Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

Başkanlık Rejimi
09/11/2018
Değerli dost okurlarımız, ülkemiz siyaseti iktidarıyla, muhalefetiyle mahalli seçimlerin adaylık ya da aday adaylık konularıyla uğraşırken, tek adam odaklı yönetim sisteminde nasıl olacağının örnekleri sergilenmeye başladı. Görsel ve yazılı basında örneklerini okumuşsunuzdur. Okuduğunuz kadarıyla örnekleyelim. 
Bakanlıklar malumunuz devletin ve milletin işinin görülmesindeki ilk basamak. Bu makama atananlar (Falan bakanlığın bakanı) olarak rütbelendirilirlerdi. Atanan bakanlar ve onları öneren başbakanla hükümet çatısı oluşurdu. Bu çatı devletin de vatandaşın da işinin görülmesinden sorumlu yerdi. Kendilerini öneren başbakan ve bakanları da siyaseten TBMM’nin güven oyu ile göreve başlarlar ve meclise karşı da hesap verme sorumlulukları vardı. Bu bakanlar çoğunlukla milletvekillerinden oluşurdu. Tabii ki iktidar partisinden. Eskiden öyleydi.
Yeni rejimde ise başbakan yok. Bu makam tarihe karıştı. Neden mi? Artık başkanlık sistemi yürülükte. Bu sistemde seçilen başkan, cumhurbaşkanı ve onu öneren partinin de başkanı. Hükümet çatısı onun atadığı memur bakanlardan oluşuyor. Memur bakanların meclise karşı sorumluluğu ve hesap vermeleri tarihe karıştı. Atanmalar önce seçilmiş milletvekili iseler, vekillikleri düşer. Zira onlar atık başkana karşı sadece sorumlu hizmet memurlarıdır. Görevlendirildikleri bakanlığın tahsisi olan bütçeyi harcarlar hizmet yolunda. Sadece başkan sorarsa hesap verirler. Memuriyetin bir kuralı var, üst makama karşı sorumlular. 
Bakanlar böylece hizmet için atanmış makam sahibi bürokratlar ise birinci derecede başlarındaki memur bakandan önce, başkana karşı sorumludurlar. 
Enflasyon işlerinden sorumlu olan atanmış kişi enflasyonla ilgili rakamları bilimsellik ışığında hesap-kitap etse de ve akabinde kamuoyunu bilgilendirse de yapılan enflasyon açıklaması tek adam durumundaki başkanın hoşuna ya da siyasetine uymadı mı, eline verilen bir tebligatla görevinden alınır. Niye mi? Uyumu tutturamadı diye. Başkana zamanında danışmadı, okey alamadı.
Devlet adına Maliye Bakanlığınca ve diğer görevli kurumlarca toplanan vergilerin gelir ve giderini devlet adına da, millet adına da denetim yapan kuruluşun adı malumunuz Sayıştay. Bu kurum kamuya ait tüm kurumların gelir ve giderlerini denetler, raporlaştırır. İlgilere bilgi verir. Kamuoyuna açıklama yapmakla görevlidirler. 
Bu durum öyle de, başkanın temsil ettiği, iktidarın usulsuz harcamalarını açıkladığında, açıklama için başkandan şifaen bir okey alınmayınca, makamından oluverir. Usulen de “Bakanlıkça istifa isteği kabul görülmüştür” diye de bir açıklamayla kamuoyu bilgilendirilir. Sonrası mı? Milletin parası uçar gider.
Diyelim ki zararı açan kurumun başındaki zat-ı muhterem iktidarın hanesine kayıtlı ise onun hukuki mevzuatı farklı, kişi muhalefetten ise onun mevzuatı farklı yürütülür. Zira tek adam rejiminde hukukta, başkana karşı sorumlu kabul edilir. Verdikleri karar hoşa gitmez ise, başkanca o kararı veren hakim bir güzel haşlanır. Tenzili rütbe ile tayin edilebilir. 
Ülkede artık başkanlık rejimi yürülükte, unutulmasın.
Hafta boyu kalın sağlıcakla. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " Başkanlık Rejimi " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin