Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

DİYANET?..
07/12/2018
Değerli dost okurlarımız; hiç farkında mısınız, rahmetli Necmettin Erbakan Hoca siyasi hayatımıza 60’lı yılların ortasında  din eksenli olarak kurduğu siyasi partilerle, dini siyasi hayatımıza taşıyan bir siyasetçiydi. Din siyasetini partisindeki gençlere, kurdukları AKP’ye kaptırınca başarı ibresi süratle geriliyordu.
Hangi kanal olduğunu ve programın sunucusunu şu an hatırlamıyorum da, laiklik ile ilgili sorulan bir soruya verdiği cevabı hatırlıyorum “Sevgili kardeşim, biz laikliğe karşı değiliz. Olamayız da. Biz siyasetimizi İslam ve kitabı Kur’an’ın iyi anlaşılması üzerine kurduk. İslam dini laik odaklı bir din olduğuna göre, laikliğe karşı olduğumuz safsatadır” Bu açıklaması o günlerde basında geniş yer almış, tartışma konusu da olmuştur. Gerçekten İslam laikliğe karşı bir din midir? Ya da tam tersi, Hocamız Erbakan’ın buyurduğu gibi “Laiklik İslam’ın bizzati içinde midir?” 
Bu duruma şaşmamak mümkün mü? Erbakan Hoca’nın kurduğu partilerde siyaset yapan nicelerine sorulan sorulara karşılık laikliği şu kalıba adapte etmeye çalıştıklarını da çok duyduk, çok okuduk. Kalıp şu; “Müslüman kişi laik olmaz, devlet laik olabilir”
Günümüzde ise prof rütbeli ve ilahiyat makamlarında görev yapan, onlarca ilahiyatçı, laikliğin devletin en büyük hastalığı olduğunu açıkça beyan ediyorlar. Ben gibi sizlerde basından okumuşsunuzdur. 
16 yıllık AKP iktidarında din eğitimi için harcanan ve bu amaçla kurulan sayısı binleri geçmiş İmam-Hatip okullarına, AKP hükümetince verilen destek, toplumu din odaklı yapacağını özellikle gençlerimizde tam tersi bir tepkiye neden olmaya başladı. Camilerimizde gençleri artık görmemeye başladık. Basından okuduğumuz bilgi ışığında Deizm din anlayışı yayılmaya başlamış. Bütün çabalara rağmen İmam-Hatip okulu mezunları, imam kadrolarına atanmakta ayak diriyorlar ki, bugün ilçemizde onlarca köyümüzde imam yok. Halbuki Diyanet işleri Başkanlığı bütçeden aldığı payla oldukça önemli bir konumda. Diyanet Vakfı ülkenin en güçlü kuruluşlarından biri olduğuna göre, din hizmetlerinde istenilen hedef tutturulamıyor. Neden mi? 
Bunun cevabı; siyasete bulaşmış ve siyasi hedefleri olan bir kuruluşa dönüşmüş olmasıdır. Bir de İslam’a bir öldürücü virüs olarak bulaşmış olan batıl din anlayışının uygulanmasıdır. Diyanet Başkanlığı hilafetin kaldırılması üzerine halkın din işlerini Kur’an ışığında öğretip hizmet etmesi amacıyla yapılan Cumhuriyet Devrimleri’nin en önemlisi olarak kurulmuştur. 
Günümüzde çoğunlukla İslam ülkelerinde olduğu gibi, İslami görüşlerin kaynak olarak, nakli bilgilerle kuşatılması sonucu olarakta, Kur’an’ın özünden ayrılmış bir dini inanç yaratılarak, batıl din anlayışı batağına ülkemizde zemin oluşmasıdır. Bu batağı kurutacak yegane kuruluş Diyanet işleri Başkanlığı dır.
İlk adım olarak Diyanet Başkanlığı, siyasi iktidarların, iktidar olabilme uğruna kendisinden yararlanma güdülerinden kendisini kurtarmasıdır. Diyanet’in başkanı ve danışmanlık kadrolarına atanmasında çağdaş yorumlarla Kur’an’a bakan ilahiyatçıların, liyakat esasıyla seçimlerde göreve getirilmemesidir. 
Hafta boyu kalın sağlıcakla. 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " DİYANET?.. " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin