karadeniz’in Anadolu kıyılarındaki Zonguldak-Sinop ile Romanya’nın Köstence ve Bulgarların Burgaz Limanları arasında yük taşırmış. Zonguldak’tan götürdüğü temel yük kömürmüş. Bu kömür, o iki limanda kömürle çalışan gemilere satılırmış. Savaşa rağmen bu ticaret sekteye uğramazmış. O yıllarda Zonguldak ve Sinop Limanlarında büyük bir gemi düşünülemez. Bu da orta boy bir gemi olduğu anlaşılıyor.
Yolculuklarının ikinci gününde, ikindiden sonra Anadolu toprakları görülmeye başlamış. Akşam gün batımına yakın önlerine bir İngiliz gemisi çıkıvermiş. Bu bir savaş gemisiymiş. Kendi gemilerinin neredeyse 2-3 katı büyüklükte olup, güverte dedikleri alanda onlarca topları varmış. Bu toplar kocamanmış. Dedem demiş ki, “İngiliz Savaş gemisi arı gibiyse, bizim gemi karasinek gibi” Böyle bir kıyaslama ile anlatmak istemiş, iki geminin büyüklüğünü. 
Her iki gemide durduktan sonra, 5-10 asker ve bir İngiliz Subayı bizim gemiye binip, kaptan köşküne çıkıvermişler. Bu arada askerlerde bizim geminin sağına, soluna yaklaşmışlar. Bize de onları seyretmek düşüyor. Bir saatten fazla bir zaman sonrasında gemiden ayrılmış İngilizler. Meğer bu İngiliz keferesi, Anadolu Kurtuluşçularına silah, cephane gibi savaş malzemelerinin götürülüp, götürülmediğini araştırıyormuş.
Gece karanlığında birkaç saatlik yolculuk sonrası Zonguldak Limanına yanaşıvermişler. Geceye rağmen liman işçileri kereste tahliyesine başlamış. Bu tahliye, ertesi günü akşamına dek sürmüş. Bu kez Sinop’a gitmek için yola çıkmışlar.
Dedem, “Yola çıkar çıkmaz da bizleri yükleri dengelemek için un çuvallarının bulunduğu ambara indirdiler” diye anlattı. Üst güverte girişinin sağ ve soluna yığılan un çuvalları adeta bir koridor oluşturmuş. Açılan alanda alt kata inmek için bir kapak ortay çıkıvermiş. En alt ambara buradan inilebiliyormuş. Bir müddet istirahate çekilmişler. 
Bir süre sonra da, geminin durduğunu denize inen çapanın gürültüsünden anlamışlar. Kısa süre sonrasında geminin etrafında ondan fazla orta büyüklükte kayıkların sardığını fark edince merakları ve şaşkınlıkları iyice artmış. Yalnız onlarla yola çıkan üç gencin kıs kıs güldüklerini görünce, Boşnak Bekir sinirlenmiş, “Ayı oynatan mı var? Ne fıkırdarsınız?” diye çıkışmış.
Devamı haftaya. 
Haymana’nın 7’nci Kurtuluş Yıldönümü kutlandı. Kutlu olsun, Haymanamız mutlu olsun.  

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Kesikkavak-Sakarya Savaşı Anıları " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin