Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Belediyeden Beleş, Yeter ki Yerleş
19/10/2018
Değerli dost okurlarımız; köyümüz Sakarya Savaşı Anıları ile ilgili yazı dizim geçen hafta son bulmuştu. Hazırlık safhasından sonra, savaşa katılıp İstiklal Madalyası alanlarında anı ve anlatımlarını köşemde sizlerle buluşturacağım. Yaşım yetmişbeş’e ulaştığına göre, ömrüm izin verirse diyeyim. 
Malumunuz Mart sonunda mahalli seçimler yapılacak. Köşe yazılarımın konusu şüphesiz ki çoğunlukla seçimlerle ilgili görüşüm ve sonuçlarıyla ilgili olacağını belirteyim.
Türkiyemizde tek adam odaklı ülke yönetimine geçişin tam gaz yürürlüğe girdiğini haberlerden takip ediyorsunuzdur. Bu arada iç ve dış politikanın da aksadığını görüyorsunuz. İç politikada en önemli olay Arabistan Konsolosluğundaki Suudilere muhalif ve ABD’de yaşayan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluğa girişi belli de, ölü veya diri çıkışı belli değil. Konu tahkikatta. Bizim ülkemizde ki bir konsoloslukta böyle bir olayın yaşanmasını manidar bulduğumu da yazmış olayım. Bu olay tercihli bir yer seçimi gibime geliyor. Malumunuz bizde gözaltına alındıktan sonra ortadan yok olanlar ve de faili meçhul dosyalar oldukça kabarık. Geçmişin 90’lı yılları bu konuda tavan yapmıştı. Örneklersek; hani şu Agos gazetesi yazarı vardı ya, hatırladınız değil mi? Planlı, programlı bir öldürülme olayı. Faili, azmettiricisi, yardım edeni belli. Velakin dosya daha kapanmadı, devam ediyor.
İç ve dış politikanın harmanlandığı bir papaz hikayesi geçen haftanın flaş konusuydu. Hatırladınız değil mi? İç politikası ile ilintili kısmı, “Ver bizim papazı” dış politika ile ilintisi “Al sizin papazı” şeklindeydi. Dünya siyasetinde böyle açıktan bir teklif ve takas kaç ülkede yaşanmıştır? Araştırılması önemli bir konu.
Neyse ki ülkemin bağımsız yargısı bu garabet teklifi şimdilik ortadan kaldırdı da, bakalım bu örnekten kopya yapıpta ABD’de ki bizim papaz efendi hukuk kararıyla verilecek mi? Böylece bu tarihi takası dost iki ülkeyi lekeden kurtarıverir. 
Geçen hafta Haymana Gazetesi’nin en önemli flaş haberi bence Çoban Kara Hüseyin Koca’nın belediye başkanlığına aday olması ve açıklamasıydı. Diyor ki, “Her önüne gelen aday olurken benim neyim eksik?” Bravo Çoban Hüseyin Efendi’ye. Yalnız tek noksan var, açıklamada unuttuğu tahsil durumu. Niye mi? Bizim Haymana’mız da yüksek tahsilli pek seçim kazanamaz da ondan. Eğer kendisi yüksekokul mezunu ve de diplomalı bir meslek erbabıysa, bu sevdadan vazgeçmesini nacizane tavsiye ederim. Bu konuyu derinlemesine düşünelim.
Haymanamız ilçe merkezi olarak nüfus kaybında. İnşaat sektörü ise tam gaz, tek caddeli ilçemizde inşaat yapılacak son arsalar finiş yapmak üzere. Yapılan dairelerinde çoğunluğu kapış kapış satılıyor. Buna karşın ilçe nüfusu düşmekte. Neden mi? İnşaat sektörünü siyaset malzemesi yapacak bir belediye başkanına sahip olmamamız. Başkan dese ki, “İlçemizden daire sahibi olan her kim olursa olsun, ikametgahını da aldırırsa, şu yardımlar belediyemizden beleş” denemekte fayda var. Gelelim köylerin boşalmasına.
Tarla sektörü ekmek yedirmez oldu. Hayvancılık yıllar önce sıfıra indi. Halbuki et fiyatları uçtu gitti. Çoban Hüseyin Efendi, çobanlıkta tecrübede bir numara. Desek “Her kim köyünde sürü sahibi olması için yola çıkarsa, ben belediye başkanı olursam İş-Kur işbirliği ile kurstan yetiştirdiğimiz çobanların masrafları bizden beleş” Köylerde hayvancılık canlanır mı? Canlanmaz mı? Hele bir düşünün.
Hafta boyu kalın sağlıcakla.      
 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Belediyeden Beleş, Yeter ki Yerleş " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin