Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

HAYMANA YEŞİL CAMİ KİTABE’Sİ
23/11/2018
Bu haftaki yazımızda, İlçemizin eski yapılarından biri olan yeşil Cami içerisinde yer alan, caminin yapımın da emeği geçenlerin isimlerinin yer aldığı, çok güzel dini öğütlerin beyit halinde işlendiği Osmanlıca yazılmış,   günümüz Türk’çesine çevirttirdiğimiz tarihi bir                     kitabeden bahsedeceğiz. !  “Ya’rab sana layık yoktur. İşimiz illa ümit kesmeyiz lütfu ihsanından.  Yeşil cami’de ibadet edenleri mahrum etme didarından aff-u ve mağfiret et, lütfu ihsanınla toyla? bizleri.  Ab-u Kevser şarabından, dillerine Fatiha oku.  Yeşil cami tarihi iki binden kırk iki noksandır.” (1958 yapımı)                Bu kitabenin çeviri metni yedi’ A/4 kâğıdı sahifesini dolduracak büyüklükte olduğundan, çeviri metninin tamamını köşemizde geniş yer tuttuğundan paylaşamıyoruz.   Bu kitabenin tamamının Türkçeye çevrilmiş içeriğini merak edenler, Yeşil Cami kitaplığında bulabilirler.                                                                                                          
Yeşil cami yaptırma derneği üyelerini ve o dönem emeği geçenleri, Kitabenin yazarı ve Cami yaptırma derneğinin muhasibi olan Merhum Şükrü ÖZERKAN,  mısralarla şöyle sırlamış. “Cami hatibi Ramazan başkan *Muhasibi, Şükrü ÖZERKAN* Temelini yaptırdı, Ömer Gürkan* Kalecikli Kazım, para tahsil eden* Kilisli Kaymakam, suhulet (Kolaylık) gösterdi her an.                                          
Dünyayı gezdim gördüm giymedim başıma taç, eğriyi de tok gördüm, doğruyu da aç bir mezaristan görünce ellerini havaya aç.  Muhammed Şükrü hamsici, veznedar* Kâtibi Ahmet Dinçer.  Ya-Rab çalışanların mükâfatını sen ver. Yardım etti Şehirli ve hem Köylü. İnşallah emekler boşa gitmez hiç biri. Hiç olmazsa üç İhlas bir Fatiha oku geç.  Son deminde sende olursun muhtaç.                                                   Halk tarafından sekiz saatte döşendi sergi* Köylü Şehirli verdi parayı, bu şahıslar yaptırdı burayı. Şükrü ÖZERKAN’dan Muhterem din kardeşlerine hediye olsun, okuyanların kalpleri nur ile dolsun.”                                                                               Şükrü ÖZERKAN diyor ki;  Bu menzubeleri yazar iken eridim sızdım*Ah gafil olup fani dünyada boşa gezdim* Ya-rab ümit kesmem sana sığındım fikre duanı yazdım!*Bin sene cehennemde yanıp en sonunda cennetine giren ben olsaydım*Son nefeste Muhammet ümmeti iman, bizlere yardımcı olsun. (Bizlerde Caminin yapımında emeği geçenlere Allah’tan rahmet diliyoruz.)                                                   Not: Bu kitabenin Osmanlıcadan Türkçe çevirisini yapan sevgili dostum, Mustafa Koç’a teşekkür ederiz. Hoşça kalın.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " HAYMANA YEŞİL CAMİ KİTABE’Sİ " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin