Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

AT YARIŞINDAN İT DALAŞINA
09/11/2018
Geçen hafta gazetemizde eskilerden kalma bir küpür belki dikkatinizi çekmiştir. 1940’da Haymana’da at yarışı ve yağlı güreşler düzenlenirmiş. Güreşlere Türkiye başpehlivanı da katılıyormuş.
Nereden nereye? O zaman at yarıştırılırmış, şimdi çöplüklerde sokak köpeklerinin it dalaşını izliyoruz.
Her geçen yıl birçok yerin lehine işlerken biz ışık hızıyla geriye gidiyoruz. Neden? Bu Bakkal Ahmet Efendi’den, Başkan bilmem kim efendiye kadar herkesin suçu. “Bakkal Ahmet Efendi’nin ne suçu var?” diyebilirsiniz. Belki de en çok o suçlu!..  
Yöneticiler darbe dönemleri hariç atanarak gelmemiş. Gökten zembille de inmediğine göre bunu seçen Bakkal Ahmet Efendi, Kahveci Mehmet Bey veya Kasap Mustafa. 
İşte önümüzde seçimler var. Köylerin nüfusu ikiye hatta üçe katlanmış. Bakıyoruz Haymana sokakları bomboş. Başta belediye başkan adayları, daha sonra muhtar adayları ve etrafındaki cenah, emmisini, dayısını görümcesini kendi koltuğu için Türkiye’nin her tarafından getirmiş yazdırmış. Seçimden 1 hafta önce Haymana nüfusu belki 40 binlere dayanacak. Seçimden bir hafta sonra yine 25 binlere inecek. Haymana’nın kaderini Haymana’da oturmayanlar tayin edip gidecek. 
Bakkal Ahmet Efendi’nin kayınçosu encümen adayı, haydi Bursa’daki akrabaları buraya, Kasap Mehmet Bey’in dünürü köyde muhtar adayı haydi Polatlı’da eş dost akraba buraya, ya da Kasap Mustafa bir adaya gönül vermiş, oğluna da belediyeden iş sözü almış, “haber sal Ankara’daki sülaleye Haymana’ya yazılsınlar”
Sonuçta Ahmet Efendi kazandı, Mehmet Bey kendi durumunu kurtardı, Mustafa’nın oğlu işe girdi. Haymana’ya giren kazık kimin umurunda. Söyleyin şimdi kim suçlu?
Eskilerden bahsetmiştim zamanında. Açık hava ve kapalı sinemalar, içkili restaurantlar, her evden gelen ut sesleri, insanların karılı kocalı kordon boyu yürüyüşleri, üzüm bağları ve bahçelerden gelen pekmez, salça kokuları nereye kayboldu? Bunları yapan o güzel insanlar nereye gitti? Bu yitirilmiş zamanların suçlusu, sorumlusu kim? Elbette bakkal, kasap, işçi, memur, sokaktaki vatandaş, dağdaki çoban, gazetede ahkam kesen yazar, belediye de veya bir başka kurumun koltuğuna oturmuş yetkili herkes ve hepimiz suçluyuz.         
Günü kurtardık  mı en mutlu biziz. İki kutu makarna, bir ton kömüre konduysak başkalarından bize ne? Bir yakınımız işe girmişse tüm dertlerimiz bitmiş. Evimizin önüne iki kürek kum dökülmüşse, başka evlerin çamurundan bize ne!..   
Seçim vaatleri aynı tornadan çıkmış, aynı ağızdan söylenmiş gibi, “Haymana’ya fabrika getireceğiz, iş sahası oluşturacağız…” at yalanı, seveyim inananı. Türkiye’deki fabrikalar bir bir kapanırken, Haymana’ya fabrikalar açacak bizim süper adaylarımız. 
“O eski güzel günleri geri getireceğiz” diyen bir mübarek yok. O güzel insanlar yine Haymana sokaklarında olacak kordon boyu salınacak vaadini veren yok. Güreşleri veya 1940’lardaki gibi etkinlikleri ağzının ucuyla dahi anan yok.  
Bir aday çıksın bir hayal kursun, ama gerçekçi, ama olabilir, ama ayakları yere basan, ama herkesin inanıp sahipleneceği, “lan neden olmasın” diyebileceği. O hayale inandırsın herkesi, el ele o hayalin peşine hepimiz takılalım. Ortada ne parti farkı kalır, ne onun bunun şahsi çıkarı veya oradan buradan oy devşirmeler. Bunu yapacak cevherler lazım bana. “Yoksa bu partiden aday gösterilsem kazanırım, şu sülaleyi veya köyü arkama alsam bu iş tamam” ile nereye kadar?  İşte aha bulunduğumuz noktaya  kadar.   
HAFTANIN SÖZÜ: Cehalet ne güzel şey, herşeyi biliyorsun.
SAYGILARIMLA 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " AT YARIŞINDAN İT DALAŞINA " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Ne Kadar Acı Bir Durum

21:46:20

Gönderen:

Hasan

10/Kasim/2018

Yöneticiler darbe dönemleri hariç atanarak gelmemiş. Gökten zembille de inmediğine göre bunu seçen Bakkal Ahmet Efendi,Kahveci Mehmet Bey veya Kasap Mustafa.İşte önümüzde seçimlervar.Köylerin nüfusu ikiye hatta üçe katlanmış.Bakıyoruz Haymana sokakları bomboş.Başta belediye başkan adayları,daha sonra muhtar adayları ve etrafındaki cenah,emmisini,dayısını görümcesini kendi koltuğu için Türkiyenin her tarafından getirmiş yazdırmış.Seçimden 1 hafta önce Haymana nüfusu belki 40 binlere dayanacak.Seçimden bir hafta sonra yine 25 binlere inecek. Haymananın kaderini Haymanada oturmayanlar tayin edip gidecek.Allah razı olsun hem acı,hem de gerçek Yavuz abiciğim. Kalemine sağlık.Ben Haymana`da oturmadığım halde,Haymana ve köylerinde oy kullanmayı ahlaki,vicdanı ve insanı olarak görmüyorum.Muhtar da belediye başkanı da haram hak olmayan oylarla s


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin