Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

ÇERDEN ÇÖPTEN
28/09/2018
Biz insanoğlu her şeyin iyisini, hatta en iyisini isteriz. İstediğimizi elde etsekte bu defa çok daha iyisini isteriz. Yani arzu ve istekler sonsuzdur, bitmez. Bu sadece insanoğluna has bir duygu mudur? Hayvanlar da öyledir. Şöyle ki; üç beş tavuğun önüne biraz yem atalım, hemen koşup yemeye başlarlar. Onlar yerken az ötesine farklı bir yem daha atalım, orayı bırakıp yeni attığımız yeme koşarlar. Birde bitkilere bakacak olursak; bitki topraktan çıkar çıkmaz hemen güneşin olduğu yöne doğru döner. Bir pancar tarlası düşünelim. Eğer ki sulu bir arazi ise kökünün hiç derine inmediğini görürüz, bütün gücünü gövdesinin gelişmesine verir. Eğer arazi biraz kurak ise pancarın kökü toprağın derininde su arar ve kökü dibe gider. Demek ki tüm canlıların ortak bir özelliği vardır ki, bu da yaşam mücadelesidir. Biz insanoğlu mükemmel bir tüketiciyiz, diğer canlılarda öyle. Fakat diğer canlılar doğanın dengesini sağlarken biz insanoğlu bu dengeyi bozmaktayız. Bu konuda ileriye dönük büyük endişelerimiz var ve bu endişelerin sebebi tamamen bizleriz çünkü, hayvanlar nükleer santraller kuramaz, nükleer silahlar üretemez, kimyasal atıkları doğaya salamaz, araç kullanamaz, parfüm sıkamaz. Bu durumda soruyorum. Yanlış nerede? Yakınlarda Tv’den bir karganın çöpleri temizleyip çöp bidonuna attığını gördüm, hemde defalarca tekrarladı. Ne diyeyim bunu görünce insanın insanlığından utanası geliyor. Şunuda belirtmek isterim, kargalar en zeki hayvanlardır, bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Belgesel izlemeyi seviyorum. Yaşantıda bilmediğimiz okadar çok şey varki, öğrenmeliyiz, öğrenmenin yaşı yoktur.
Ülkemizde bazı olumsuzluklara rağmen güzel şeyler oluyor, oluyor olmasınada, ülkemiz Ankara, İstanbul, İzmir gibi metropollerden ibaret değil. Tabiki buralarada hizmet verilsin, bundan gurur duyarız  velakin bu hizmetlerden Haymana gibi küçük yerleşim yerleri nasibini almıyor. Bizim başımız kel mi? Bizler Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşamıyoruz, Haymana da yaşıyoruz. Vergisini veren ve oyunu kullanan vatandaşlarız.
 Bu konuya değindikten sonra gelelim sözün özüne. Gerçi konular birbiriyle bağlantılı. Diyelim Haymana gibi hizmet yoksunu yerleşim yerlerine çoğu hizmet verildi, her bir hizmet tastamam oldu. Peki bundan sonra ne olacak?  Söyleyeyim; bir süre sonra aynı tas aynı hamam. Bir süre sonra o güzelim dinlenme alanları, kaldırımlar, sokaklar yine çerçöpten geçilmeyecek. Ağaçlarların dibine poşetler, kağıtlar ve sigara izmaritleri atılacak. Her tarafa çöp tenekesi konsa, ağaçların etrafı tel kafesle kaplatılsa bile orayı dahi çöple doldurmayı becerebiliyoruz. Ağaçların diplerine çöp atınca, çöp kutusuna attığımızı mı zannediyoruz? Birde çok kötü alışkanlık var ki, göze hiç hoş görünmüyor, buda yerlere tükürmek. Bu iş o kadar rahat yapılıyor ki, bunu anlamak çok güç. Bu resmen kul hakkına girmektedir. Dinimizin en büyük özelliklerinden biriside  ahlaki kurallardır. Gençlerimiz bu konuya biraz daha duyarlı olmasına ramen uymayan gençlere de rastlıyoruz. Yere tükürmenin en büyük sebepleri, akciğer ve boğaz rahatsızlığı. Bu rahatsızlığın en önemli sebeplerinden bazılarıda SİGARA ve ALKOL`dür.
Gençliğin ve bilhassa bayanların evlerde eski ne varsa değerlendirmeden atmaları da ayrı bir müsrifliktir. At, yenisini al modası günümüzde çağın hastalığı oldu. Bu sadece evlerde değil tüm resmi ve özel kurumlarda da görülmektedir. “sakla samanı gelir zamanı”, “damlaya damlaya göl olur” Atasözleri ne zaman çöpe atıldı? Çevremiz, sokağımız , caddemiz temiz olursa evimiz zaten temizdir, önemli olan kapımızın önünün temiz olması. Unutmayalım temizlik imandan gelir.
Bu dünyaya kiracı gibi yerleş. Ev sahibi gibi yerleşirsen gitmesi zor olur. (Bekkine)
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın, sağlıcakla kalın.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " ÇERDEN ÇÖPTEN " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Ah hocam keşke dediğiniz olsa

21:26:21

Gönderen:

Hasan

28/Eylül/2018

Ülkemiz Ankara,İstanbul,İzmir gibi metropollerden ibaret değil.Tabiki buralarada hizmet verilsin,bundan gurur duyarız velakin bu hizmetlerden Haymana gibi küçük yerleşim yerleri nasibini almıyor.Bizim başımız kel mi?Bizler Ankara, İstanbul,İzmir gibi büyük şehirlerde yaşamıyoruz,Haymana da yaşıyoruz. Vergisini veren ve oyunu kullanan vatandaşlarız.Hocam güzel söylüyorsunuz da gel de bunu beynini,aklını,dinini,imanını,ahlakını ranta veren insanlara anlatıver.Ayrıca gençlerimizin çoğu dinimizin ahlaki kurallarına uymuyor demişsiniz.Allah razı olsun güzel düşünce ama biraz eksik olmuş.Hiç uymuyorlar.M.Akif Avrupa`ya gidip gelince kendisine sorulan soruya şöyle demiş:Avrupa bizim dinimizin ahlakını,biz de Avrupa`nın dinini yaşıyoruz demiş.Saygılarımla.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin