Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

İŞE ÇİŞ KARIŞTI
07/12/2018
İnsanlar nefesini tutmuş AKP’nin Haymana Belediye başkan adayını bekliyor. Tüm varyasyonlar, tahminler, olasılıklar ve aklınıza gelen ne kadar hesap varsa AK Parti adayının netleşmesi üzerine.
AKP Haymana’da rekor oylar almış, neredeyse her seçimden üstüne koyarak çıkmış. En son 2014 yerel seçimlerinde Hacı Aysu kaybetmiş, ondan sonra AKP sevdası katlanarak devam etmiş. Aradaki genel, cumhurbaşkanlığı, büyükşehir seçimleri de dahil olmak üzere hep kazanan AKP.
Peki 2019 yerel seçimlerini AKP yine kazanır mı? Bir anlamda ceketini koysa seçimi alır götürür mü? 2014’te bunun aslında bu kadar net olmadığını gördük. Koltuk ve parti avantajına rağmen Hacı Aysu kılpayı da olsa kaybetmişti. Ama kaybetmek kaybetmektir, tarih ikincileri değil daima birincileri yazar.
2019 yerel seçimlerinde AKP adayı maça avantajlı başlasa da bu defa o kadar elini kollunu sallayarak kazanamayacağını düşünüyorum. Çok yakından tanıdığım, AKP ve Erdoğan için ayılıp bayılan hatta can verecek kadar fanatik insanların kafasında artık soru işaretleri var. 
İster metal yorgunluğu deyin, ister iktidardaki yıpranma deyin, adını ne koyarsanız koyun AKP yerel seçimlerde eskisi kadar rahat olmayacak. 
Kemal Sunal, “Kılıbık” filminde diyordu ya “İşe çiş karıştı”, bu defa işe ekmek karıştı. İnsanlar evlerine ekmek götürürken, kafalarını yastığa koyduklarında o kadar rahat değiller. Haymana’da ağırlıklı geçim kaynağı elbette tarım. Yıllardır kazanamayan üretici, bıçak sırtında bir hasattan sonra ürününü neredeyse bedavaya sattı. Girdi maliyetlerinin abartlı artışı, gübresiz bir ekim dönemi, mazotun frensiz yükselişi doğal olarak iktidarın hanesine hep eksi yazıldı. Bunu bir türlü kabul edemeyen AKP’nin suçu hep dış güçlere, başka yerlere atması da haneye yazılan eksilere bir yenisini ekledi.
Aynı şekilde esnafın borç yükü altında ezilmesi, siftahsız günler, göç veren bir ilçe, umulanların, yatırımların hep yarınlara kalması, bir bezginlik olarak ceplere, akabinde suratlara yapıştı. Kısacası bugün iktidara olan güven, geleceğe ve yarınlara olan umut, ciddi manada sallantıda. 
Bu doğal olarak 2019 yerel seçimlerine yansıyacak. Bugün “Yıllardır gözüm kapalı oy verdim, bir daha AKP’ye oy yok” diyenler ama sandıkta “Başka kim var ki, kime oy vereceğiz” deyip yine mührü istisnasız basanlar, çok ciddi manada arayışta. Çünkü dediğim gibi araya bu defa ekmek girdi. 
Eskiden olaya siyasi ve ideolojik yaklaşanlar, “Şurada Erdoğan ve AKP yanlış yaptı” deyip kızanların gönlü, “Van Münitlerle”, İsrail’e çakmalarla, ABD’ye dikilmelerle, sınır ötesine askeri operasyonlarla bir şekilde alınıyordu. Ama yavan ekmeğin kavgası hiçbir şeye benzemez. Eve ekmek götürmekte zorlanan bir baba, ne Filistin’i takar, ne yeni havaalanını, ne de duble yolu. 
Seçimlere çeyrek kala iktidarın sözcülerinin otobüs üstü nutukları eskisi kadar pür dikkat dinlenmeyecek bundan böyle. Anladığım bu. İnsanlar bıyığı terleyen oğluna iş, gelinlik çağa gelen kızına gelecek kaygısına hiç olmadığı kadar düştü. Belki Haymana’ya bu tam manasıyla yansımayabilir, ama büyükşehirde oturanlar orta halli bir yaşam değil, adeta hayatta kalma mücadelesi veriyor. İnsanları hep şen şakrak ve kaygısız gösteren medya da artık o kadar etkili değil. Gerçek, televizyon camının ardında değil, yaşamın tam içinde çünkü. 
İşte tüm bu nedenleri alt alta yazdığımızda AKP’den aday gösterilmeyenlerin küsmeden, insan odaklı ve hayata dokunan, aş, iş ve ekmek mücadelesine yön veren projelerle yarışa girmesi halinde o koltuk aslında hiçte uzak değil.
Bu seçimde Haymana AKP’ye kırmızı kart gösterirse şaşırmam. “Ne verdin elime, ne süreyim yüzüne” atasözü tecelli edebilir. Eğer AKP stratejik bir hataya düşüp kazanmaya en yakın adayı çıkarmazsa, bu defa ceketini değil, yüreğini ortaya koyanın alıp götüreceği bir seçim olursa kimse şaşırmasın.      
HAFTANIN SÖZÜ: Bir Japon’a “yolsuzluk yapmışsın” dersen harakiri, bizimkilere dersen kakara kikiri yapar. 
 HAFTANIN HABERİ; Kurufasulyenin yanında  fazladan 2 baş soğan kıran A.G’ye (23) zabıtalar soğan stokçuluğundan işlem yaptı.
SAYGILARIMLA 
 

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " İŞE ÇİŞ KARIŞTI " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Kınıyorum

08:34:05

Gönderen:

10/Aralik/2018

Yazınızı okumadım ama bu terbiye sınırını aşan başlık Yüzünden sizi istifaya davet ediyorum. Son derece saygısız ve terbiyesiz bir başlık. Bu başlığı atan kişinin yazısını okumam.


Başlık:

Yasar

20:38:13

Gönderen:

8/Aralik/2018

Ak parti rahat kazanır neden algı yapmaya çalısoyosunuz sizdemi siyasetçi oldunuz sn. Çiftci ak partinin adayı yüzde 90 belli zaten nerden icap etti bu yazı


Başlık:

ÇANKAYA-ALTINDAО

08:19:34

Gönderen:

Ali

8/Aralik/2018

Abiciğim o da senin gibi geçen senelerde aday adayı olanlar hakkında ve yazar abimize yorum yazarken kullandığın taktiği uyguluyor. Gayet normal


Başlık:

EGO...

22:20:02

Gönderen:

HAYMANALI

7/Aralik/2018

ADAMIN BİRİ YAŞ 60 ŞI GEÇMİŞ HALEN FARKLI İSİMLERDE YAZIYOR KORKMA KİMSE BİR ŞEY DEMEZ SANA KALEDE ALMIYORLAR ADINLA YAZMAYA CEKİNME ABİ ABİCİОİM ;))


Başlık:

Unuttum bunları da yazayım abiciğim

04:41:16

Gönderen:

Ahmet

6/Aralik/2018

Eskiden olaya siyasi ve ideolojik yaklaşanlar, Şurada Erdoğan ve AKP yanlış yaptı deyip kızanların gönlü, Van Münitlerle, İsraile çakmalarla,ABDye dikilmelerle, sınır ötesine askeri operasyonlarla bir şekilde alınıyordu... YAVUZ ABİCİОİM O VAN MÜNİTLER VE İSRAİLE ÇAKMALAR, ABD`YE UYDURUK DİKLENMELER VE KONTROLLÜ SINIR ÖTESİ ASKERİ OPERASYONLAR DA ZATEN MUHAFAZAKAR ANLAYIŞTAKİ MÜSLÜMANCIKLARI KANDIRMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEОİLMİŞ ABİCİОİM. AKP DÖNEMİNDE İSRAİL İLE TİCARET GEÇEN SENE YÜZDE 60 ARTMIŞ DEMİŞLERDİ YA, BU BUZ DAОININ GÖRÜNEN KISMI, GÖRÜNMEYEN KISMI YÜZDE 60`TAN FAZLADIR. ARTIK MİLLETİN GAZINI ALACAK BAŞKA GAZ DA REİSİM NA YAPACAK ONU DÜŞÜNÜYORUM. AÇ KALIRIM REİSİMİ DÜŞÜNÜRÜM. OLMAAAAZ BEN AÇLIKTAN ÖLEYİM NE OLMUŞ YANİ.YETER Kİ REİS ÖLMESİN BİN YAŞASIN DA YAŞASIN.


Başlık:

EYYİDİR EYYİDİR REİS NARASI ATAN KÖYLÜYE AZ BİLEM

04:34:01

Gönderen:

6/Aralik/2018

2019 yerel seçimlerinde AKP adayı maça avantajlı başlasa da bu defa o kadar elini kollunu sallayarak kazanamayacağını düşünüyorum.Çok yakından tanıdığım,AKP ve Erdoğan için ayılıp bayılan hatta can verecek kadar fanatik insanların kafasında artık soru işaretleri var.(KAFASINDA SORU İŞARETİ DIŞINDA,YOLSUZLUKLARDAN YOLLARDAN GİDİLMİYOR YAVUZ ABİCİОİM) İster metal yorgunluğu deyin,ister iktidardaki yıpranma deyin, adını ne koyarsanız koyun AKP yerel seçimlerde eskisi kadar rahat olmayacak.Haymanada ağırlıklı geçim kaynağı elbette tarım.Yıllardır kazanamayan üretici, bıçak sırtında bir hasattan sonra ürününü neredeyse bedavaya sattı.Gübresiz bir ekim dönemi,mazotun frensiz yükselişi doğal olarak iktidarın hanesine hep eksi yazıldı.EYYİDİR TARIMLA UОRAŞAN KARNINI DOYURMAZ AMA REİS DİYE NARALAR ATAR,EYYİ OLDİ.


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin