Hakkımızda | İletişim
Haymananın İlk ve Tek Siyasi Bağımsız Gazetesi

KALKINMA VE HAYMANA
01/02/2019
İlçemiz Haymana’da, bu gün üretim yoksunluğu nedeniyle göç eden nüfusumuz kalan nüfusumuzdan daha yüksek seviyelere taşınmış olması, nüfusumuzun yaşlanmasına neden oldu. Mahallelerde yaşayan genç dinamik nüfusun başlıca, şehre göç nedenlerinden bir tanesi, iş sahasının çok olduğu şehir hayatının sempatik çekiciliğidir. Aynı zamanda asgari ücretli ve sigortalı olma isteği de genç nüfusun büyük şehirlere göç etme isteğini kamçılamıştır. Bugün ilçemizin nüfusunun %70’ninden fazlası yaşlı nüfusu oluşturmakta. Nüfusumuzun ilginç ve bir o kadarda düşündürücü tarafı ise, ilçe sınırları içerisinde kalan nüfusumuzun dörtte üçünün devletten sosyal yardım alan nüfus haline gelmiş olması!  Aslında yapılan sosyal yardım dağıtım kriterleri’nin, yeniden gözden geçirilmesi gerekli.!  Neden mi? “E” Devlet vatandaşlık mülkiyet kayıt sisteminin göz önünde bulundurulması, nedenin cevabıdır.
Konumuzun asıl içeriği, ilçemiz halkının bir türlü kalkınmayışının nedenlerini dile getirmek.             İlçemiz neden gelişmiyor sorusu aslında, yukarıda bahsettiğimiz konu içerisinde saklı. 
Bu konuyu biraz daha anlaşılır hale getirelim. Başta şunu ortaya koymak gerekli, halk olarak biz kalkınma ve gelişme konusunda ne yapıyoruz bu konuda bir çabamız var mı?                                        Var ise yaptığımız işin veya uğraşın bireysel ekonomimize ve ilçe ekonomisine katkısı nedir? İnsanımızın çoğu maalesef devletten gelecek yardıma dikmiş gözünü.                                                             Konu seçim olunca da ilçeyi geliştirecek başkan ararız. Her tarafa fabrikaların kurulduğu, işsizliğin bittiği bir ilçe isteriz ve hiçbir üretim yapmadan bu hayalin beklentisini birbirimize aşılarız. Seçim bittikten sonra bir dahaki seçime kadar suspus oluruz. Seçim yaklaştığında yeniden gelişme ve kalkınma tartışmalarıyla alevleniriz. Geçmişte halk olarak ilçemizin gelişimine biz ne katkı yaptık seçtiğimiz idareci ne katkı yaptı. Bunun mahkemesini tek taraflı kendimizi muaf tutarak yaparız. Eleştiri oklarımızın tek hedefi olur, o da seçtiğimiz idarecilerdir. Peki bu yargı anlayışı, adaletsiz bir yargı ve eleştiri biçimi değil midir? Gelişmeyişimizin bütün suçunu seçtiğimiz idareciye yüklemek ne kadar doğrudur? Bu durum seçilen kişilerin veya kişinin suçsuz olduğunu ortaya koymaz. Seçilen kişilerin, seçim dönemlerinde vaat ettikleri, ilçe için yapacakları işleri ve “projeleri” görevleri bittiğinde ne kadarını yaptıklarını, ne kadarını yapamadıklarını sorguluyor muyuz? Kimse işin bu tarafına bakmıyor yaptıkları ile yapmadıkları ile kötü ilan ediyoruz. Bunun temel sebebi gelişimde umduğumuz yere gelemeyişimiz. Gelişimde başarı sağlayamayışımızın temel nedenlerinden birisi üretimsizliktir. İlçe gelişiminde başarı elde edemeyişimizin diğer ikinci nedeni ise, ilçe idarecilerin eksilerinden kaynaklanmakta. Gelişmiş ve kalkınmada yükselmiş olan hiçbir ilçenin,  kalkınması sadece idarecilerinin omuzlarında yükselmemiştir. 
Gerçek bu!..

Bu yazıya toplam 1 yorum yapıldı.
Mesajınız Gönderiliyor
Lütfen Bekleyiniz...


Teşekkür Ederiz.
Mesajınız Gönderilmiştir.
En Kısa Zamanda Editörlerimiz
Tarafından Kontrol Edilip Yayınlanacaktır.


Olası Sebeplerden Ötürü
Mesajınız Gönderilmemiştir.
İnternet Bağlantınızı Kontrol Edip
Tekrar Deneyiniz.
İsminizi Giriniz
Lütfen En Az 3 Karakter İsim Giriniz
: *
Mesaj Başlığı Giriniz
Lütfen En Az 5 Karakter Mesaj Başlığı Giriniz
: *
E-Mail Adresinizi Giriniz
E-Mail Boş Bırakın veya Doğru Mail Adresi Giriniz.
:   
Yorumunuzu Yazınız * Max 1000 karakter.Kopyala yapıştır yaparsanız yorumunuz kesilebilir.
Lütfen En Az 10 Karakter Bir Yorum Yazınız.
İşlemin Sonucu Kaçtır :
Lütfen İşlem Toplamını Doğru Giriniz.
 " KALKINMA VE HAYMANA " Yazısına Yapılan Yorumlar
Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır. Sayfanın üstüne gitmek için tıklayınız...
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Yazarlarımızdan...
Yazarlar - Son 5 Yorum
Haberler - Son 5 Yorum
Sizde Reklam Verebilirsiniz
Facebook'ta Bizi Bulun


Ulusal Gazetelerin Mansetleri
 Bir Gazete Seçin