Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

HAYMANA'NIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ
28/12/2018
Başkente 75 km. mesafede 1990’dan bu tarafa her yıl 1266 nüfus kaybına uğrayan bir kaza gördünüz mü? İşte bu kaza gerçekten, elmas değerinde eşi benzeri bulunmayan suya sahip 36 yıldır içerisinde sizlerle beraber yaşadığım Haymanadır.
Bakın Haymana ne zaman belediyelik olmuş, o zaman nüfusu ne kadar, bugünkü nüfusu ne kadar?
Bilindiği üzere Osmanlı döneminde, yani 1855 yılında ilk belediye İstanbul'da kuruldu. O günkü dille ŞEHREMİNLİĞİ adı verildi. İlk dönemlerde bu görevi o zaman ki Kadı İstisab Ağası, vakıflar, belediye hizmetlerinin yürütülmesini üstlenmişlerdir. İşte İstanbul'da ilk belediyenin kuruluş tarihinden yaklaşık 26 yıl sonra 1881'de HAYMANA belediyelik olmuştur.
O dönemde (İlk belediye olduğunda) Haymana'ya bağlı köy sayısı 145 civarı idi. 1990 nüfus sayımına bakalım. 1990 Haymana köylerinin genel nüfusu 55,527. Buna göre 9.144’ü ilçe merkezinde, 46,383’ü köylerde ve beldelerde yaşamaktadır. Kasabasıyla birlikte Haymana merkeze bağlı 83 yerleşim yeri bulunmaktadır.
Yıl 1998 Haymana köyleriyle genel nüfusu 45,400. Merkez nüfusu 10,800. Bağlı Köy sayısı 79 kayıp nüfus sayısı 10.127 kayıp köy sayısı 4, peki kayıp nüfus sayısıyla merkez 1990 nüfus sayımı arasında 1656 fark var.  Bu nüfus köylerden Haymana’ya göç ederek 8 sene içerisinde Haymana merkez nüfusu 10,800 olmuştur. Geride kalan 8,471 nüfus niçin Haymana topraklarını terk etmiştir.? (Yukarıdaki değerler 12 Şubat 1999’da Haymana Gazetesinde yayınlanmış olan "HAYMANALIM" başlıklı yazımdan alıntıdır )
Aynı değerlere birde 2017 tarihiyle karşılaştırdığımızda yaklaşık 27 yılda ne kadar nüfus kaybettiğimize içimiz sızlıyor. Çünkü bir bölgenin gelişimin de tabiatıyla nüfus çok önemlidir.
O dönem 1990’da köylerde (Mahallelerde) ve İlçe merkezinde yaşayanların toplam nüfusu 55,527 iken bu gün 28.355’e düşerken 27.172 nüfus kaybetmişiz.! 1999’da ilçe merkez nüfusu 9.144 iken, aradan geçen 27 yıl da 2.083 nüfus kaybıyla merkez nüfusu 7.061’e düşmüş. 83 köyden (Mahalle) 16 köy kaybıyla 67 köye düşmüşüz. Buna göre halen ilçemiz oturum alanı olan 2.976 km’lik bir alanı genişletmeme direncini koruduğunu görüyoruz. Yani halen kan kaybetmeye hızla devam eden bir ilçe olmayı ısrarla sürdürüyoruz.    (Haymana 1893 yılındaki 27,108 nüfus oranına düşmüştür.)
Bu bağlamda, Haymananın geri kalmışlığını sorgulayacak olursak, birçok insanımızın düşünüp inandığı gibi, geri kalmışlığın sorumluları, sadece belediye yönetimleri mi? Bu geri kalmışlık konusunda Haymana halkının acaba hiç mi suçu yok? Üzerinde düşünülmesi gereken önemli iki soru.! Bir ailenin, ilçenin, ilin ve bir ülkenin kalkınmasında öncelikli önemli faktör, bütçeye dışarıdan girdileri çoğaltmak ve artırmaktan geçer. Yani ticari potansiyeli artırmak gelişim de öncüdür. Belediye ve diğer sivil toplum kuruluşları ne yaptı? Haymana halkı ve esnafları olarak bizler ne yaptık? Bu bağlamda Beypazarına baktığımızda halkının üretici olduğunu görürüz. Haymana’ya baktığımızda üretici nüfusumuzdan tüketici nüfusumuzun maalesef, daha fazla olduğunu görürüz. Son yıllarda özellikle sebzecilik tarımında küçük de olsa faaliyetler olumlu yönde. Geri kalmışlığımızı sadece belediye yönetimlerine bağlamak bence çok da doğru değil. Belediye idarecilerinin geçmişten bugüne kalkınmada sadece sıcak su turizminden ziyade alternatif kalkınma yollarının çok fazla aramayışları idarenin eksiği olabilir. Ama bana göre bu geri kalmışlığın %70’i Haymana insanının üretimsizliği, %30 ise İdarecilerin eksikliğidir. Geçmişte ilçemizde yüzlerce arı, sera, mantar selesi ve besi hayvanı dağıtıldı. Maalesef bugün bu teşvikleri alanların % 99’u üretimin devamını getiremedi. Şuda bir gerçek ki, üreten Haymanalı’ya Haymana insanı destek olmadı! Ama her şey bitmiş değil Şunu unutmamalıyız!   Üreten toplumun idarecileri de, üretimin hizmetine mahkûm olurlar. Üretmeyen toplumlar ise tüketmeye mahkûm olurlar. Üretimsizlik ise o bölgeye geri kalmışlık mahkûmiyetini getirir! Tıpkı İlçemizin geri kalmışlığı gibi.
Kıssadan hisse Karınca ile fil hikâyesi vardır: Karınca kolonisinin yaptığı yuvaları bozan bir fil varmış. Bu fil her gün karıncaların yaptığı yuvayı deşerek kasten bozarak karıncaların yuva yapmalarını engellermiş. Bu durumdan bıkan karıncalar, durumu karıncaların kralına şikâyette bulunmuşlar. Buna celallenen kral, derhal bütün karınca kolonilerine savaş alarmı verir ve yuvaların bozulduğu alanda tüm karıncaları savaş düzeninde toplar. Nihayet o fil gelir ve yuvaları bozmaya başlar. Kral hücum emrini verir. Bütün karıncalar filin gövdesini işkâl ederler. Fil şiddetli bir şekilde vücudunu titretir. O anda üzerindeki bütün karıncalar filin boynundan ısırıp kalan bir karınca harici etrafa savrulurlar. Etrafa savrulan karıncalar filin boynunu ısırıp kalan karıncaya hep bir ağızdan, boğ onu, boğ onu diye tempo tutturmuşlar.  Ama ne yazık ki yine de yuvalarının bozulmasına engel olamamışlar... Halk olarak kalkınma savaşında tempo tutan taraftan değil filin boynundan tutanlar olmalıyız.  Konumuzu şu anlamlı söz ile bitirelim."Haymana bir kuş ise ayakları halk, kanatları ise idarecilerdir."
 Hoşça kalın.

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " HAYMANA'NIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ " Yazısına Yapılan Yorumlar

Başlık:

Yorumlara teşekkür.

08:15:06

Gönderen:

5/Ocak/2019

Her şey Haymana için.Değerli yorumlarınızdan ötürü teşekür ederim.Keşke daha fazla hemşerilerimizin fikir ve düşüncelerini bu tür sayfalarda görebilseydik.Çünkü konu sürekli kan kaybeden Haymana.!!


Başlık:

Değerli hocam.

09:19:36

Gönderen:

4/Ocak/2019

Her şeyi idareden bekleyen bir toplum olmuşuz.Kabuğunu bir türlü kıramadığımız çelik çember bu.? Tabiki fikriyle zikriyle ellerini taşın altına koya bilecek idarecileride bu çözümün olmazsa olmazı.Değerli fikirlerinizden ötürü teşekkür ederim Hocam.


Başlık:

DOОRU SÖZ

20:05:30

Gönderen:

2/Ocak/2019

Haymana için daha uygun olan çözüm, yöresel verimliliğin nispeten fazla olduğu sektörlerin teşviki olabileceği gibi, sulama yoluyla tarımın geliştirilmesi,Haymana da ki taş, mermer gibi madenlerin çıkarılması veya bölgenin olması gerek turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi olabilir.


Başlık:

DOОRU SÖZE ŞAPKA ÇIKARILIR

20:03:47

Gönderen:

2/Ocak/2019

Haymana nın temel özellikleri aşağıda belirtilen başlıklar altında özetlenebilir; --Faktörlerin verimliliği zayıftır,  Faktör dağılımı bozuktur,  Altyapı yatırımları yetersizdir,  Doğal çevre gelişmeye imkan vermemektedir,  Bölgede gelir dağılımı düzensiz olması nüfusun dışarıya göçlerini hızlandırmaktadır,  İlim adamlarının sayıları azdır,  Kullanılan teknoloji basit ve gelişmemiştir,  Nüfusun beslenme düzeyi düşük ve artış oranı ise yüksektir,  Eğitim ve sağlık düzeyleri düşüktür,  Ekonomik yapıları tarıma dayanır,  Ayrıca halkın çoğunluğunun tarımsal kesimde çalışmasına rağmen, bu kesimin yarattığı katma değer artış hızı oldukça küçüktür ve kimi zaman


Başlık:

DOОRU SÖZE ŞAPKA ÇIKARILIR

20:01:47

Gönderen:

2/Ocak/2019

Haymana da okur-yazarlık oranı da yüksek olmadığından dolayı bölgede vasıfsız işçi oranı yüksektir. İşgücünün istihdam imkanları sınırlı, sendikalaşma oranı zayıftır. Haymana da istihdam oranı düşük olduğundan başka bölgelere göre işgücü göç oranı yüksektir. Yine özel teşebbüsün yatırım seviyesi düşük olduğundan, sosyal sabit altyapı yatırımları da yetersizdir. Buna bağlı olarak işsizlik oranı yüksek ve üretim faktörlerinin verimliliği de düşüktür. Haymana da sağlık hizmetleri de gelişmemiştir. Hastaneler yetersiz, yatak başına düşen hasta sayısı fazla, doktor sayısı ihtiyaçtan azdır. Otel, lokanta, sinema ve park gibi sosyal ihtiyaçların karşılandığı yerlerin yeterli ve sağlıklı olduğu da söylenemez. Bu konuda geliştirilmesi gereken Gölet çevresi turizme kazandılılmalıdır Haymana da gelir düşükl&u


Başlık:

DOОRU SÖZE ŞAPKA ÇIKARILIR

20:00:05

Gönderen:

2/Ocak/2019

HAYMANA GAZETESİNİN YILLARCA YAZILAN GÜZEL BAŞLIKLARINDAN BAŞLAMAK GEREK YAZARLARIN ELLERİNE GÖNÜLLERİNE DUYGULARINA SAОLIK --HAYMANA`NIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ --Her şey Güzel HAYMANA için-2 --HAYDİ KÖYÜMÜZE GERİ DÖNELİM Halil kardeşimin duygu ve düşüncelerine katılmamak mümkünmü? Amma ve lakin suyun üstüne yazı yazmak gibi !!!! Bende nacizane Halil kardeşime katkıda bulunmak istedim (SÜRÇ İ LİSAN ETTİYSEM AFFOLA) Haymana, gelişme potansiyelini kaybetmiş ya da gelişme avantajı olmayan bölge olarak tanımlanabilir. Haymana belirli bir süre içersinde sosyal ve ekonomik göstergeler açısından başka bölgelerle karşılaştırıldığında iktisadi avantajlarının bulunmaması ile dikkati çekmektedir. Haymana da gelir seviyesi, gelir artış hızı ülke gelir seviyesi ve gelir artış hızından düşüktür. Kişi başına düşen gelir dağı


 Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin