Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

AND-EZAN ve CHP
16/11/2018
Değerli dost okurlarımız, çoğunuz öğrencilik yıllarımızdaki Andımızı hatırlarsınız. “Türküm, doğruyum..” diye başlayıp, “Ne Mutlu Türküm diyene” diye biten andımızı. 
Hani bir söz vardır ya, “Bayram değil, seyran değil, eniştem ablamı niye öptü?” Öper canım, keyif onun değil mi? Bize mi soracaktı diye düşünülebilir de. Ama düşünülmeyip, atasözü durumuna dönüşmüş, eniştenin öpücüğü. 
Andımız AKP iktidarı, her sabah ilkokullarda öğrencilerimizin okuma mecburiyetini sonlandırmıştı. Sonlandırma şeklinin hangi kanun ve genelgeyle olduğunu hatırlamıyorum. Eğitim-Sen sendikası olsa gerek, bu sonlandırmayı mahkemeye taşımıştı. Tahmini 5 yıl sonrasında Danıştay kaldırmayı iptal etti ve okunabilir dedi. Hem de yerel seçimlere 5 ay kala. Beş yıl sonra alınan karar, eniştenin ablaya öpücüğünü hatırlatırcasına oldu. Hele bir de Danıştay Başkanımızın AKP iktidarına şipşirin bakışı da tenkit konusu iken. 
Sonuç mu?
AKP genel Başkanı bu karara ve danıştay’a kibarlık ölçülerini zorlayarak verdi veriştirdi. Bu kararı hukuk dışı ilan ettiği gibi, Danıştay’ın bu kararla siyasi iradeye ambargo koyduğunu da ileri sürerek, kararı yok hükmünde ilan etti.
AKP’nin ve Genel Başkan’ın bu görüşüne en büyük tepki Cumhur İttifakı mimarı Devlet Bahçeli’den ve partisi MHP’den geldi. “Bu and’ın hangi sözü sizi rahatsız etti?” dedi Bahçeli. Bu duruma İyi Parti de aynı yaklaşımla karşı çıktı. Danıştay kararını hoşnut karşılayan HDP desteklerken CHP görüşünü genel başkan yardımcısıyla dillendirdi. AKP’nin itirazı ise konu gereği hukuk safhasına aktarıldı. Bekleyip göreceğiz sonunu. Siyaseten yankıları ise daha eğlenceli ve manalıydı.
CHP Genel Başkanı bu konuya hiç değinmedi. Tahminimce bu Danıştay kararını MHP ve AKP’nin siyasi yararı amaçlı buldu. Bence de öyle. MHP milliyetçiliğin tek hakimi ve savunucusu olduğunu tabanına duyurdu. Hem de en süt perdeden.
AKP karşı çıkmakla sağcı Kürt seçmenine şirinlik gösterme pozisyonuna girdi. Dindar tabana da mesajlarını ihmal etmedi. Tek adam rejimine girildiğini Danıştay aracılığıyla diğer hukuk kurumlarına hatırlatma ve gönderme yapmış oldu.
HDP ise bu and’ın Türk Milliyetçiliğini aşılama metni olduğunu baştan beri savunur durumdaydı. Hatırlatmış oldu. Umulmadık bir destek ise TC’nin ebedi koruyucularından geldi ki, bu destek AKP’yi şaşırtmış gibi oldu. 
CHP’yi and tartışmasına çekeni, yani Danıştay kararı (asıl niyet bu olsa gerek) başarılı olmadıysa da, CHP’yi Türkçe Ezan çağrısı öyle karıştırdı ki, doğrusu bende CHP’nin bu yersiz ve manasız tepkisine şaşırdım kaldım. 
CHP laikliği esas alan bir parti. Tek parti döneminde ezan bu partinin kararıyla Türkçeleştirilerek okundu. Ezan, neticede namaz vaktinin bildirilme sözleridir. Müslümanların namaz çağrısıdır. Türkçe okunsa, başka dillerde de okunsa namaza çağrıdır. Türkçe okunduğu yıllarda camiler cemaatsiz mi kaldı? Bana göre evrensel bir çağrıya Arap diliyle ulaşmış olan ezanın hangi bir Arap ülkesi dışında okursa okunsun, namaz vakti çağrısı olduğunu herkes anlar. Öyleyse başka dillerde okunması ihtiyaç değildir. 
Ezanın Türkçe okunmasını tekrar isteyen milletvekilinin bu konu ile ilgili son açıklamaları, siyasi bir çıkış amaçlı olduğu anlaşıldığına göre, laik CHP’nin tepkisi de fazladan kaçırılmış kantar topuzunu hatırlatmış oldu. Bence de lüzumsuzdu.
Hafta boyu kalın sağlıcakla.  

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " AND-EZAN ve CHP " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin