Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Kesikkavak-Sakarya Savaşı Anıları
12/10/2018
Dedem Hasan Çavuş 3.Bölüm-6
Bizi ertesi sabah karakolda ifade yerine o zamanki adıyla “İstiklal Mahkemesi” denilen, çoğunlukla asker kaçakları ve kurtuluş aleyhinde bulunanları yargılayan mahkemeye götürdüler. Askeri bir mahkeme durumundaki bu yerlerin sonuçları idamla neticeleniyordu. Bu mahkemeler özellikle asker kaçaklarının korkulu yerleriydi. Bizle gelen o 3 gençle yollarımız ayrılmıştı. Bir daha onlarla karşılaşmadık. 
Mahkeme safhasını şöyle anlattı Dedem Hasan Çavuş, mahkeme 3 rütbeli subaydan oluşuyormuş. Mahkeme başkanı sert görünüşlü birisiymiş. (Muhtemelen Kel Ali ya da Kılıç Ali Paşa) Önündeki evrakları hem okuyor, hem de bazen bizlere sert bir bakış gönderiyordu. Bizim ise zaten şaşkınlık halimiz ayan beyan ortada. Sanki dil tutulmasına uğramışız. Bir müddet sonra, yüzümüze uzun bir zaman baktıktan sonra, İnebolu’da vermiş olduğumuz ifade de oldukça planlı bir hikaye anlatmışsınız. Hanginiz Hasan çavuş? Diye sorunca, dedem hemen askeri künyesinin tekmilini vermiş. Sonrasında Boşnak Bekir ve Kürt Şiho da tekmil vermişler. 
Başkan devam etmiş, “Demek sizler 3 kişiydiniz ve asker kaçağı değil de, Sakarya Savaşı günlerinde verilen bir keşif görevini ifa ederken Yunan’a esir düşmüşsünüz, hikayenize göre. Öyle mi?” deyince Dedem, “Hayır 3 değil 4 kişiydik. Bir de başımızda komutan Selanik’li vardı” dedikten sonra “izin verirseniz görev ve esaretimizi anlatayım” deyince, “Devam edin” demiş başkan. Böylece baştan sona hikayelerini anlatmış dedem Hasan Çavuş. İfade uzadığı için öğle paydosu verilmiş. 
Öğleden sonra Başkan sormuş, “Size şahitlik yapacak bir komutanınız var mı?” Dedem de “Bizi bu göreve Haymana Sivri Köyü yakınlarındaki birliğimizin fırka komutanı görevlendirmişti. (Komutanın ismini de söylemiş ama hikayeyi nakleden rahmetli Nazım Uyar ismi hatırlamıyor)
Başkan bunun üzerine “tanık bulunduysa gelsin” diye seslenmiş. İçeriye fırka komutanları girince hepsi şaşkınlıktan selam duruvermişler. Fırka komutanları künyelerinden sonra, sorulanlara cevap vermişler. Böylece asker kaçakları olmadıkları anlaşılmış. Yeniden fırkalarına dönmelerine karar vermiş mahkeme. Fırka komutanlarına teslim edip serbest bırakmışlar. 
Dışarı çıktıklarında fırka komutanıyla sarmaş dolaş olmuşlar ve gözyaşlarına boğulmuşlar. Komutanları demiş ki, “Burada bulunmam tam bir tesadüf. Allah’ın yardımı. Yoksa asker kaçağı muamelesiyle kurşuna dizilmeniz işten bile değildi”
Sonrasında komutanları, “Benim iki gün daha burada bulunmam gerekli. Size iki gün izin vereyim Haymana’ya gitmek için trenle Malıköy’e kadar gidebilirsiniz. Oradan da köylerinize gidip bir gece yatıp Polatlı istasyonunda sizlerle buluşuruz. Tamam mı?” demiş. Karınlarını komutanlarının ısmarladığı yemekle doyurunca, tren istasyonunda cephane ve asker taşıyan vagonlarla Malıköy’e vardıklarında vakit gece yarısıymış. Sabahın erken vaktinde önce dedem köyü Kesik Kavak’a varmış.
Değerli dost okurlarımız, oldukça uzun bir üç asker hikayesini umarım sabırla takip ettiniz. Bu üç asker İzmir’e giden askeri birliklerle ülkemizin kurtuluşuna tanık olduktan sonra da terhis olmuşlar.
Üçü de İstiklal Madalyasını hak etmişlerdir. Dedem Hasan Çavuş 1942 yılında yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak vefat etti. Mezarı köyde Sakara Şehitlerinin yanı başındadır. Şimdi düşünelim, Kurtuluş Savaşında ya bu kahramanlar olmasaydı?
Hafta boyu kalın sağlıcakla. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Kesikkavak-Sakarya Savaşı Anıları " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin