Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

VATANDAŞ VE DEVLETİ-1
11/01/2019
Değerli dost okurlarımız; bu güzel ülkemizde, T.C’nin bir vatandaşı olarak ilk vatandaşlık görevinizin hangi yaşta ve hangi şekilde yaptığınız hiç aklınıza geldi mi? Bir düşünün. Ben düşündüm. Niye mi?
Dünyanın her devletinde, vatandaşına karşı görevleri vardır. Bunları da düşünmenizde, bilinçli vatandaş olabilmenizde sayısız fayda vardır. 
Bir vatandaşın en önemli görevlerinin başında, iç ve dış düşmanlara karşı ülkemizi koruma görevidir. Askerlik yapmak ilk görevdir. İkincisi ise yasalarla belirtilen ve devlet maliyesini oluşturan vergilerimizi ödemektir. Şüphesiz ki vatandaş önce ihtiyacı olan gelirinin üzerinden vergi öder.
Vatandaş olarak devletinize ilk vergiyi hangi yaşta ve hangi kazancınızdan ödediğinizi de bir düşünün. Ben neden düşündüm?
Bilinçli bir vatandaş olmak, devlete karşı yapmanız gerekenleri bilmek, devletin bize yapması gereken hizmetleri, yani hakkımızı isteyebilmek, çalışma, okul hayatımızda ve sosyal yaşantımızda, siyasi düşüncemizin hayata geçirilmesinde vs.. devletimizin de biz vatandaşlarına karşı görevleri vardır. Bizimde bunların karşılığında taleplerimiz vardır. Devlet madem ki bizim ödediğimiz vergileri yasalar çerçevesinde kuruşu kuruşuna tahsil ediyorsa ki etmekte yasalar gereği görevidir, biz vatandaşlarında gene yasalarla yapacağı hizmetleri, istemek, beklemek ve taleplerimizi her platformda dile getirmek hakkımızdır. Ayrıca vatandaşlık görevimizdir. Üstelikte damlaya damlaya devasa bir derya denize dönüşen bütçe kaynağını da hukuka uygun, adil, çalıp çırpmasına göz yummadan takip etmek vatandaşlık hakkı ve görevimizdir. 
Devlet vatandaşının çağdaş eğitim görmesini ve eğitim yoluyla meslek sahibi olmasını sağlamak için tedbir alır. Okullar, fakülteler, meslek kursları vs.. hizmetleri bizim ödediğimiz vergilerle yapar, değil mi? Öyleyse bizim de bu hizmete karşın iyi eğitim görevini yapmamız gerekir ki hizmet boşa gitmesin.Boşa dönen avare kasnağa dönmesin. İşte en kutsal vatandaşlık görevi size. Ben bu görevime 1951 yılında ilkokuldan başlayarak yaptım. Defter, kalem, kitap gibi okul giderlerini ailem karşılıyordu. O yıllarda bu ihtiyaçlar için dolaylı vergiler olan KDV ve ÖTV vergileri olmadığından, yiyecek ve içeceklerde de bu vergiler olmadığından ilk vergimi okul hayatından sonra, eğitimci olarak başladığım devlet işinde 1964 yılında maaşımdan ödedim. 20 yaşımda bir vatandaş olarak gelir ve damga vergimi ödemiş oldum. O günden bugüne 54 yıldır devletime kazanç vergisi, pul ve damga vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm tüketim ve üretimden doğan vergilerimi ödedim. Ve ölüm vaktim gelene dek ödeyeceğimin bilinci içerisindeyim. Ahiretime intikal ederken, kefenimin KDV!’sini, cenazemin yıkanması için harcanan suyun içinde bulunan beşe yakın vergimi de ödedikten sonra, huzurla vatandaşlık görevimi tamamlamış olacağım. Yıkanmamda kullanılacak sabundaki vergiyi de unuttuğumu zannetmeyin. 
Ben ve yaşıtlarım devletten vergi ödemeden 20 yıl hizmet aldım da, benim torunlarım daha dünyaya gözlerini açtıkları zamandan itibaren ilk çişlerini yaptıkları hazır bezle ödemeye başladılar. Alınan bezin KDV’si üzerinden. Ve ömürleri oldukça da devlete vergi ödeyecekler. Bugün için ilk işleri asgari ücretli bir işe girmiş olsalar, devlet işi de olsa, özel sektörde olsa 2558 lira ücretten, 537 lirası bordrodan, tüketim harcamaları üzerinden de takriben 400 lira ödediğinde 937 lira devletin kasasına dönüveriyor. Geri kalanıyla tok mudur, aç mıdır doğrusu bilmemem. 
Hafta boyu kalın sağlıcakla.  

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " VATANDAŞ VE DEVLETİ-1 " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin