Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

EN BÜYÜK ZENGİNLİK SAĞLIKTIR
05/10/2018
“Allah ne düşürsün ne eksik etsin.” Halk arasında bu cümle sık sık kullanılır. Tabiki hastanelerden bahsediyorum. 1960-1970’li yıllarda ilçelerde tam teşekküllü hastane bulunmadığı gibi bazı illerde dahi yoktu. Babam anlatırdı, ben çocukken hastalanmışım, eşeğin heybesinin bir gözüne beni, diğer gözünede heybe ağmasın diye taş koyup Sivrihisara doktora götürmüş. O zamanlar Sivrihisar’da titrek doktor lakabı ile anılan bir doktor varmış adını bilmiyorum, belkide kimse bilmiyordu. Titrek doktor aşağı, titrek doktor yukarı. O zaman ilçeye ulaşım aracı yokmuş, en iyi vesait at arabası ve eşeklermiş. Daha sonraları piyasaya minibüsler çıktı. Şimdi ise şöyle bir baktığımızda hemen hemen her ilçede aile sağlık klinikleri, devlet hastaneleri, illerde ise tıp fakülteleri ve tam teşekküllü hastaneler bulunmaktadır. Bu tabiki iyi birşey olmasına rağmen çokta alkışlanacak bir durum değil. Bunu söylememin sebebi rahatımızın, huzurumuzun ve sağlığımızın yerinde olduğu bir dünyada yaşamak daha güzel değilmi? Ne diyelim hastane ve hapishanelerin artmaması dileğimiz olsun. Yinede ne hastanesiz nede hapishanesiz bir ülke düşünemeyiz. Bir ülkenin güçlü olması için üç temel ordunun güçlü olması gerekir; askeri ordu, eğitim ordusu ve sağlık ordusu. Bunlar güçlü olduğu sürece ülkemiz de refah ve mutluluk içinde olur. Haymana güzel hizmetler veren sağlık kuruluşlarına sahip bir ilçe. Aile sağlık merkezlerinden tutunda diş sağlığı merkezi ve devlet hastanesi kapasiteleri doğrultusunda ilçemizde layıkıyla hizmet vermektedirler. Ayrıca ilçemizde bulunan ve şifa dağıtan termal su kaynaklarıda bizler ve gelen konuklar için büyük veli nimettir.
Bu yaz aylarında Haymana Devlet Hastanesi fizyoterapi bölümüne yattım, tedavimi başka bir rahatsızlığım nedeni ile tam olarak alamadım. Sizlerle hastane hakkında izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Diğer hastalar içinde  tedavi sonuçlarından memnun kalanlar vardı yalnız, ufak tefek bazı hoşnutsuzluklar da oluyordu. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Burası ne Ankara`nın nede İstanbul`un merkez hastanesi... Burası Haymana Devlet Hastanesi. O hastanelerle bu hastaneyi eşit seviyede tutmak elbette söz konusu olamaz. İnsanların eleştiri yapması, haklarını araması kesinlikle doğaldır, olması da gerekir. Geçen hafta da söylediğim gibi insanlar her şeyin en iyisine layıktır. Bu tür hastanelerde imkansızlıklar büyük boyutlarda olabilir, istek ve şikayetler bazen yerli yerinde bazen de ceviz kabuğunu doldurmayacak şekilde olabiliyor. Hastanenin en büyük özelliği hastaların kurallar çerçevesinde gayet özgürce hareket edebilmesidir. Bu durum hastaların sıkılmamaları ve tedavilere uyumlu cevap vermesi açısından pozitif bir davranıştır. Ziyaret saatlerinin belirli bir saat dilimine sıkıştırılmaması da hasta ve ziyaretçi açısından olumludur. Hasta takibi yapan doktor ve hemşirelerin konuşmalarındaki naziklik ve güleryüzlülükte ayrı bir memnuniyet vermektedir. Temizlik konusuna gelince, sadece iyi demekle yetineceğim, çok iyi diyebilmem için biraz daha görevlerini itinalı olarak yapmaları, bunun yanısıra da hastaların da bu konuda daha duyarlı olmaları gerektiğini düşünüyorum. Birde duşlardaki sıcak su probleminin halledilmesinin önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Ayrıca yardımcı hizmetler sınıfında çalışan görevli personelin bazılarının odalara giriş, çıkışlarında kapıyı çalmadan paldır küldür girerek hastalara rahatsız ettiklerini gördüm. Çoğu hastanın da bozuk ve kırık ranzalardan şikayetçi olduklarını duydum. Hastanenin en önemli sorunlarından birisi de branş doktorlarının eksikliği veya sürekli olmamayışıdır. Geçici görevli doktorların oluşu randevu almaktan tutun da hasta takibine kadar olumsuzluklar içermektedir. Ayrıca branş doktorlarının eksik olması veya haftada birkaç gün gelmeleride ilçemizde hizmet veren eczaneleri gözlükçüleri ve ortopedik malzeme satan ticarethaneleri olumsuz yönde etkilemektedir. Bu eksiklere rağmen ilçemizi yinede şanslı görüyorum. Canımızı emanet ettiğimiz bu güzel insanlar bizlere en güzel hizmetleri sunuyorlar.
ÖZLÜ SÖZ: İnsanlar, önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını kazanmak için paralarını harcarlar.  (Goethe)
BİR SONRAKİ YAZIMDA GÖRÜŞMEK ÜZERE, HOŞÇAKALIN, SAĞLICAKLA KALIN.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " EN BÜYÜK ZENGİNLİK SAĞLIKTIR " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin