Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Kesikkavak-Sakarya Savaşı Anıları
05/10/2018

Dedem Hasan Çavuş-3.bölüm-5

Dedem kağnı konvoyunun durumunu da şöyle anlatmış, 
Yirmibeş kağnıdan oluşan konvoyda, her kağnıda 2’şer sandık silah veya cephane yüklüymüş. Bu yüklerden başka yolda konaklama yerlerinde yatarken örtünmek için yorgan, el tezgahlarında yerlere oturmak için serilen palalardan bulunmakta. Yiyecek çıkınları ve kiminde testi, kiminde tahtadan yapılma kaplarda su varmış. 25 kişilik konvoyda 11 kadın da kağnıları çekmekteymiş. Hele birinde oldukça genç bir kadın ve daha yaşını doldurmamış, anne sütüyle beslenen çocuğunu da yanında taşıyormuş. Zaman zaman ağlayan bu yavruyu bizim gençler kah kucakta, kah omuzlarında taşıyorlardı. Bazen de çocuğun annesi kucağında emzirerek yol alırken, gencin birisi kağnıyı yedekliyormuş. Herkes bu genç kadının fedakarlığını konuşmaktaymış. En çokta bu kadını bizim Kürt Şiho övermiş.  Dermiş ki, “Bak Hasan Çavuş, böyle yürekli, çalışkan kadınlar varken, bu memleket düşmandan kurtulacak Allah’ın izniyle”
Bize yol gösteren mihmandarlar da gide gele işin erbabı olmuşlar. Onların anlattıklarına göre Kurtuluş Savaşları başladığından bu yana İnebolu’ya ulaşan silahlar, kağnılarla Ankara’ya taşınırmış. Bazı konvoylarda çoğunluk kadınlardan oluşurmuş. Yeni yetme delikanlılarda olurmuş. Bizim mihmandarlar bazı yerlerde gece olmadan varılsada, yola devam etmeyi uygun görmezlermiş. Bu gibi yerler eşkıya tuzağına uygun yerlermiş. Konvoyu istirahate yatıran mihmandarlar, kendisi yola devam eder, bilgi edindikten sonra durum normalse, ya kendisi döner, ya da konaklama köyünden birisini gönderip yola çıkarırmış. İlk sıralar eşkıya baskınları oldukça çokmuş. Şimdi ise alınan önlemlerle yollar oldukça güvenli durumdaymış. Bu mihmandarlar yörece iyi tanındıklarından, mola verilen yerlerde  (Çoğunlukla buradaki orman köylerinde) tam bir misafir olarak ağırlanırmış. Konaklanan köyde hazırlık yapıldığından, açta kalmazlarmış. Böyle bir düzen kurulmuş, İnebolu-Ankara arasında.
Yolculuklarının 26. gününde Ankara’ya ulaştıklarında, kendilerini silahlı askerler ve başlarında bir subay karşılamış. Bir manga askerle.
Şehre çok yakın bir köye vardıklarında, köyde konvoyu bir çavuş ve dört askerle orada bırakıp, üç asker ve üç gençle yola devam etmişler. Taş Han dedikleri bir otele iki ayrı odaya koymuşlar. Başlarındaki subay dedeme demiş ki, “Hasan Açvuş sizler bu gece burada yatacaksınız. Sabah karakolda ifadeleriniz alınacak. Şimdi vakit geç oldu. Kapınızda birer asker size yardımcı olmak için nöbete kalacak. Yerinizden ayrılırsanız kaçak muamelesi görürsünüz. Karnınızı doyurmak için nevale gönderilecek. Sakın ola ben sabah gelene kadar bir yere ayrılmayın. Silahlarınızı teslim ediniz. İhtiyaçlarınız için nöbetçiden yardım isteyiniz. Hiçbir şekilde kimseyle görüşmeye ya da sohbete koyulmayın. Hiç kimseyede yolculuğunuzu anlatmayın. Burası her çeşit insanla dolu.” Deyip ayrılmış karşılama subayı.
Dedem Hasan çavuş’un anlattıklarından anlaşılıyor ki, kurtuluşu yönetenler işlerini ciddi ve sıkı takip ediyorlar. Bu ülkenin kurtuluşu hiç te kolay olmamış. Bütün işler tam bir devlet nizamına uygun yürütülüyormuş.
Devamı haftaya. Son bölümde bu üç askerin maceralarının anlatımı son bulacaktır. 
Hafta boyu kalın sağlıcakla. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Kesikkavak-Sakarya Savaşı Anıları " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin